Reklama

Serwis kościelny


Edycja zamojsko-lubaczowska 39/2003

Hrubieszów

Spotkanie upamiętniające 550 lat obecności Ojców Bernardynów w Polsce oraz 1. rocznicę przybycia obrazu Matki Bożej Sokalskiej do Hrubieszowa odbyło się 4 września br.
W programie uroczystości były: zwiedzanie wystawy pt. „Sanktuaria bernardyńskie Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”, prezentowanej w Muzeum im. ks. St. Staszica, wystąpienie o. Cypriana Moryca, zatytułowane: „Refleksje jubileuszowe”, impresje poetyckie i modlitwa dziękczynna.
W dniach 6-7 września br. obchodzono uroczyście 1. rocznicę intronizacji obrazu Matki Bożej Sokalskiej. Sumie pontyfikalnej przewodniczył abp Ignacy Tokarczuk, później odbyło się nabożeństwo dziękczynne za 550 lat posługi Ojców Bernardynów w Polsce, zakończone Apelem Maryjnym. Uroczystości były transmitowane przez Katolickie Radio Zamość.

Seminarium poświęcone Edwardowi Chrzanowskiemu - patriocie i bibliofilowi, w 160. rocznicę urodzin zorganizowano 5 września br.
Na program spotkania złożyły się: Msza św. w kościele św. Mikołaja pod przewodnictwem ks. Waldemara Malinowskiego oraz sesja naukowa, podczas której wystąpili: prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Wiktor Zin, dr Wiesław Tyszkowski, Joanna Chachaj, Bogumiła Dragan-Szkodzińska, Elżbieta Dybała, Zbigniew Święch.
Organizatorem seminarium było Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Hubinek

Uroczystość nadania imienia Artura Grottgera miejscowej Szkole Podstawowej odbyła się 7 września br. Rozpoczęła ją Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Później Ksiądz Biskup poświęcił sztandar szkoły, odbyło się ślubowanie uczniów oraz koncert orkiestry wojskowej. Odsłonięto również tablicę pamiątkową, były też okolicznościowe wystąpienia i część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły.

Reklama

Panasówka

Uroczystość upamiętniającą 140. rocznicę bitwy pod Panasówką zorganizowano 3 września br. Na tzw. Wzgórzu Polak spotkali się kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna. Modlitwa za poległych, złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 140 lat wypełniły program spotkania.

Zamość

3 września br. odbyła się konferencja księży dziekanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Spotkanie rozpoczęła adoracja pod przewodnictwem ks. Kazimierza Gawlika w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Podczas konferencji omawiano m.in. stan przygotowań do peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, sprawy Wydziału Nauki Chrześcijańskiej, mediów i seminarium diecezjalnego. Gośćmi spotkania byli: ks. infułat Franciszek Greniuk, architekt Maria Gmyz oraz przełożona zakonu Sióstr Misjonarek Maryi z Łabuń.
Spotkanie katechetów z diecezji zamojsko-lubaczowskiej zorganizowano 6 września br. w katedrze zamojskiej. Rozpoczęła je adoracja, później była uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy.

Uroczystość ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się 8 września br. w katedrze zamojskiej. Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Śrutwa, kazania podczas Mszy św. głosił o. Jarosław, paulin z Jasnej Góry.

Czuwanie modlitewne związane z pielgrzymką Papieża Jana Pawła II na Słowację miało miejsce w kościele św. Katarzyny, w dniach od 11 do 14 września br.

14 września br. w kościele św. Katarzyny odbyło się spotkanie harcerskich pokoleń. Doroczny zjazd harcerzy i sympatyków ZHP zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem ks. Zdzisława Ciżmińskgo.

Kurs Filipa, zorganizowany przez Szkołę Nowej Ewangelizacji, odbywał się w dniach 19-21 września br. w Centrum Pastoralnym przy parafii św. Michała Archanioła.

Krasnobród

Uroczystości związane z Dniem Weterana odbyły się 7 września br. Rozpoczęła je Msza św. w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, później przemaszerowano pod Pomnik Żołnierzy Września 1939 r., gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty oraz miały miejsce okolicznościowe przemówienia.
Uroczystości zorganizował Zarząd Okręgowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu.

Lipsko k. Zamościa

7 września br. miały miejsce dożynki parafialne. Korowód dożynkowy, Msza św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, występy artystyczne wypełniły program parafialnego święta plonów.
W ramach dożynek rozegrano również mecz piłki nożnej między seniorami Parafialnego Klubu Sportowego „Metanoja” a funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Zamościu.

Tarnogród

6-7 września br. odbywały się Dni Tarnogrodu. W programie święta miejscowości były: koncerty zespołów artystycznych, spektakle teatralne, turnieje szachowe oraz olimpiada wiedzy ekologicznej. Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. wystawa poplenerowa pt. „Malowany Wschód Tarnogród 2003”, wystawa prezentująca plakaty o tematyce ekologicznej oraz wystawa fotografii.
Święto miejscowości zorganizowano z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Obchodów Dni Tarnogrodu, Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury i burmistrza miasta.

Tyszowce

Msza św. dziękczynna, korowód dożynkowy, okolicznościowe wystąpienia, występy zespołów kół gospodyń wiejskich, wystawa plonów i sprzętu rolniczego złożyły się na dożynki gminne, zorganizowane 7 września br.

Górecko Kościelne

W dniach 9-11 września br. trwały rekolekcje dla kapłanów z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Marian Pokrywka, uczestniczyło w nich 50 księży. Rekolekcje zakończyła Msza św. celebrowana przez bp. Mariusza Leszczyńskiego.

Topólcza

Dożynki parafialne i odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - to uroczystości, które odbyły się 8 września br. w parafii pw. św. Izydora.
12 września br. z parafii wyruszyła pielgrzymka do sanktuariów maryjnych w: Kodniu, Świętej Lipce, Gietrzwałdzie, Licheniu, Niepokalanowie oraz do grobu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

Szczebrzeszyn

W ramach Dni Szczebrzeszyna, 14 września br., odbyło się parafialno-gminne święto plonów. Korowód dożynkowy, Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja, konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, koncert orkiestry dętej oraz część artystyczna w wykonaniu młodzieży wypełniły program święta plonów.

Niezłomni duchowni

2019-10-19 20:49

Marian Florek

W dniu 19 października br. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze spotkali się alumni, którzy pół wieku temu w kleryckiej kompanii zakończyli obowiązkową służbę wojskową.

Elżbieta Spałek / Biuro Prasowe Jasnej Góry

Świętowali – jak to określił ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański- rocznicę „wyjścia” z jednostki w Szczecinie -Podjuchy, gdzie w latach 1967/69 odbywali zasadniczą służbę wojskową. I jako dziękczynienie Bogu za 50 lat kapłaństwa(włączając w ten czas i lata kleryckie). Prawie wszystkim klerykom udało się wytrwać, wrócić do seminarium i zostać kapłanami. Dlatego jest powód aby radośnie wspominać przeszłe lata. Chociaż – dodaje ks. Urbański- jako wrogowie PRL-u służyliśmy w jednostce karnej i byliśmy stale narażeni na systemową indoktrynację i propagandę ateistyczną.

W imieniu Jasnej Góry wszystkich gości i zgromadzonych wiernych powitał o. Nikodem Kilnar, który przypomniał, iż „dzień 19 października 2019 r. przeżywamy jako Narodowy Dzień Duchownych Niezłomnych”.

Mszy św. przewodniczył bp. Jan Tyrawa, biskup diecezji bydgoskiej, który również służył w tamtych latach w owej wspomnianej jednostce. Na powitanie stwierdził, że spotkanie jest powtórzeniem zjazdu sprzed pół wieku, kiedy to po wyjściu z jednostki wojskowej w listopadzie , młodzi klerycy przyjechali do Matki Bożej na Jasną Górę, aby podziękować za szczęśliwie przebyte 725 dni w wojsku. Dzisiaj – mówił hieracha- spotykamy się na nowo przed obliczem Matki, aby podsumować swoje życie. I chociaż życie przemija to jednak zostaje coś, co jest w naszych sercach i w sercach tych wszystkich ludzi, z którymi spotykaliśmy się jako kapłani. Dlatego też niech ten jubileusz będzie miał ten szczególny wyraz – dodał na końcu ks. Tyrawa.

Następnie już w homilii nawiązał do ewangelicznej historii z Kany Galilejskiej. Bóg – mówił- wchodzi w nasze życie w każdej chwili. Czy jest łatwo rozpoznać owe znaki Bożej obecności? Gdy się patrzy z perspektywy długiego życia, intensywnego życia to się dostrzega wiele zdarzeń, które pozostają poza jakąkolwiek władzą człowieka. Są to różne zdarzenia. I te dobre i te złe - cierpienie, choroba, ale też cudowne wyzdrowienia. Żyjemy w świecie wyznacznym obecnością tak dobra jak i zła. Ludzie nie mają władzy nad złem. Tylko Bóg ma taką władzę. Bóg, który przez swoje swoje Zmartwychwstanie pokonał ostatecznie zło. Ale jest to rzeczywistość eschtologiczna. Dla nas tu i teraz pozostaje walka ze złem zgodnie z pawłową myślą – „Zło dobrem zwyciężaj”, która to myśl stała się maksymą życiową ks. Jerzego Popiełuszki. Zamordowany przez komunistów kapłan, był także z naszego grona, był także w wojsku, ale rok wcześniej w Bartoszycach – mówił do zgromadzonych bp Tyrawa i pytał- Dlaczego na tym świecie cierpi niewinny? Tylko Bóg może się o takiego człowieka upomnieć. I jest to dowód na Jego istnienie. Bo unicestwione życie nie upomina się o siebie. O siebie upominają się prawa fizyki. Życie się o siebie nie upomina i dlatego wolno z niego kpić. Dlatego mamy aborcję, eutanzaję, in vitro i te wszystkie zdarzenia kiedy człowiek ginie. Dlatego jest Bóg, który się upomina o sprawiedliwego. Umiejmy w prozie życia dostrzegać Boże znaki, które niech umacniają nas w działaniach, zgodnie z przytoczoną zasadą, by zło zwyciężać dobrem.

Historia wojskowej służby kleryków sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy po tzw. odwilży wznowiono represje wobec Kościoła. Przejawiało się to m.in. tym, że – pomimo ustaleń pomiędzy Episkopatem a rządem PRL - nadal powoływano do odbycia zasadniczej służby wojskowej kleryków z seminariów świeckich i zakonnych. W roku 1964 utworzono tak zwane kompanie kleryckie, w których poddawano ideologicznej presji młodych kandydatów do kapłaństwa. Kompanie te były zlokalizowane w Gdańsku, Opolu i Szczecinie-Podjuchach i były podporządkowane bezpośrednio Głównemu Zarządowi Politycznemu Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Min. Szumowski na KUL: Sprzeciw sumienia jest podstawowym prawem lekarzy

2019-10-20 17:44

dab / Lublin (KAI)

Bez wiedzy może dojść do zastąpienia obiektywnej prawdy własnymi życzeniami, dlatego tak ważne jest kształtowanie własnego sumienia. Sprzeciw sumienia jest podstawowym prawem lekarzy - powiedział prof. Łukasz Szumowski. Minister zdrowia wygłosił wykład podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Nowy semestr rozpoczęło ponad 10 500 studentów, w tym 1203 doktorantów i 924 studentów zagranicznych.

Alex E. Proimos / Foter.com / CC BY

W swoim wykładzie prof. Łukasz Szumowski mówił o roli, jaką humanistyczne i katolickie uniwersytety odrywają w dyskursie naukowym. Zauważył, że coraz częściej w naukach empirycznych kwestie dotyczące oceny prawdy i fałszu są traktowane relatywnie. – Te decyzje są szczególnie ważne w tak wrażliwych dziedzinach jak seksuologia, psychiatria i psychologia. Pojawia się pytanie czy prawda to demokratyczny wybór większości czy może jest niezmienna i obiektywna? – pytał lekarz.

Profesor zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie mogą płynąć z uprawiania nauki bez kręgosłupa moralnego i religijnego. - Wiara daje poczucie pokory w zdobywaniu wiedzy, a rozum i prawda pozwala kształtować wiarę i ją odczytywać. Pytanie o etykę w poznawaniu wiedzy rodzi następne pytanie: Quo Vadis? Atlasy anatomiczne używane na Uniwersytecie Wiedeńskim były tworzone na podstawie ciał zabitych Żydów w obozach zagłady. Rodzi się pytanie o wiedzę, która powstaje z gruntu nieetycznych działań. Czy ona może nam służyć i w jaki sposób – mówił członek Rady Ministrów.

Minister Zdrowia podkreślił znaczenie sumienia, jako form bezpieczeństwa przed relatywizacją prawdy o człowieku. - Sumienie nie jest prywatnym drogowskazem każdego z nas, dlatego, że ma silne umocowanie w prawodawstwie. Sprzeciw sumienia, jako podstawowe prawo lekarzy potwierdził Trybunał Konstytucyjny, co niesie za sobą bardzo konkretne implikacje dla życia i funkcjonowania pacjentów i lekarzy. Bez wiedzy może dojść do zastąpienia obiektywnej prawdy własnymi życzeniami, dlatego tak ważne jest kształtowanie własnego sumienia – tłumaczył Szumowski.

W swoim przemówieniu rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał, że jednym z ważnych zadań katolickiego uniwersytetu, o którym pisał św. Jan Paweł II, i na który wskazuje dziś również papież Franciszek, jest współtworzenie chrześcijańskiej kultury. Uniwersytet ma być miejscem rzetelnej debaty, autentycznego dialogu i prawdziwej wspólnoty, a także ma kształtować ludzi wyposażonych w kulturę intelektualną i moralną, zdolnych poprzez twórczy dialog przemieniać świat w duchu wartości chrześcijańskich.

- Są różne sposoby potencjalnego partycypowania uniwersytetu w tworzeniu takiej kultury; może on być opiekunem i strażnikiem prawdy, kulturowym laboratorium problemów mających fundamentalne znaczenie dla życia społecznego oraz kuźnią elit. Za tymi metaforycznymi wyrażeniami stoją określone idee. Wbrew współczesnym modom intelektualnym, uniwersytet ma trwać przy ideale pełnej prawdy i bronić prawdy przed ośmieszaniem, deformowaniem i mieszaniem z fałszem – mówił rektor KUL.

Wielki Kanclerz Uczelni abp Stanisław Budzik przypomniał zasłużone dla KUL postacie: pierwszego rektora uczelni ks. Idziego Radziszewskiego oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Zauważył, że jako młody student, ks. Wyszyński doświadczył w Lublinie ducha i atmosfery zakorzenionej przez założyciela uczelni.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powstał w 1918 r. Obecnie uniwersytet tworzy 8 wydziałów (Wydział Teologii; Filozofii; Nauk Humanistycznych; Nauk Społecznych; Prawa, Prawa kanonicznego i Administracji; Biotechnologii i Nauk o Środowisku oraz Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu w Lublinie oraz Wydział Nauk Inżynieryjno-Technicznych w Stalowej Woli), badania naukowe prowadzone są w ramach 20 instytutów, odzwierciedlających dyscypliny naukowe uprawiane na uczelni. To nowy podział wynikający z wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.

Kolejną nowością jest Szkoła Doktorska KUL. Prowadzi ona kształcenie w 11 dyscyplinach: filozofii, historii, językoznawstwie, literaturoznawstwie, naukach o sztuce, naukach prawnych, naukach socjologicznych, pedagogice, prawie kanonicznym, psychologii i naukach teologicznych. Naukową karierę rozpoczęły w niej 33 osoby.

Łącznie na KUL studiuje ponad 10 500 studentów, w tym 1203 doktorantów i 924 studentów zagranicznych. I rok rozpoczyna ponad 3400 studentów, wśród których jest 341 cudzoziemców – najwięcej osób pochodzi z Ukrainy i Białorusi, po raz pierwszy są studenci z Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny oraz Dominikany.

W tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się te kierunki, które od lat wybierane są najchętniej: psychologia, prawo i filologia angielska. Nowym kierunkiem, prowadzonym od tego roku akademickiego jest antropologia stosowana (applied antrophology), studia w jęz. angielskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem