Reklama

Głos z Torunia

Razem dla misji

O misjach trzeba pamiętać, bo to dzięki misjonarzom także my znamy Chrystusa i możemy żyć z Nim na co dzień. Tę prawdę w Jabłonowie Pomorskim przypomnieli misyjni wolontariusze.

2021-11-09 08:59

Niedziela toruńska 46/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wolontariat misyjny

Archiwum parafii

Szczęśliwa dwunastka małych pomocników misji

Szczęśliwa dwunastka małych pomocników misji

Niedziela Misyjna to szczególna okazja, by pamiętać w modlitwach o misjonarzach i misjonarkach pracujących na całym świecie, zwłaszcza o tych z naszej diecezji. Wolontariusze Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci bardzo aktywnie włączyli się w przeżywanie tego dnia.

Szczęśliwa dwunastka

Skąd ci wolontariusze? Na początku października ks. Krzysztof Kownacki, katechizujący w jabłonowskiej szkole podstawowej, podczas katechez w klasach IV przedstawił ideę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, zachęcając do włączenia się w różnego rodzaju akcje charytatywne na rzecz misji. Mówił m.in. o wolontariacie misyjnym.

Reklama

Owocem katechez w szkole było pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbyło się 19 października w domu parafialnym w parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim. W spotkaniu uczestniczyło dwanaścioro dzieci wraz z rodzicami. Podczas spotkania zostały omówione cele działania misyjnego wolontariatu oraz kwestie współpracy z rodzicami. Uczniowie, którzy włączyli się w dzieło wolontariatu misyjnego, to: Patrycja Boniecka, Fabian Ruszczak-Banz, Franciszek Gaczyński, Iga Grodzka, Weronika Józefko, Natalia Manerowska, Olaf Przybyszewski, Laura Roszkowska, Oliwier Szponikowski, Dominik Wierzbicki, Amelia Zawadzka oraz Milena Ziółkowska.

Następne spotkanie odbyło się tuż przed Niedzielą Misyjną 23 października. Dzieci wysłuchały historii Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, zapoznały się z historią jednego z krajów misyjnych – Kazachstanu. Odbyła się także pierwsza próba scenki przed akcją Kolędnicy Misyjni.

Misyjny trud

Owocem tych spotkań, było przygotowanie oprawy liturgii Mszy św. w Niedzielę Misyjną (24 października) w kościele parafialnym. Dzieci proklamowały słowo Boże, modliły się w intencji misji i misjonarzy w modlitwie powszechnej, a przynosząc w procesji symboliczne dary, pokazały, na czym polega wolontariat: że jest to bezinteresowna pomoc bliźniemu oraz ofiarowanie swojego czasu.

Dzięki owocnej współpracy z rodzicami dzieci w przygotowanych przez siebie i swoich rodziców strojach zaprezentowały mieszkańców wszystkich kontynentów, na których pracują misjonarze. Z naszej diecezji na misjach są zarówno kapłani, siostry zakonne oraz świeccy. Posługują m.in. w Zambii, Argentynie, Chinach, na Kubie czy Madagaskarze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariat misyjny Salvator

Niedziela legnicka 6/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wolontariat

Albania

salwatorianie

wolontariat misyjny

Archiwum o. Wojciecha Porady

Grupa wolontariatu misyjnego w Albanii

Grupa wolontariatu misyjnego w Albanii

To propozycja dla młodzieży, która chciałaby się zaangażować w dzieło misyjne Kościoła, zwłaszcza w dzieła prowadzone przez ojców salwatorianów. Są już pierwsi wolontariusze z diecezji legnickiej.

W domu rekolekcyjnym w Legnicy 25 stycznia wspólnota wolontariatu misyjnego zorganizowała w naszej diecezji warsztaty, podczas których młodzież mogła zapoznać się z tym dziełem. Na spotkanie przyjechał o. Wojciech Porada SDS, opiekun i duszpasterz wolontariatu misyjnego, który 11 lat pracował w Albanii. Byli też młodzi wolontariusze, którzy mają za sobą pobyty na placówkach w Albanii i na Filipinach.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Poświęcenie pomnika św. Barbary

2021-12-07 21:42

Natalia Janowiec

Poświecenie pomnika św. Babrbary

Poświecenie pomnika św. Babrbary

W Jaśle odsłonięto i poświęcono pomnik św. Barbary, patronki górników, hutników, żołnierzy. Uroczystość miała miejsce na terenie siedziby Oddziału Zakładu Gazowniczego przy ul. Floriańskiej. Ceremonii poświęcenia dokonał ks. Stanisław Nabywaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję