Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Znaleźli odpowiedź

„Pytanie o miłość” – to hasło rekolekcji dla środowisk akademickich, które w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa poprowadził ks. Michał Olszewski, sercanin.

Niedziela Plus 12/2022, str. IX

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

Rozważania skupione były wokół takich tematów, jak miłość, grzech, odkupienie, wiara, Duch Święty i Kościół. Sercanin zwrócił uwagę na objawienia w Paray-le-Monial. Zauważył, że Bóg nie tylko wyznaje miłość do człowieka w Piśmie Świętym czy w okolicznościach życia, ale też tej miłości pragnie od każdego z nas. – Jezus wyjaśnił Małgorzacie Marii Alacoque, że gdy z krzyża wołał: „Pragnę”, to nie mówił, że chce Mu się pić, ale pragnął, by człowiek Go kochał. To, co najbardziej uderza w tę miłość, to grzech, z którym możemy walczyć sprawdzonymi środkami. Są nimi post, modlitwa i jałmużna – powiedział ks. Olszewski.

Odwołując się do orędzia Ojca Świętego na Wielki Post, rekolekcjonista zachęcał do podejmowania walki z grzechem bez ustanku „w czynieniu dobra, w modlitwie i wykorzenianiu zła w naszym życiu”. – Dzięki temu, że Chrystus oddał za nas życie, możemy czerpać z owoców odkupienia przez pozytywną odpowiedź na natchnienia Ducha Świętego w sercu, realizując je we wspólnocie Kościoła – podkreślił.

– Znaleźliśmy odpowiedź na pytanie o miłość: każdy z nas ma ją w swoim sercu – mówili uczestnicy, którzy dziękowali za czas rekolekcji. – Z miłości będziemy sądzeni – zauważył proboszcz ks. Krzysztof Buchholz.

Reklama

Ksiądz Olszewski poprowadził również rekolekcje dla uczniów Technikum Kolejowego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Podkreślił w nich m.in., że wejście w rzeczywistość wiary wymaga odwagi. – Jezus pragnie, abyście weszli na tę drogę, ale zostawia wam wolność. Będzie wiele momentów w waszym życiu, w których On o was zawalczy. Kiedy będziesz miał wrażenie, że twoja wiara jest martwa, Jezus będzie nad tobą wypowiadał słowa: Talitha kum – „Mówię ci, wstań” – zapewniał.

– Dziękuję za głoszenie Dobrej Nowiny w tym miejscu i w tym czasie. Mogłem się zasłuchać w słowo, które ukierunkowało nas na skarb wiary – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak rozmawiać z Bogiem?

Niedziela Ogólnopolska 41/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Jak rozmawiać z Bogiem?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję