Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dla dzieci z Azji

Mali misjonarze wraz z rodzicami zorganizowali kiermasz świąteczny.

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2022, str. V

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Monika Jaworska

Dorośli przedstawiciele Misyjnej Jutrzenki podczas kiermaszu

Dorośli przedstawiciele Misyjnej Jutrzenki podczas kiermaszu

Przy dwóch skoczowskich kościołach – Świętych Apostołów Piotra i Pawła i Znalezienia Krzyża św. oraz przy kaplicy Miłosierdzia Bożego w Wiślicy 19 grudnia ub.r. stanęły stoiska z przedmiotami i słodkościami przygotowane przez działające na tym terenie Koło Misyjne „Misyjna Jutrzenka”. – Kiermasze organizujemy w mieście od ponad 20 lat, aby wspierać potrzebujące dzieci w ubogich krajach. W tym roku szczególnie wspomagamy rówieśników z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu w ramach akcji Kolędnicy Misyjni 2021/2022. Od początku grudnia przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia: piekliśmy ciasteczka i wykonywaliśmy ozdoby świąteczne. W inicjatywę zaangażowały się całe rodziny – mówi Niedzieli animator muzyczny Paweł Moskała. Wspólnotę animuje również Joanna Walczyk, a od strony duchowej odpowiedzialny jest wikariusz ks. Jan Gałysa. Swoimi działaniami chcą nieść radość Ewangelii i stawać się misjonarzami, którzy – choć może nie bezpośrednio w krajach misyjnych, ale tu na miejscu – poprzez różne misyjne działania chcą uwrażliwić ludzi na potrzeby dzieci na całym świecie. Taką okazją będą przygotowywane przez wspólnotę jasełka bożonarodzeniowe, które planują pokazać 22 i 23 stycznia w sali Pod Pegazem, jednak ze względu na obostrzenia epidemiczne spektakl prawdopodobnie będzie dostępny szerszej publiczności w internecie. Animatorzy uchylają rąbka tajemnicy, że w tegorocznych jasełkach poważne sceny z życia Świętej Rodziny przeplatane będą scenami humorystycznymi z udziałem aniołów i diabłów. Pojawi się także krótki epizod opisujący życie Polaków w Kazachstanie, a zebrane przy tej okazji datki przeznaczą również na pomoc dzieciom z Azji Środkowej.

2021-12-28 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci pomagają dzieciom

Niedziela toruńska 4/2022, str. IV

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Ks. Krzysztof Kownacki

Grupa I to kolędnicy z klasy VIIa

Grupa I to kolędnicy z klasy VIIa

Od kilku lat na terenie diecezji toruńskiej w okresie Bożego Narodzenia powstają liczne grupy Kolędników Misyjnych. Są to grupy dzieci i młodzieży, których entuzjazm wiary rozgrzewa serca zarówno ich rówieśników, jak i dorosłych.

W parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim wolontariusze Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci wraz z katechetami – Moniką Dąbrowską i ks. Krzysztofem Kownackim – oraz rodzicami już w październiku ub. r. rozpoczęli przygotowania do akcji Kolędnicy Misyjni.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję