Reklama

Niedziela Łódzka

Aby świat uwierzył w Jezusa

Stając w pokucie i uniżeniu, poddani Duchowi Świętemu, postanowili wspólnie pisać historię.

Niedziela łódzka 9/2022, str. VI

Julia Saganiak/Niedziela

W Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich spotkali się pod hasłem „Już czas. Napiszmy historię razem”. Kierując się słowami z Ewangelii wg św. Jana: „Aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” (J 17, 21b), rozmawiali o podziałach oraz uprzedzeniach we wspólnocie chrześcijańskiej. – Jeśli świat jest dziś daleko od Boga, to oznacza, że to my, Jego uczniowie, potrzebujemy nawrócenia. Musimy powrócić do Jego planu. Powrócić do Jego woli, w której chciał widzieć nas razem. Różnych, różnorodnych, ale połączonych jednym Duchem – powiedział Karol Sobczyk, reprezentant Krajowej Służby Komunii CHARIS i Chrześcijańskiej Fundacji Głos na Pustyni.

Podczas pierwszego dnia głos zabrał abp Grzegorz Ryś oraz Henryk Wieja, ewangelista. Przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich oparli swoje wstępy o Listy do Koryntian. Metropolita łódzki zwrócił uwagę na wielokrotnie pojawiające się słowo „schizmata” oznaczające podziały. – To jest straszny dramat Kościoła, jeśli nie pada pytanie: skąd się biorą podziały, i co z nimi możemy zrobić? Jeśli przyzwyczailiśmy się do podzielonego Kościoła, jesteśmy dramatycznym Kościołem, to jest przesłanie Pierwszego Listu do Koryntian – tłumaczył. Henryk Wieja zainspirowany 2. Listem mówił o powołaniu Kościoła, który ma być obrazem jedności Ducha. – Jedność Ducha to nie jest to samo, co jednomyślność. W Dziejach Apostolskich ilekroć jest mowa o jednomyślności, jest błąd w tłumaczeniu, jest mowa o pielęgnowaniu jedności Ducha – powiedział.

Drugi i trzeci dzień rozpoczął się wspólną Mszą św. w archikatedrze, w której udział wziął także prymas Polski, a ewangelicy spotkali się na wspólnym nabożeństwie.

Reklama

Podczas ośmiu sesji uczestnicy wysłuchali konferencji gości ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Szkocji, Francji, Belgii, Szwecji, Czech, Niemiec i Włoch. Prelegenci próbowali dojść do źródeł, z których wynikają wszelkie podziały, niechęć czy krytyka. Podejmowali tematy ekumenizmu, modląc się o urzeczywistnienie Chrystusowej prośby o jedność. Trzydniowe spotkanie było okazją do dzielenia się doświadczeniem między osobami duchownymi – biskupami, prezbiterami, pastorami a osobami świeckimi, np. liderami wspólnot. Wierni Duchowi Świętemu i otwarci na uleczenie z ran przeszłości, zapisali nowy rozdział w historii Kościoła.

Organizatorami spotkania była Archidiecezja Łódzka, Krajowa Służba Komunii (CHARIS) w Polsce oraz Chrześcijańska Fundacja Głos na Pustyni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Polskie Forum Chrześcijańskie oraz United in Christ.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję