Reklama

Niedziela Legnicka

Adwentowy Dzień Skupienia Organistów

[ TEMATY ]

organista

Monika Łukaszów

Organiści i organistki z terenu całej Diecezji Legnickiej uczestniczyli w Adwentowym Dniu Skupienia, który w sobotę 28 listopada odbył się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

Tematem przewodnim spotkania była „Muzyka organowa w liturgii”. I tego zagadnienia dotyczył wykład ks. Andrzeja Widaka, dyrektora Diecezjalnego Studium Organistowskiego z Rzeszowa wygłoszony do uczestników dnia skupienia. Wykładowca w swojej prelekcji mówił m.in. o tym, jak ważną rolę w zgromadzeniu liturgicznym odgrywa muzyka organowa i jak istotny jest dobór odpowiedniego repertuaru.

Reklama

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Dzień Skupienia Organistów

Część wykładowa dnia skupienia poprzedziła Msza św. w seminaryjnej kaplicy, której przewodniczył bp Marek Mendyka. Ksiądz Biskup zwracając się do organistów powiedział m.in. „życzę wam, abyście podejmując formację muzyczną wymiernych, odkrywali w swoim życiu autentyczna radość wiary. By muzyka kościelna nie była traktowana jako narzędzie czegoś potrzebnego do życia, ale przede wszystkim by służyła wspólnocie kościelnej pomagając przez to w duchowym udziale w świętej liturgii. Kościół polecając poszczególnym osobom właśnie ten rodzaj służby jaką wy podejmujecie – mówił dalej Ksiądz Biskup, stawia im wysokie wymagania. Oczekuje od nich ducha ofiary w pełnieniu obowiązków, ale też w dążeniu do osobistej świętości. Eucharystie zakończył koncert organowy w wykonaniu uczniów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Legnicy.

Dodajmy, że dni skupienia organistów diecezji legnickiej odbywają się dwa razy w roku w okresie Wielkiego Postu i Adwentu. Jak mówi ks. Piotr Dębski, z referatu ds. Muzyki Kościelnej „takie spotkania stanowią przede wszystkim stałą formację muzyczną, liturgiczna i duchową, która w naturalny sposób wpisana jest w zakres obowiązków każdego, kto pełni posługę muzyka kościelnego. Ożywiona dyskusja, wspólna wymiana poglądów i myśli na zakończenie spotkania pokazała jak bardzo cenne i wartościowe są tego rodzaju spotkania. Na tegoroczny dzień skupienia przybyło blisko stu organistów z różnych parafii naszej diecezji. Jednak patrząc na statystyki należy powiedzieć, że ciągle brakuje wykwalifikowanych muzyków kościelnych.

2015-11-30 20:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Organiście życzmy… dobrego proboszcza!

Niedziela szczecińsko-kamieńska 31/2018, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

organista

Adam Szewczyk

Dr Łukasz Popiałkiewicz

Dr Łukasz Popiałkiewicz

Pod koniec maja br. w szczecińskiej parafii św. Stanisława BM miał miejsce koncert dyplomowy studenta III roku Akademii Sztuki w Szczecinie Rafała Bigotta. W programie znalazły się zarówno dzieła organowe, jak i wokalne oraz wokalno-instrumentalne (m.in. Litaniae Lauretanae J. D. Zelenki). Wystąpił zespół wokalny Agniculi oraz zespół instrumentalny pod kierunkiem dyplomanta. Z tej okazji o krótką rozmowę na temat roli muzyki organowej podczas liturgii, funkcjach organisty w parafii oraz kondycji kunsztu organistowskiego w naszej archidiecezji poprosiłem dr. Łukasza Popiałkiewicza.

Adam Szewczyk: – Panie Łukaszu, Akademia Sztuki w Szczecinie, będąca obecnie u progu jubileuszu 10-lecia istnienia, kształci artystów, w tym muzyków, przygotowując ich do misji krzewienia kultury w okolicznościach przeróżnych. Kim są organiści kończący naukę w tej jednej z młodszych uczelni szczecińskich – instrumentalistami, muzycznymi uniwersalistami czy może bardziej muzycznymi animatorami liturgicznymi?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

2021-07-31 14:54

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję