Reklama

Duchowość

Zakończyła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

Dziś zakończyła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów (WEB) „Bieszczady dla Jezusa 2015”, która od 13 lipca trwała w okolicach Zalewu Solińskiego. Wypełniły ją koncerty, projekcja filmu, nabożeństwa, a przede wszystkim świadectwa wiary, którymi na ulicach i na plaży dzielili się ewangelizatorzy.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Ks. Krzysztof Rzepka

Akcja rozpoczęła się w poniedziałek 13 lipca. Na początek trzydniowe rekolekcje dla ewangelizatorów wygłosił ks. Mariusz Ryba – założyciel Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej. Temat ćwiczeń duchowych oparty był na adhortacji papieża Franciszka „Evangelii Gaudium” i poświęcony został radości w ewangelizacji. Jak zaznacza rekolekcjonista, jest to nieodzowna cecha osoby głoszącej Dobrą Nowinę.

– Radosnego dawcę miłuje Bóg. Jeżeli chcemy komuś coś ofiarować, to dajemy mu to z radością. Chrześcijaństwo jest religią radosną i jeśli chcemy przekazywać wiarę, musimy to czynić z radością, bo inaczej nikt jej nie przyjmie – wskazał kapłan.

Reklama

O radości mówił także raper Arkadio podczas swojego koncertu w amfiteatrze w Polańczyku. Jak zaznaczył, zniechęca go, gdy słyszy w kościele przekaz wskazujący, że życie jest smutne i pełne zakazów. Zachęcał, aby w życiu robić to, co się kocha i iść za swoim sercem. Wskazywał też, że warto spędzać więcej czasu z rodziną i nie popadać w pracoholizm oraz żeby mówić o swoich uczuciach.

– W kościele usłyszałem kiedyś, że Pan Bóg się jara takimi ludźmi, którzy przynoszą owoc ze swojego życia, którzy posługują swoimi silnymi stronami. Jak ja to usłyszałem, to moja perspektywa totalnie się zmieniła – mówił.

Arkadio opowiadał także o swoim uzależnieniu i nawróceniu oraz o tym, jak wielkim powołaniem jest bycie ojcem i budowanie rodziny.

Reklama

Przez kilka dni ewangelizatorów można było spotkać na ulicach miejscowości nieopodal Jeziora Solińskiego oraz na plaży. Rozmawiali z ludźmi, prezentowali pantomimy i „żywe pomniki”. Reakcje były różne, ale na ogół pozytywne. – Wiele osób nas podziwiało za to, że tak otwarcie mówimy o Bogu i wierze – wspominają.

Niektórzy kuracjusze również włączali się do akcji. – Zdarzyło się na przykład, że panie wypoczywające w tutejszym sanatorium rozdawały innym nasze ulotki i gadżety ewangelizacyjne. Oto też chodzi, żeby ludzie się do nas dołączali. Widać, że Słowo Boże działa – mówi Angelika Betlej, prezes Katolickiego Stowarzyszenia UNUM, które współorganizuje WEB.

W niedzielę przed południem ewangelizatorzy dzielili się swoimi świadectwami wiary w różnych bieszczadzkich kościołach. Zwieńczeniem akcji była popołudniowa Msza św., której przewodniczył abp Józef Michalik. Metropolita przemyski zachęcał, aby nie ulegać pokusie, że ewangelizacja jest niepotrzebna. Zauważył, że Pan Jezus również był kuszony, praktycznie do samego końca swojego życia. Ostatnim tego objawem były słowa złego łotra na krzyżu: „Wybaw sam siebie, zejdź z krzyża”.

– Ostatnia pokusa. Jezus umiera na krzyżu, a on chce Go odciągnąć od tej misji. To bardzo ważne, żebyśmy zauważyli, że wokół nas również są takie pokusy: „po co się narażać, po co być niepopularnym, nie głoś Ewangelii, zostań przy tym co jest, przy tych formach”. Giną ludzie, oddalają się, trzeba głosić, trzeba podjąć trud nowej ewangelizacji – zachęcał abp Michalik.

Hierarcha podkreślił, że podstawową rzeczą w nowej ewangelizacji jest dobre poznanie Ewangelii. Jednak – jak zaznaczył – nie wystarczy poznać treść, ale trzeba żyć z Chrystusem.

- Dziękuję wam za to, że staliście się narzędziami w ręku Boga – powiedział na zakończenie do ewangelizatorów ks. Maciej Flader, moderator przemyskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów to inicjatywa, która odbywa się od kilkunastu lat. Koordynuje ją Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie UNUM. Włączają się w nią inne ruchy i stowarzyszenia katolickie działające na terenie archidiecezji przemyskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała Katolicka Agencja Informacyjna.

2015-07-19 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja na ulicach Ursynowa

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Stelmasiak Artur

Kilkaset osób wyszło 21 września wieczorem na ulice warszawskiego Ursynowa, by ewangelizować. W ursynowskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego trwa II Kongres Nowej Ewangelizacji. Mieszkańcy dzielnicy mogli dziś spotkać na swojej drodze radosny Marsz dla Jezusa, znaki drogowe „Nie przegap wieczności”, „Wiadomości od Jezusa” narysowane kredą na ścieżkach rowerowych a przy wejściach na stacje metra stoiska z łakociami. Na przejściach dla pieszych księża, siostry zakonne i świeccy zaczepiali warszawiaków, by przekazać im, że Jezus kocha każdego a w pobliskiej parafii trwa Kongres Nowej Ewangelizacji. Pod wskazane przez proboszcza adresy pukali też do drzwi członkowie Drogi Neokatechumenalnej. Trzeciego dnia Kongresu jego uczestnicy zostali posłani do ewangelizowania na ulicach miasta.

CZYTAJ DALEJ

W Starej Wsi rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży

2021-07-28 12:04

archiwum IDM

Koncert w tle sanktuarium

Koncert w tle sanktuarium

Jutro w Starej Wsi k/ Brzozowa rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży. Wydarzenie poprzedziły dziesięciodniowe rekolekcje. Spotkanie organizowane jest od 2004 roku przez jezuitów i łączy ze sobą młodzież z różnych regionów Polski. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Serce na dłoni”.

Jak wyjaśnia o. Paweł Witon – organizator wydarzenia - Młodzież przyjeżdzająca do Starej Wsi pochodzi ze wspólnot prowadzanych przez jezuitów. Młodzież każdego roku przebywa tutaj na rekolekcjach w połowie lipca. Wieńczą je właśnie Ignacjańskie Dni Młodzieży. To są takie dni integracyjne, ponieważ młodzież podczas samych rekolekcji podzielona jest na cztery stopnie i te stopnie osobno przeżywają swoje rekolekcje. Ignacjańskie Dni Młodzieży to jest próba integracji tej młodzieży z całej Polski, ponieważ oni na codzień właściwie formują się tylko w swoich grupach, więc jest to jakaś okazja do tego, żeby przebywali razem i również doświadczyli czegoś co było wcześniej – zauważył jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Kwaśny w rekonstrukcji brawurowego rozbicia więzienia przez "Szarego"

2021-07-28 21:58

TD

Marcin Kwaśny w rekonstrukcji brawurowego rozbicia więzienia przez „Szarego”

Agnieszka Dziarmaga

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję