Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Kościół w skale

To jedna z najbardziej spektakularnych świątyń chrześcijańskich na świecie. Wykuta w skale, na wysokości 2,5 tys. m. Surowa. Naturalna. Świadek wiekowej tradycji. Żeby dojść do Abuna Yemata Guh w Etiopii, potrzeba 2 godzin mozolnej wspinaczki wąską ścieżką – i niebezpieczną, bo wiodącą nad przepaścią. Kapłańska służba w tym wyjątkowym kościele trwa rok. Po tym okresie kapłani się zmieniają.

LE FIGARO
Wstrzymanie święceń

Stolica Apostolska nakazała czasowe wstrzymanie święceń diakonatu i kapłańskich we francuskiej diecezji Fréjus-Toulon. Nastąpiło to po wizytacji, którą przeprowadził w diecezji, na polecenie Watykanu, abp Jean-Marc Aveline, metropolita Marsylii, mianowany ostatnio kardynałem. Raport hierarchy jest tajny. Konfuzję pogłębia fakt, że diecezja zarządzana przez bp. Dominique’a Reya należy do najbardziej dynamicznych w całej Francji. Nie ma problemu z powołaniami, księży jest dużo, a prezbiterzy, biorąc pod uwagę średnią wieku z całej Francji, są młodzi. Co wzbudziło niepokój Watykanu? Nie wiadomo. Biskup Rey pochodzi z charyzmatycznej Wspólnoty Emmanuel, ale w ciągu dwóch dekad przekształcił swoją diecezję w prawdziwe laboratorium ewangelizacyjne, przyjmując księży z całego świata, a także ok. trzydziestu wspólnot francuskich i zagranicznych o różnej wrażliwości, w tym tradycjonalistów – napisał francuski Le Figaro. Najczęściej się mówi, że Watykanowi chodzi głównie o przyjmowanie tych ostatnich.

CORRIERE DELLA SERA
Co powinien zrobić?

Czy papież powinien zrobić to, co w 1219 r. zrobił św. Franciszek, który wbrew opinii wszystkich i bez pozwolenia legata papieskiego, chcąc przerwać wojnę, udał się do sułtana egipskiego Malika al-Kamila? Tak sugeruje największy włoski dziennik Corriere della Sera w swoim komentarzu na 100. dzień wojny na Ukrainie. Gazeta przypomina niedawny wywiad z Franciszkiem, w którym ten wyjawił, że jest gotowy jechać do Moskwy, aby rozmawiać z Putinem. Niestety, prezydent Rosji na tę propozycję do tej pory nie odpowiedział. Co zatem może zrobić papież? Corriere... snuje wizję, że mógłby jechać na granicę między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi, tam, w szczerym polu, odprawić Mszę św. i w homilii prosić Putina, aby zatrzymał sianie spustoszenia. „To są drzwi na Kreml, a papieża nie trzyma się w drzwiach” – podkreślono w dzienniku. Sytuacja jest o tyle nagląca, że 22 mln ton ukraińskiego zboża zalega w silosach i z powodu blokady morskiej nie można ich wywieźć do krajów Trzeciego Świata, gdzie już dziś setki tysięcy ludzi cierpi głód.

Reklama

euronews.
Obronili Cyryla

Patriarcha Cyryl nie będzie objęty sankcjami UE. Pierwotnie dołączono jego nazwisko do 6. pakietu sankcji, ale ostatecznie je usunięto, bo w ostatniej chwili, ale twardo, sprzeciwiły się temu Węgry. Zarówno europejscy politycy, jak i komentatorzy nie kryją zaskoczenia wobec tego ruchu Budapesztu, który w dyskusji nad sankcjami mocno się opierał i żądał wyłączeń dla siebie od sankcji na rosyjską ropę. Teraz wychodzi na jaw, że Węgrzy położyli na szali niemal tyle samo politycznego autorytetu, aby uratować przed sankcjami Cyryla. Niełatwo to wszystko zrozumieć.

CRUX
Jaki będzie?

Po sierpniowym konsystorzu w Kolegium Kardynalskim będzie zasiadało 132 kardynałów zdolnych (chodzi tu o wiek) do uczestnictwa w potencjalnym konklawe. Z tej grupy 83 będzie pochodziło z wyboru Franciszka. Wynika z tego, że braknie tylko czterech kardynałów do większości dwóch trzecich, czyli liczby głosów potrzebnych do wyboru papieża. Ponieważ Ojciec Święty wybiera kardynałów o poglądach raczej liberalnych niż konserwatywnych, nasuwa się pytanie: czy kolejny papież będzie kopią tego obecnego? Niekoniecznie – pisze portal Crux i przywołuje przykład ostatniego konklawe, na którym wszyscy elektorzy pochodzili z nadania Jana Pawła II czy Benedykta XVI (domyślnie konserwatyści), a mimo tego i tak wybrano – progresywnego w ocenie komentatorów – kardynała z Argentyny. Przewidywanie wyboru papieża na podstawie składu kardynalskiego jest jak wróżenie z fusów.

2022-06-14 11:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Boży przemytnik

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję