Reklama

Kościół

Niedziela z kulturą

Opiekun Jezusa ma przyjaciół

Z okazji trwającego Roku św. Józefa Wydawnictwo Promyczek oraz Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zaprosiły dzieci do udziału w konkursie „Przyjaciele św. Józefa”.

Niedziela Ogólnopolska 34/2021, str. 43

Maria Fortuna-Sudor

Dyrektor Wydawnictwa Promyczek – ks. Andrzej Mulka w rozmowie z Niedzielą przypomina, że zadaniem konkursu było przybliżenie historii cudownego obrazu św. Józefa z kaliskiego sanktuarium. – Z propozycją organizacji konkursu zwróciliśmy się do kustosza sanktuarium – ks. Jacka Ploty, któremu pomysł i idea się spodobały – informuje i wyjaśnia: – Chcieliśmy, aby dzieci poznały historię obrazu św. Józefa Kaliskiego. W tym celu skorzystaliśmy z wiersza Legenda o cudownym obrazie Ewy Stadtmüller. Ksiądz Mulka zaznacza, że nie było wielkiej promocji konkursu. Propozycję skierowano do czytelników miesięczników: Mały Promyczek i Promyczek Dobra. Zadaniem przedszkolaków było nauczenie się minimum 3 wybranych zwrotek wiersza, a uczniowie młodszych klas mieli przeczytać cały wiersz. Tę pracę należało potwierdzić, nagrywając filmik i wysyłając go do organizatorów.

W kaliskim sanktuarium

Podsumowanie konkursu nastąpiło w Kaliszu w pierwszy sierpniowy czwartek w ramach cyklicznego nabożeństwa sprawowanego w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Na finał konkursu ks. Mulka przyjechał do św. Józefa Kaliskiego z dziecięcym zespołem Promyczki Dobra, który zaprezentował program przygotowany pod kierunkiem Milenii Małeckiej-Rogal i Katarzyny Rogal. Obecni byli pielgrzymi, m.in. abp Józef Górzyński – metropolita warmiński, bp Łukasz Buzun z diecezji kaliskiej oraz duszpasterz rodzin, diecezjalny referent ds. środków społecznego przekazu – ks. Leszek Szkopek, który wprowadził i zaprezentował Promyczki Dobra. – Bardzo się cieszymy, że dzisiaj w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu uroczyście są witane relikwie bł. Karoliny Kózkówny, naszej rodaczki, córki ziemi tarnowskiej – mówili reprezentanci nowosądeckiego zespołu.

Jak wyjaśnił ks. Mulka, na prośbę kustosza kaliskiego sanktuarium relikwie bł. Karoliny Kózkówny zostały przekazane, za zgodą bp. Andrzeja Jeża, przez kustosza sanktuarium w Zabawie ks. Zbigniewa Szostaka. W trakcie nabożeństwa przedstawiciele Promyczków Dobra, wspólnie z opiekunem, uroczyście je przekazali, a zebrani w świątyni usłyszeli także piosenkę o błogosławionej z Wał-Rudy.

Reklama

W konkursie „Przyjaciele św. Józefa” wzięło udział prawie 200 uczestników, a blisko 10 tys. dzieci, korzystając z internetu, wspólnie z Promyczkami Dobra zaśpiewało piosenkę o św. Józefie. – Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu – przyznaje ks. Mulka i zaznacza: – Wielu rodziców mocno się zaangażowało w przygotowanie konkursowych nagrań swych dzieci. W niektórych filmikach komisja konkursowa zauważyła także specjalne dekoracje i scenografie uatrakcyjniające prezentacje. Obok rodziców w pomoc dzieciom zaangażowali się także katecheci, wychowawcy i nauczyciele.

Wielki autorytet

Organizatorzy są przekonani, że konkurs przyczynił się do upowszechnienia kultu św. Józefa, przybliżył go nie tylko najmłodszym. – Historia obrazu św. Józefa z kaliskiego sanktuarium została przez dzieci pięknie opowiedziana, co mogliśmy usłyszeć, i zapewne pozostanie w ich pamięci – zauważył ks. Jacek Plota w rozmowie z Niedzielą. Jest przekonany, że uczestnicy konkursu oraz ich rodzice nie zatrzymają się na etapie wiedzy wyniesionej z wiersza, ale będą coraz pełniej poznawać ziemskiego opiekuna Pana Jezusa.

Lista wyróżnionych w obydwu kategoriach wiekowych konkursu znajduje się na stronie: www.promyczek.pl . Tam także zamieszczono link do filmu, który powstał z fragmentów najlepszych spośród nadesłanych na konkurs nagrań.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

wojna na Ukrainie

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

W procesji przez Most Biskupa Jordana wzięli udział mieszkańcy Poznania, a także strażacy z różnych miejscowości archidiecezji. Przed figurą Niepokalanej, górującą nad miejscem, gdzie istniała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska w grodzie księcia Mieszka I, strażacy złożyli wiązankę kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję