Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dzień Dobra

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego świętowaliśmy, po raz pierwszy na taką skalę, ogrom dobra, które codziennie dzieje się za sprawą wolontariuszy Caritas.

Niedziela sosnowiecka 19/2022, str. III

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Dobra

Piotr Lorenc/Niedziela

Słodki poczęstunek

Słodki poczęstunek

Święto patronalne jest nie tylko okazją do przypominania o konieczności niesienia miłości, ale także okazją do podziękowań i radości z wzajemnej obecności – powiedział ks. Łukasz Gładki, zastępca dyrektora sosnowieckiej Caritas. Nasza Caritas przygotowała w wielu parafiach diecezji Dzień Dobra. W bazylice katedralnej w Sosnowcu przez cały dzień kwestowali wolontariusze ze szkolnych kół Caritas. W przygotowanych straganach młodzi wolontariusze częstowali gości ciastem i zbierali ofiary na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu, prowadzonego przez diecezjalną Caritas. O 16.00 sprawowana była Msza św., a po niej w Domu katolickim odbył się koncert, podczas którego wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olkusza, młodzież z IV LO im. Stanisława Staszica z Sosnowca i dzieci z Charkowa. Koncertu wysłuchali m.in. bp Grzegorz Kaszak i dyrektor naszej Caritas ks. Tomasz Folga.

Młodzi ludzie z Charkowa przybyli do Dąbrowy Górniczej, a raczej zostali ewakuowani, 3 marca. Są to niewidomi uczniowie z ośrodka, który w Charkowie już nie istnieje. Został zbombardowany. Uczniowie z Charkowa znaleźli schronienie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Uczą się języka i starają normalnie żyć. I choć przebywają w Polsce niecałe dwa miesiące, założyli już chór pod nazwą Nieznane głosy. I to właśnie ta młodzież dała godzinny koncert, podczas którego zaprezentowała ludowe pieśni ukraińskie, kompozycje współczesne oraz pieśni religijne, m.in. „Ave Maria”. Koncert zakończyli odśpiewaniem polskiego hymnu.

Ponadto Dzień Dobra był obchodzony w Moxy Hotel Katowice Airport w Pyrzowicach, gdzie odbyło się śniadanie wielkanocne dla gości z Ukrainy. To wspólne przedsięwzięcie Caritas oraz Polskiego Holdingu Hotelowego. W parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej odbył się występ scholi Antolka. A wolontariusze po każdej Mszy św. obdarowywali wiernych pysznymi babeczkami. Podobna akcja została przygotowana przez wolontariuszy z Zespołu Caritas działającego w parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Przygotowali oni i rozdali setki pysznych babeczek z niespodzianką w środku. 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Sosnowcu uczniowie obchodzili szkolny Dzień Dobra. Zorganizowany został konkurs plastyczny na plakat promujący Dzień Dobra. A wolontariusze przygotowali babeczki i rogaliki i obdarowali nimi wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. „Dzieci – dzieciom” – pod takim hasłem odbył się 22 kwietnia w przedszkolu Radosna Wyspa Dzień Dobra. Przedszkolaki przekazały podopiecznym z Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu piękne, własnoręcznie robione witraże – rybki oraz „pudełko szczęścia” z zabawkami i słodyczami. Natomiast 22 kwietnia w MOK w Sławkowie Zespół Caritas przygotował koncert zespołu Old Bobroży, a po nim można było zobaczyć film „Nędzarz i Madame”. Zaś 24 kwietnia po każdej Mszy św. odbywał się na terenie przykościelnym kiermasz spożywczo-książkowy.

Dodajmy, że wszystkie uzyskane datki w poszczególnych parafiach zostaną przeznaczone na funkcjonowanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest Dzień Dobra?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2022, str. II

[ TEMATY ]

Dzień Dobra

Caritas

Uczestnicy biegu otrzymali medale

Uczestnicy biegu otrzymali medale

Z inicjatywy Caritas na terenie parafii Świętej Rodziny i na Jasnych Błoniach miała miejsce radosna impreza.

Wtrakcie tego wydarzenia pod nazwą „Dzień Dobra” w Niedzielę Miłosierdzia Bożego odbył się koncert zespołu Full of Grace oraz wystąpili tancerze i muzycy ukraińscy. Program zawierał w sobie także inne atrakcje: dmuchane wesołe miasteczko, warsztaty ceramiczne, loterię fantową, kiermasz ciast i wyrobów artystycznych oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jedną z nich był „Bieg dla Dobra” z udziałem najmłodszych. W imprezę zaangażowały się: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka Policji i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję