Reklama

Przeczytane, zasłyszane

Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania oraz redakcja magazynu regionu łódzkiego Kultura i biznes zapraszają w niedzielę 9 listopada br. na spotkanie poświęcone pamięci pierwszego demokratycznie wybranego po II wojnie światowej prezydenta Łodzi - śp. Grzegorza Palki. Spotkanie poprzedzi Msza św. odprawiona w kościele przy ul. Wodnej 34 o godz. 11.30 w intencji wszystkich zmarłych prezydentów Łodzi, urzędujących od chwili odzyskania niepodległości w 1918 r. Pierwszym prezydentem Łodzi był w latach 1919-1923 Aleksy Rżewski. Do II wojny światowej Łódź miała 7 prezydentów, po wojnie 19 - łącznie z obecnym prezydentem Jerzym Kropiwnickim, który objął spotkanie u Salezjanów honorowym patronatem. Patronat medialny będzie sprawowało Radio Plus. Będzie to pierwsze z cyklu spotkań promujących łodzian i Łódź.

Duszpasterstwo Akademickie „5” zorganizowało w dniach 7-10 listopada warsztaty ewangelizacyjne pt. „Tańce izraelskie: źródło radości i ewangelizacji”. Warsztaty poprowadzi Helen Goussebayle ze Wspólnoty Błogosławieństw w Belgii. Na stronie internetowej DA „5”, obok szczegółowego programu warsztatów, jest informacja o Wspólnocie Błogosławieństw, która w swojej formacji wykorzystuje taniec jako drogę do głębszego przeżywania i wyrażania radości płynącej z wiary w Jezusa Chrystusa. W ramach warsztatów przewidziano także konferencję na temat ewangelizacji i próbę przeprowadzenia ewangelizacji ulicznej.

Pomnik Chwały Żołnierzy Armii Łódź zostanie oficjalnie odsłonięty 10 listopada w Parku Helenowskim, przy ul. Północnej, Mszę św. polową odprawi tam o godz. 16.00 abp Władysław Ziółek. Projekt monumentu powstał w wyniku konkursu ogłoszonego przez komitet budowy. Jego autorką jest młoda plastyczka Agnieszka Gawlak.

Od 4 listopada do 14 grudnia czynna jest w Muzeum Sztuki w Łodzi wystawa „Zmiana perspektywy”, prezentująca portret kulturalny współczesnej Badenii-Wirtembergii. Swe prace przedstawiają niemieccy plastycy: Josef Büchler, Rolf Bodenseh, Reinhard Klessinger, Gert Riel, Reinhard Sigle.

Z inicjatywy DA „5”, w auli Wyższego Seminarium Duchownego (ul. Stanisława 14), 21 listopada o godz. 20.00 odbędzie się przedstawienie dramatu Nasze Miasto, w wykonaniu Teatru ITP, czyli Inicjatywy Teatralnej Polonistów, Psychologów i Pedagogów, działającej na KUL-u. Nasze Miasto to interesujący spektakl na podstawie dramatu Thortona Wildera o codziennych problemach społeczności niewielkiego miasta.

W sieci kablowej Multimedia na kanale S-9 (pakiet A) od 24 października obecna jest już Telewizja Miejska w Konstantynowie. Godzinny materiał będzie można oglądać regularnie w każdym tygodniu od piątku (od godz. 12.00) do poniedziałku (do godz. 12.00). Będzie on w tym czasie powtarzany bez przerwy. Pierwszy program, emitowany w dniach: 24-27 października zawierał: telewizyjne wiadomości - 43 bis, „30-lecie Przedszkola nr 2” - relację z uroczystości jubileuszowych oraz reportaż „Organy”.

Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Łodzi (ul. B. Bartoka 2) zaprasza na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który odbędzie się w niedzielę 23 listopada o godz. 17.00. Zespół wykona koncert pieśni maryjnych, patriotycznych i klasycznych, w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w archidiecezji łódzkiej oraz dla uczczenia 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję