Reklama

Głos z Torunia

Misja specjalna

Rekolekcje wielkopostne dla parafii, różnych grup i wspólnot oraz dla dzieci i młodzieży są czasem szczególnej łaski. Wśród różnych spotkań, które odbywały się w Wielkim Poście, wyjątkowe były te, które odbyły się w Zespole Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu.

Niedziela toruńska 16/2023, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje wielkopostne

Beata Pasecka

Rekolektanci przyjęli Słowo Boże z otwartymi sercami

Rekolektanci przyjęli Słowo Boże z otwartymi sercami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To miejsce, w którym dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne w codziennym życiu. Być może właśnie na nich szczególnie spełniają się słowa z Dzienniczka św. Faustyny, odmawiane w nowennie do Miłosierdzia Bożego: „Dziś sprowadź Mi dusze ciche i pokorne, i dusze małych dzieci, i zanurz je w miłosierdziu Moim. Dusze te najwięcej podobne są do Serca Mojego, one krzepiły Mnie w gorzkiej konania męce. Widziałem je jako ziemskich aniołów, którzy będą czuwać u Moich ołtarzy. Na nie zlewam całymi strumieniami łaski”. Praca duszpasterska i katechetyczna z tymi wyjątkowymi dziećmi i młodzieżą wymaga otwartości i nieustannego poszukiwania dróg dotarcia do ich serc. Dziecko czy dorosły niepełnosprawny intelektualnie zawsze jest tajemnicą, którą warto i powinno się odkrywać. Czas rekolekcji pomógł nam przybliżyć się do tej tajemnicy w taki sposób, by umożliwić naszym podopiecznym zrozumienie i doświadczenie najważniejszych spraw duchowych.

Rekolekcje były związane z hasłem tegorocznego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Prowadzili je ks. Mateusz Bartkowski, wikariusz z katedry Świętych Janów w Toruniu oraz s. Małgorzata Krzymkowska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera. Motywem rekolekcji była sieć, w którą jesteśmy złowieni do życia z Jezusem w Kościele i zaproszeni do tego, aby łowić nią innych dla Jezusa. Ważnym znakiem był piękny bukiet, który składa się z różnych elementów i obrazuje piękno i różnorodność Kościoła. Ks. Mateusz przypomniał nam bardzo ważną prawdę, że każdy w Kościele jest piękny pięknem Boga. Siostra Małgorzata, dzieląc się z nami treściami ukazującymi życie na misjach, wyjaśniła, co to znaczy łowić innych dla Jezusa.

Szkolne dni skupienia były niewątpliwie czasem, w którym spełniały się słowa Psalmu: „Usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę” (Ps 8, 3). Zachęciły nas, by jak najczęściej stwarzać tym wyjątkowym ludziom okazję do tego, by przekonywali się, że są zaproszeni do wspólnoty z Bogiem i mają swoje miejsce w Kościele. To niezwykle istotne, by osoby z niepełnosprawnościami mogły czerpać swoje siły u samego źródła, by doświadczając słabości, doskonaliły się i wzrastały w Bogu. Co dla ludzi jest niewidoczne i pozostanie tajemnicą, często dokonuje się w głębi serca człowieka. Powierzamy Bogu te wszystkie dotknięcia i wierzymy, że będzie działał w nich dalej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-04-06 17:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo o zatroskaniu Maryi o życie naszego narodu

– Dlaczego Maryja wybrała się na polskie drogi, co Ona chce nam powiedzieć? Jej wola i troska o życie konkretnego, historycznego człowieka, rodziny czy narodu dotyczy zawsze spraw Jej Syna Jezusa Chrystusa – mówił w czwartej nauce rekolekcyjnej 18 marca na antenie Radia Maryja abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Abp Depo na początku przypomniał, że „wciąż na nowo uczymy się dźwigać krzyż naśladując Jezusa. Każde pokolenie ludzi wierzących i wpatrujących się w Jezusa musi zdać egzamin ze swojej wierności. Obecne nasze pielgrzymowanie jest nad wyraz trudnym znakiem czasu i szczególną próbą zawierzenia Bogu we wszystkim na wzór Maryi”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2024-06-19 14:30

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Od 10 sierpnia 2024 r. 9 parafii diecezji rzeszowskiej będzie mieć nowych administratorów. Dwa tygodnie później ok. 40 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach. 19 czerwca 2024 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów.

Nominacje bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, przekazali: ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i ks. Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego. Były to głównie nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 10 sierpnia, a nowi księża wikariusze – 24 sierpnia 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanów. Startowali uczniowie, wygrał katecheta

2024-06-21 06:33

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

okwb

archiwum prywatne

Jakub Budasz i katecheta Tomasz Wojciechowski

Jakub Budasz i katecheta Tomasz Wojciechowski

W dniach 10-11 czerwca 2024 roku w Niepokalanowie odbył się finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Wydarzenie zgromadziło uczniów szkół średnich z całej Polski, reprezentujących swoje diecezje po wcześniejszych etapach szkolnym i diecezjalnym. Diecezję świdnicką w finale reprezentowali trzej uczniowie: Michał Żygłowicz-Wawrzyniak z III LO w Wałbrzychu (katechetka Beata Wasiek), Gabriel Wrona z I LO w Świdnicy (katecheta Piotr Chlastawa) oraz Jakub Budasz z Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie (katecheta Tomasz Wojciechowski). Chociaż żaden z uczniów nie awansował do ścisłej siódemki najlepszych uczestników konkursu, a poziom był bardzo wysoki, wszyscy uzyskali tytuł finalistów, co jest dużym osiągnięciem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję