Reklama

Aspekty

Szacunek do życia

Gdy będziemy chronić małe życie i mieć świadomość, że jest ono godne tego, abyśmy się za nie modlili, będziemy również mieć szacunek do tego życia, które już istnieje na świecie – mówi Iwona Nowak.

Kamil Krasowski: Na czym polega Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego?

Iwona Nowak: Jak sama nazwa wskazuje, jest to modlitwa w intencji życia dziecka, które od jego poczęcia do momentu narodzin, może być zagrożone. Podejmując modlitwę, nie wiemy, jakie to dziecko, dlatego pozostawiamy Panu Bogu decyzję poszukiwania tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Wiemy, że jest to na pewno małe bezbronne życie, które trzeba chronić, i wierzymy, że ta modlitwa w tym pomoże. Obejmujemy nią również rodziców dziecka, które jest już poczęte w łonie mamy, a którzy zastanawiają się nad decyzją, czy ma się ono narodzić. Zatem, gdy decydujemy się na Duchową Adopcję, rozpoczynamy nasze konkretne zobowiązanie. Przyjęło się, że ta forma modlitwy ma swój początek 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i trwa przez 9 kolejnych miesięcy, czyli przez czas rozwoju małego człowieka w łonie mamy. Duchową Adopcję możemy podjąć jednak w każdym dowolnym momencie, gdy poczujemy takie pragnienie. Można to również zrobić w intencji wiadomych nam dzieci, które się poczęły, a nad których przyjściem na świat rodzice się jeszcze zastanawiają. Wtedy to jest jeszcze większe realne wyzwanie.

Czy Pani osobiście podejmuje Duchową Adopcję?

Oczywiście. Gdy zbliża się 25 marca, zawsze przychodzi mi taka myśl, że trzeba objąć kolejne dziecko duchową opieką. Pamiętam moment, gdy dowiedziałam się o Duchowej Adopcji. Osoba, która mnie do niej zachęcała, bardzo podkreślała, jak bardzo wielkie jest to zobowiązanie. Wtedy byłam tym naprawdę bardzo przejęta. Jestem nauczycielem, więc może dzieci, za które się modliłam, uczę teraz w szkole, a ja nawet o tym nie wiem. Mogło się też zdarzyć, że się nie narodziły, dlatego to, czy nasza modlitwa będzie skuteczna czy nie, już jednak nie od nas zależy.

Czy zaobserwowała Pani w swoim życiu osobistym, rodzinnym, jakieś owoce z podjęcia przez Panią Duchowej Adopcji?

Jednym z takich momentów, które wiem, że na pewno bardzo poruszają osobiście człowieka, jest doświadczenie straty, którą samemu się przeżyło. Bardzo chciałam, żeby się narodziło moje dziecko, jednak tak się nie stało. Dlatego podejmując Duchową Adopcję myślę też o tamtym dziecku, które z różnych powodów nie mogło przyjść na świat. Wtedy ta modlitwa staje się dla mnie jeszcze bardziej osobistym doświadczeniem. Może się też jednak zdarzyć, że pojawi się bardzo dużo powodów, aby przestać się modlić, bo doświadczymy ataków sił, które nie chcą, abyśmy się za te dzieci modlili; będą przeszkadzały, „rzucały kłody pod nogi”, abyśmy tylko zrezygnowali i się zniechęcili. Ważne, abyśmy się wtedy nie załamywali, ale kontynuowali modlitwę.

O czym warto pamiętać, podejmując Duchową Adopcję? Co może nam w tym pomóc?

Na pewno pomaga publiczne zobowiązanie do modlitwy. 25 marca zapraszamy do kościoła Ducha Świętego w Zielonej Górze. O godz. 9 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza rodzin ks. Mariusza Dudki, podczas której będzie można podejść pod ołtarz z zapaloną świecą i wypowiedzieć słowa przyrzeczenia, zobowiązujące do dziewięciomiesięcznej modlitwy. Pomóc może również wpisanie się z imienia i nazwiska do Księgi Duchowej Adopcji, która jest w każdej parafii. W tym roku znalazłam też aplikację Adoptuj Życie, która została stworzona przez Fundację Małych Stópek. Są w niej rozważania różańcowe, które nawiązują do ochrony życia, oraz tekst modlitwy, którą odmawia się codziennie przy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Można również podjąć dialog z dzieckiem, które opisuje każdy dzień swojego życia. Aplikacja to bardzo ciekawy pomysł, zwłaszcza dla młodzieży. Dobrze by było, gdyby więcej młodych osób zobowiązywało się do Duchowej Adopcji, bo to daje im takie poczucie, że mogą coś realnie zrobić w sprawie ochrony życia. W Wielkim Poście można również dodatkowo podjąć jakieś wyrzeczenie w tej intencji lub ofiarować swoją jałmużnę na organizacje, które się tym zajmują, bo jest tutaj naprawdę wiele do zrobienia. Gdy będziemy chronić małe życie i mieć świadomość, że jest ono godne tego, abyśmy się za nie modlili, będziemy również mieć szacunek do tego życia, które już istnieje na świecie. O ten szacunek do życia musimy na pewno bardzo mocno zabiegać.

2023-03-15 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Świętości Życia

W Dzień Świętości Życia - 25 marca - podczas Mszy Św. w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze wierni przystąpili do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Eucharystię sprawował Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin - ks. dr Mariusz Dudka.

Dzień świętości życia jest szczególnym zaproszeniem do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jest to jednocześnie uroczystość Zwiastowania NMP, o której Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin powiedział: - Mamy dzisiaj dzień, w którym dziękujemy, że Bóg stał się Człowiekiem. Słowo dziękczynienia składamy na ręce Matki Najświętszej, która wypowiada słowo „fiat” i przez to wszystko się staje. W czasie tej Eucharystii gromadzą się „ambasadorzy życia” – ci, którzy chcą być za życiem, którzy chcą życie wspierać – powiedział we wprowadzeniu do Mszy św. ks. Mariusz Dudka.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Departament Stanu: w Korei Płn. za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan

Rząd Korei Północnej najprawdopodobniej kontynuuje prześladowania za praktykowanie religii; mają miejsce egzekucje, tortury i aresztowania - informuje w najnowszym raporcie amerykański Departament Stanu. W kraju za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan - szacuje amerykańska dyplomacja.

Wiele źródeł wskazuje na to, że sytuacja w Korei Płn. nie zmieniła się znacząco od czasu opublikowania w 2014 roku raportu ONZ.

CZYTAJ DALEJ

“Pielgrzymka Nadziei” u Ojca Świętego

2023-05-29 21:47

Materiały uczestników „Pielgrzymki Nadziei”

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

Przebywające na pielgrzymce w Rzymie dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej wraz z rodzicami, lekarzami i pielęgniarkami uczestniczyły w audiencji Ojca Świętego Franciszka.

Papież, zwrócił się bezpośrednio do dzieci z Wrocławia, zachęcając je, aby dostrzegały bliskość Pana Jezusa - Wasza droga przez życie jest trudna, musicie pokonywać chorobę czy żyć z nią, to niełatwe. Wiele razy w życiu znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy siły, aby iść dalej. Ale Wy nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko, mówi do Was: “Idź, idź naprzód. Ja jestem z Tobą. Wezmę Cię za rękę, tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem, uczącym się stawiać pierwsze kroki” - mówił Franciszek, dodając: - Drogie Dzieci, Jezus zawsze jest obok nas, aby dać nam nadzieję. Zawsze, nawet w czasie choroby, nawet w najbardziej bolesnych chwilach, nawet w najtrudniejszych momentach: Pan jest przy nas! Także Wasze rodziny, Wasi lekarze, Wasi przyjaciele pomogą Wam iść naprzód. Pomyślcie o Waszej Matce, która Was urodziła, i o Waszym Ojcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję