Reklama

Niedziela plus

Chodzi o człowieka

Mówi o. Ambroży Okroy, franciszkanin, z DA „Plus”.

Niedziela Plus 17/2022, str. XI

[ TEMATY ]

duszpasterstwo akademickie

Karol Porwich/Niedziela

Łukasz Piotrowski: W obecnym niełatwym czasie zauważył Ojciec wzrost czy może spadek zainteresowania duszpasterstwem?

O. Ambroży Okroy: Wspólnocie posługuję od 2021 r., więc nie potrafię w pełni odpowiedzieć na to pytanie. Wiem jednak, że w trakcie pandemii niemało osób odeszło z DA+, ale od początku 2022 r. zauważam wzrost zainteresowania naszą ofertą formacyjną. Dziś liczy ono pięćdziesięcioro ośmioro studentek i studentów.

Czy wobec napływu uchodźców wojennych z Ukrainy wspólnota DA+ jest otwarta na tę grupę społeczną?

Wewnątrz duszpasterstwa pojawiło się pytanie o pomoc uchodźcom z Ukrainy, jednak jeszcze się w nią nie włączyliśmy, ponieważ co roku w czasie Wielkiego Postu organizujemy Akademickie Gorzkie Żale, które mocno angażują naszą wspólnotę (wprawdzie świętujemy już Zmartwychwstanie, ale zainteresowanym podajemy linki: agz.poznan.pl , www.facebook.com/AkademickieGorzkieZale – przyp. red.).

Jakie największe wyzwania stoją dziś przed duszpasterstwami akademickimi?

Po powrocie do spotkań w formie stacjonarnej przed DA+ stoją dwa zasadnicze zadania: integracja wspólnoty i większe zaakcentowanie formacji duchowej. Stawiałbym na takie zadania:

Reklama

a) rozwijanie formacji intelektualnej, w tym poznawanie nauczania Kościoła (zwłaszcza w aspekcie liturgiczno-katechetycznym);

b) zakorzenianie się w świecie kultury;

c) kształtowanie wiary.

Chodzi bowiem o uformowanie takiego człowieka, który nie tylko posiądzie wiedzę religijną, ale też będzie się odznaczać dojrzałą duchowością oraz sprawną umiejętnością komunikowania się ze współczesnym światem.

Czy po ukończeniu studiów absolwenci podtrzymują kontakt ze wspólnotą DA+ czy raczej przenoszą się do innych, pozaakademickich wspólnot katolickich?

Po ukończeniu studiów nasi absolwenci mają możliwość kontynuowania formacji w duchu franciszkańskim przez wejście do wspólnoty Duszpasterstwa Postakademickiego „Puls”.

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterstwo to ludzie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 40/2021, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo akademickie

Archiwum DA Stodoła

Duszpasterstwo akademickie to nie tylko cotygodniowe spotkania, ale też sporo wycieczek

Duszpasterstwo akademickie to nie tylko cotygodniowe spotkania, ale też sporo wycieczek

Październik to czas studentów, bo rozpoczyna się rok akademicki. Wśród wielu propozycji, na które trafią, są również te bardziej duchowe. A wśród nich duszpasterstwa akademickie. Mamy je i w naszej diecezji.

Studia to wyjątkowy czas. Człowiek jeszcze się uczy, ale już jest dorosły, jeszcze ma czas na zabawę, ale już powoli myśli o przyszłej pracy. Czy studiuje w rodzinnym mieście, czy wyjeżdża gdzieś dalej, i tak wiele się w jego życiu zmienia, a z góry wiadomo, że ten etap potrwa tylko kilka lat. Ale nawet na tak krótko raczej mało kto chce być sam, najczęściej każdy szuka znajomych o podobnym myśleniu, może o podobnych zainteresowaniach. To może być nieformalna paczka spotykająca się po zajęciach albo bardziej zorganizowana grupa. I taką właśnie jest duszpasterstwo akademickie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję