Reklama

Niedziela Częstochowska

Jedyne na świecie

Od 10 lat w naszym mieście znajduje się Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. O tej największej tego typu placówce na świecie rozmawiamy z Krzysztofem Witkowskim, twórcą i dyrektorem muzeum.

Ks. Mariusz Frukacz: Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zostało otwarte 10 lat temu, 11 sierpnia 2011 r. Kolekcja w muzeum robi wielkie wrażenie na zwiedzających. Jak wyglądają dzisiaj dokonania muzeum?

Krzysztof Witkowski: Mamy już dzisiaj kolekcję ponad 11 tys. monet i medali. Od samego początku muzeum spełniało rolę nie tylko informacyjną, ale również formacyjną. Oczywiście takim ważnym przedsięwzięciem było 100 wieczorów Z Janem Pawłem II ku przyszłości. Począwszy od 18 marca 2012 r., każdego 18. dnia miesiąca (dzień urodzin Karola Wojtyły), organizowaliśmy Dni Papieskie. Na spotkania zapraszane były wybitne osobistości duchowne i świeckie, które w swoim życiu spotkały papieża Polaka. Nadaliśmy ponad 230 audycji radiowych Kwadrans z Muzeum. Bardzo ważne były inicjatywy skierowane do dzieci i młodzieży. Mam na myśli: konkursy recytatorskie i plastyczne poświęcony pamięci i twórczości św. Jana Pawła II. Bardzo trafionym pomysłem okazały się interaktywne lekcje z muzeum: Zaproś mnie na swoją lekcję. Lekcje te były również dobrą okazją do zaprezentowania i przybliżenia młodzieży postaci oraz dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Tradycją naszego muzeum są organizowane corocznie Międzynarodowe Zloty Kolekcjonerów Pamiątek związanych z Janem Pawłem II, Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych. Takim „dzieckiem” naszego muzeum jest Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej, od 2015 r.

Muzeum odwiedziło wiele ważnych osób. Mieszkańcy Częstochowy mogli spotkać i posłuchać świadków życia i pontyfikatu Jana Pawła II…

Największym przeżyciem dla mnie było spotkanie z p. Haliną Kwiatkowską, koleżanką Karola Wojtyły z Teatru Rapsodycznego. Monodram Mój wielki kolega zaprezentowany przez nią w naszym muzeum zrobił na uczestnikach spotkania wielkie wrażenie. Z ważnych osób związanych ze św. Janem Pawłem II była dr Wanda Półtawska. Opowiedziała mi niezwykłą historię z lat, kiedy była w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Otóż więźniarki, które wychodziły na zewnątrz pracować w domach Niemców, kradły z tych domów nici i w nocy w obozie z tych nici był wyszywany polski orzeł.

Reklama

Pięknym wydarzeniem w naszym muzeum jest za każdym razem spotkanie z Arturo Mari. W naszym muzeum był już sześciokrotnie. O tych wszystkich spotkaniach będzie można przeczytać w monografii naszego muzeum, którą przygotowujemy na jubileuszowe obchody, które odbędą się 13 września br.

Na budynku widnieje napis: „Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II”. Czy to oznacza zmianę nazwy placówki?

Zachowujemy nazwę Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, bo jest to jedyne takie muzeum na świecie. Na zewnątrz budynku zamieściliśmy natomiast nazwę „Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II”, ale to jedynie ze względu na turystów i pielgrzymów, którzy przyjeżdżają do naszego miasta. Nasze muzeum ma nie tylko monety i medale związane z pontyfikatem Jana Pawła II. Są też osobiste rzeczy należące do Jana Pawła II, np.: alba, egzemplarz Pisma Świętego, ornat. Nie brakuje również rzeczy związanych z dziejami naszej Ojczyzny, która była wielką miłością Jana Pawła II.

W muzeum możemy oglądać obecnie gobelin upamiętniający Bitwę pod Wiedniem Sobieski pod Wiedniem.

Ja sam nie chciałbym się zamienić na nic innego, co robiłem do tej pory. Spotykać ludzi, którzy byli blisko św. Jana Pawła II jest najpiękniejsze i niesamowicie kształtuje człowieka.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa książka o naszym regionie

[ TEMATY ]

Muzeum Monet i Medali

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Grażyna Kołek

Lech Mastalski z jedną ze swoich prac

Lech Mastalski z jedną ze swoich prac

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie 18 września o godz. 18.00 odbędzie się promocja książki Lecha Mastalskiego pt. „Polska Organizacja Wojskowa Częstochowsko-Wieluński Okręg Va/IX 1915-1918”.

To już szósta książka Lecha Mastalskiego, częstochowskiego historyka regionalisty. Cenne opracowanie na pewno znacznie wzbogaci naszą wiedzę na temat działalności Polskiej Organizacji Wojskowej w regionie częstochowsko-wieluńskim. A trzeba wiedzieć, że POW to organizacja, która w dużej mierze przyczyniła się do odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości po 123 latach zaborów, tak więc warto sięgnąć po to doskonałe opracowanie z najnowszej historii Polski, napisane przez profesjonalnego historyka (dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego), pasjonata tematu i specjalistę o dużym doświadczeniu badawczym i pisarskim.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję