Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Módl się i kochaj Polskę

Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy kochają nasz kraj. Przez kilkugodzinny trud wędrówki, połączony z modlitwą i śpiewem patriotycznych pieśni, można odnowić poczucie więzi z narodem – mówi o Drodze Krzyżowej w intencji Ojczyzny Paweł Bogdanowicz.

Niedziela małopolska 34/2021, str. V

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Tarnów

Archiwum DK

W Drodze Krzyżowej udział biorą całe rodziny

W Drodze Krzyżowej udział biorą całe rodziny

Inicjatywa Drogi Krzyżowej, organizowanej od 2003 r. w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej, zrodziła się z potrzeby serca, tak, aby modlitewną pamięcią otoczyć wszystkich, którzy swoje życie oddali za wolność Polski – mówi p. Bogdanowicz, współorganizator wydarzenia.

Złożyć trud w ofierze

31 sierpnia uczestnicy wyruszą z kościoła w Wielogłowach i przejdą przez stacje plenerowej Drogi Krzyżowej, która wiedzie na najwyższe wzniesienie w parafii – górę Kożuch. Jak informują organizatorzy, to wymagająca wysiłku trasa. Pątnicy poniosą duży, brzozowy krzyż – w ten sposób pragną łączyć swój trud z trudem Jezusa. Przy ostatniej stacji uczestników powita Kompania Reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Jak zawsze zostanie odczytany Apel Poległych, a delegacja dzieci złoży kwiaty pod obrazem kard. Stefana Wyszyńskiego.

Osoba prymasa od wielu lat towarzyszy uczestnikom Drogi Krzyżowej. W 30. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego na kamiennych postumentach pod krzyżem każdej stacji umieszczono cytaty prymasowskiego nauczania. – Kardynał Wyszyński to postać wyjątkowa – Pasterz Niezłomny, który prowadził Kościół i naród w tak trudnych czasach. Jego troska o człowieka – począwszy od nienarodzonych, poprzez młodzież i ludzi pracy, a także prześladowanych w czasach tamtego terroru była niewątpliwie troską o przyszłość Kościoła, Polski i całego narodu. Nauczanie sługi Bożego jest ponadczasowe, gdybyśmy tylko chcieli go słuchać... – mówi współorganizator wydarzenia.

Pamięć to rzecz święta

Reklama

Paweł Bogdanowicz przypomina, że w kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej szczególnie mocno wybrzmiewają słowa: „Naród, który nie pamięta swojej historii, skazany jest na powtórne jej przeżycie”. Dodaje, że młodemu pokoleniu należy pokazać, jak ważna jest modlitewna wdzięczność Bogu za wolną Polskę i pamięć o tych, którzy oddali za nią życie. – Cieszy fakt, że w Drodze Krzyżowej udział biorą często całe rodziny – jest naprawdę dużo dzieci niosących polskie flagi. To wspaniały widok, kiedy przy ostatniej stacji, na szczycie góry, obok dużego portretu prymasa Polski, przy kapliczce Matki Bożej powiewają na wietrze biało-czerwone flagi – mówi p. Paweł. Informuje, że kultywowanie polskich tradycji w parafii w Wielogłowach trwa od zawsze. – Myślę, że ułatwia to wielopokoleniowość rodzin, która u nas jest jeszcze widoczna. Szczególną wartość mają tradycje przekazywane przez najstarszych członków rodzin. To oni – dziadkowie – są skarbnicą wiedzy dla dzieci – wyznaje.

Do udziału w Drodze Krzyżowej zaproszeni są wszyscy miłośnicy Ojczyzny. – Przez kilkugodzinny trud wędrówki, połączony z modlitwą i śpiewem patriotycznych pieśni, można odnowić poczucie więzi z narodem, przeżyć radość z tego, że jesteśmy Polakami, że łączy nas wspólnota modlitwy i braterstwa – zachęca p. Bogdanowicz.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech się rozszerza!

2022-11-22 14:17

Niedziela małopolska 48/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Archiwum parafii

W parafii działa Bractwo św. Józefa

W parafii działa Bractwo św. Józefa

Wierni z Luszowic przekazali obraz św. Józefa Kościołowi w Kazachstanie.

Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny od setek lat skupia czcicieli Opiekuna Pana Jezusa. Członkowie wspólnoty parafialnej z Luszowic pragną rozkrzewiać kult św. Józefa, obdarowując kościoły kopią słynnego, znajdującego się w ołtarzu obrazu. Tym razem dar pojechał do odległego Kazachstanu.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję