Reklama

„Rzeczpospolita parafialna” - ruszył nowy projekt „Niedzieli”

2016-07-03 21:19

Marian Banasik

Marian Sztajner
Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

„Kościół ze swojej natury jest misyjny, jak nauczał św. Jan Paweł II” – mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 3 lipca przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, w dzielnicy Raków.

Msza św. celebrowana była w ramach inicjatywy „Rzeczpospolita Parafialna” - nowej inicjatywy ewangelizacyjnej i duszpasterskiej „Niedzieli”. Jak podkreślił na początku Mszy św. ks. Marek Kundzicz proboszcz parafii na Rakowie „obecność „Niedzieli” i jej pracowników w naszej parafii dzisiaj jest znakiem tego, jak ważna jest misja Kościoła”.

W homilii ks. Mariusz Frukacz przypomniał, że „każdy z nas na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania uczestniczy w misji Kościoła” - Każdy z nas jest wezwany do tego, aby dać świadectwo o Chrystusie i Jego Ewangelii. Ta misja i świadectwo wymaga trudu, a nawet cierpienia i doświadczenia krzyża – mówił ks. Frukacz i dodał, że „ dzisiaj świadkowie Chrystusa idą do świata jak owce między wilki”.

Reklama

„We współczesnym świecie nie brakuje wilków, którzy chcą zaatakować, przeszkodzić w głoszeniu Ewangelii i prawdy Chrystusowej” – kontynuował ks. Frukacz.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

Redaktor „Niedzieli” podkreślił, że „w głoszeniu Ewangelii nie chodzi o osobisty sukces, własną opinię, ale to głoszenie oznacza niesienie miłości”.

Nawiązując do tekstu Ewangelii ks. Frukacz przypomniał słowa św. Grzegorza Wielkiego, który powiedział: „Nasz Pan i Odkupiciel oto po dwóch wysyła uczniów, aby nauczali; dwa są bowiem przykazania miłości: miłość Boga i miłość bliźniego (...) Po dwóch Pan wysyła uczniów, aby nauczali, przez co nam milcząco wskazuje, iż kto ni ma miłości, nie powinien w żadnym razie podejmować się nauczania (...) Stosownie zaś powiedziano, iż Pan wysłał uczniów przed sobą do każdego miasta i miejsca, dokąd miał przyjść. Pan bowiem idzie w ślad za swymi kaznodziejami. Pan przybywa zamieszkać w naszej duszy wtedy, gdy poprzedzają Go słowa pouczającego i dzięki temu duch przyjmuje prawdę”.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał, że „w tej szczególnej misji Kościoła od 90 – lat uczestniczy tygodnik katolicki „Niedziela”. - Idzie ona do ludzi, aby zanieść prawdę Chrystusa. Na tej drodze głoszenia Ewangelii tygodnik nasz napotykał i napotyka różne wilki, które są zagrożeniem, kładą przeszkody. Jednak głoszenie prawdy z odwagą jest konieczne – podkreślił redaktor „Niedzieli”.

Ks. Frukacz przypomniał słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który mówił, że „brakiem apostoła jest lęk i bać się trzeba jedynie zdrady Chrystusa za trzydzieści srebrników jałowego spokoju”.

Jako przykład głoszenia odważnej prawdy redaktor „Niedzieli” wskazał na wydaną w serii Biblioteki „Niedzieli” książkę „Paś owce moje” z homiliami i przemówieniami Benedykta XVI. Ks. Frukacz wskazał szczególnie na dwa przemówienia Benedykta XVI, a mianowicie na przemówienie na uniwersytecie w Ratyzbonie i na niewygłoszone przemówienie na rzymskim uniwersytecie La Sapienza – Te dwa przemówienia to bardzo trafna diagnoza czasów współczesnych. To odważne słowa papieża, który przewidział niejako to wszystko czego jesteśmy świadkami w dzisiejszej Europie – mówił ks. Frukacz.

„Tygodnik Katolicki „Niedziela” podobnie jak Benedykt XVI chce być współpracownikiem Prawdy, szczególnie tej, którą jest Chrystus” – kontynuował ks. Frukacz.

Na zakończenie ks. Frukacz podkreślił, że „Niedziela” jest pomocą w misji duszpasterskiej Kościoła i poprosił o modlitwę za redaktorów i pracowników „Niedzieli”, którzy „czynią wszystko, aby prawda Ewangelii i dar pokoju Chrystusowego dotarły do ludzkich serc”.

Po Mszy św. wierni obejrzeli film studia telewizyjnego „Niedzieli” o Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, do którego wprowadzenia merytorycznego dokonał Marian Florek, dyrektor Studia TV Niedzieli. Wierni mogli również zapoznać się z ofertą wydawniczą „Niedzieli”.

„Rzeczpospolita parafialna” to przedsięwzięcie przygotowane przez studio telewizyjne „Niedzieli”. Ma na celu prezentację parafii od strony duszpasterskiej i środowiskowej. Każdy półgodzinny film o parafii będzie emitowany przedpremierowo najpierw w parafii, której dotyczy, a następnie zostanie umieszczony na stronie telewizyjnej „Niedzieli” (HYPERLINK "http://www.tv.niedziela.pl" www.tv.niedziela.pl).

„Kościół jest parafią parafii i w tych podstawowych wspólnotach jest żywy i zbawiający. Dlatego Tygodnik Katolicki „Niedziela” rusza z kolejnym projektem w ramach ścisłej współpracy z Czytelnikami. Mamy nadzieję, że ta nowoczesna forma promocji parafii zyska przychylność naszych Czytelników i Widzów” - podkreśla Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”.

Tagi:
Niedziela parafia Niedziela

Reklama

Nowy numer "Niedzieli" już do kupienia!

2019-12-13 14:04

Red.

Nowy numer Tygodnika Katolickiego "Niedziela" z datą 15.12.2019 już w kioskach.

freelyphotos.com

W numerze m.in.

- ADWENT DLA OPTYMISTÓW

- CO Z TYM CELIBATEM?

- POLSKI TITANIC

Zobacz także: Prezentacja nowego numeru "Niedzieli"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

50. rocznica święceń kapłańskich papieża Franciszka

2019-12-13 08:23

KAI

13 grudnia papież Franciszek będzie świętował 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu. Z tej okazji mieszkańcy diecezji Rzymu będą modlić się specjalną modlitwą.

Grzegorz Gałązka

“Módlmy się za papieża Franciszka, który 13 grudnia będzie obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich. Niech Pan, który powołał go do bycia szafarzem Świętych Misteriów i biskupem Rzymu, prowadzi go i wspiera łaską Swego Ducha oraz obdarza pociechą, pochodzącą z modlitwy całego Kościoła” – tak brzmi specjalna intencja modlitwy wiernych, którą w najbliższą niedzielę 8 grudnia będą modlić się wierni we wszystkich kościołach rzymskiej diecezji.

Vatican.news

Poczta Watykańska uczciła dwoma znaczkami przypadającą 13 grudnia 50. rocznicę święceń kapłańskich Jorge Mario Bergoglio – papieża Franciszka.

Pierwszy znaczek, o wartości 1,10 euro, przedstawia młodego Bergoglio w czarnej sutannie na tle jego parafialnego kościoła św. Józefa w Buenos Aires i wizerunku Matki Bożej Rozwiązującej Węzły, który odkrył w Niemczech i upowszechnił w stolicy Argentyny. Drugi znaczek, o wartości 1,15 euro, przedstawia Franciszka w białej sutannie na tle bazyliki św. Piotra w Watykanie i wizerunku Jezusa Miłosiernego (z wizji św. Faustyny Kowalskiej), przypominającego słowa papieża, że „kapłan, na wzór Dobrego Pasterza, jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, bliski swojemu ludowi i sługą wszystkich. Kapłan jest tym, kto leczy rany”.

Autorem wykorzystanych na znaczkach obrazów jest malarz Raúl Berzosa z Malagi w Hiszpanii. Jest on autorem m.in. portretu Benedykta XVI.

Z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich papieża Franciszka, wikariusz generalny Rzymu kard. Angelo de Donatis, napisał do wiernych list, w którym zachęca do wspólnego dziękczynienia za posługę kapłańską obecnego papieża. Wspomina też dzień wyboru kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową i przypomina o nieustającej prośbie papieża Franciszka o modlitwę w jego intencji.

Papież Bergoglio przyjął święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu 13 grudnia 1969 r. z rąk abp. Ramón José Castellano. Z okazji jubileuszu Poczta Watykańska wprowadziła do obiegu pamiątkowe znaczki pocztowe o nominale 1,10 oraz 1,15 euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: trzeba być wiernym otrzymanej misji

2019-12-14 16:46

Paweł Pasierbek SJ /vaticannews / Watykan (KAI)

Wasz instytut nie narodził się przy zielonym stoliku, ale jest owocem życia, doświadczenia apostolskiego, współpracy z kapłanami w duszpasterstwie. W ten sposób Papież przypomniał historię powstania instytutu Pomocnic Diecezjalnych, który założony został w Mediolanie. Jego członkinie oraz inne kobiety zaangażowane w duszpasterstwo parafialne i diecezjalne przyjął dziś na audiencji. Zwrócił się do nich w improwizowanych słowach.

vaticannews.va

Natomiast w przemówieniu, które zostało wcześniej przygotowane i które zostało im wręczone Franciszek podkreślił, że ich szczególnym charyzmatem jest współpraca z biskupami i kapłanami w ich misji na terenie diecezji. Dodał, że to skoncentrowanie się na działalności na terenie konkretnej diecezji nie ma charakteru ograniczającego, ale oznacza głębokie wrośnięcie w nią oraz wierność i poświęcenie.

„Ten aspekt wierności nie odnosi się do jakiegoś ludu w ogólności, ale do tego konkretnego ludu, z jego historią, bogactwem i biedą, i jest cechą charakterystyczną misji Jezusa, posłanego przez Ojca do «owiec, które poginęły z domu Izraela»” (Mt, 15, 24) – napisał w przemówieniu Ojciec Święty. Zaznaczył, że Jezus oddał życie za wszystkich i to w oczywisty sposób odnosi się do dania go za te konkretne osoby, za wspólnotę, za przyjaciół i nieprzyjaciół. „Taka wierność kosztuje, nosi w sobie ciężar krzyża, ale jest owocna, płodna, według Bożych planów” – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem