Reklama

Polska

ŚDM: sanktuarium św. Jana Pawła II przygotowane na przyjazd papieża Franciszka

Blisko 30 tys. osób weźmie udział w Mszy św., którą 30 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie - Łagiewnikach odprawi papież Franciszek wraz z kapłanami, osobami życia konsekrowanego i seminarzystami. Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, na którego terenie znajduje się Sanktuarium to miejsce kultu służące utrwalaniu pamięci o Janie Pawle II i promocji jego dziedzictwa.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

sanktuarium

ŚDM w Krakowie

Tadeusz Warczak

– To wierni mieli pomysł, aby na placu przed sanktuarium stanął pomnik Jana Pawła II – mówił kard. Stanisław Dziwisz

– To wierni mieli pomysł, aby na placu przed
sanktuarium stanął pomnik Jana Pawła II –
mówił kard. Stanisław Dziwisz

„Przybycie Ojca Świętego jest dla Centrum Jana Pawła II wielkim i podwójnym wydarzeniem. Po pierwsze, papież Franciszek przybywa do Polski podczas Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczął Jan Paweł II, więc to on jest jakby „gospodarzem” tego spotkania - powiedział KAI ks. prałat Jan Kabziński, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II. „Wizyta papieża Franciszka, który również kanonizował Jana Pawła II, podnosi także prestiż tego miejsca i rozsławia go na cały świat” - podkreślił.

Ks. Kabziński zwrócił uwagę na to, że Sanktuarium św. Jana Pawła II jest wyjątkowym i bardzo ważnym miejscem kultu. „Przybywają do niego rzesze pielgrzymów z całego świata, aby spotkać się z Papieżem Polakiem” - dodał.

Reklama

W sobotę 30 lipca papież Franciszek odprawi w Sanktuarium św. Jana Pawła II Mszę świętą, w której uczestniczyć będą kapłani, osoby życia konsekrowanego i seminarzyści.

Msza św. sprawowana będzie w Kościele Górnym o godz. 10.30. Wewnątrz świątyni w nabożeństwie uczestniczyć będzie 2 tys. osób duchownych. Dodatkowo 5 tys. osób przed świątynią oraz 20 tys. osób świeckich na błoniach przed kościołem.

„Chcieliśmy umożliwić udział w tej Mszy św. również osobą świeckim, dlatego istnieje możliwość uczestnictwa w nabożeństwie na błoniach przed sanktuarium. Bezpłatne bilety - wejściówki można jeszcze odbierać w zakrystii” - powiedział KAI Piotr Sionko, rzecznik Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”w Krakowie - Łagiewnikach. Wejście na Błonia będzie możliwe w godz. 6.00 – 9.30.

Reklama

Z okazji Światowych Dni Młodzieży do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” przybędą licznie pielgrzymi z całego świata. Wiele grup zamówiło już w Sanktuarium Msze św. W poniedziałek w nabożeństwie uczestniczyć będzie 150-osobowa grupa z Nowego Jorku, a także pielgrzymi z Hongkongu i Wiednia. Zamówiona została także Msza św. przez Konsulat Republiki Chorwackiej, w której udział weźmie 4,5 tys. osób. W kolejne dni w nabożeństwach udział weźmie 700 pielgrzymów z Paryża oraz grupy m. in. z Irlandii, Włoch, Danii, Hiszpanii, Ukrainy, Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Obecnie na terenie Centrum Jana Pawła II trwają ostatnie prace porządkowe, m. in. dotyczące zagospodarowania zieleni na tym terenie oraz montowane są dwie sceny koncertowe.

Inicjatywa powołania papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” została podjęta w Krakowie 2 stycznia 2006 r. przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Budowa rozpoczęła się jesienią 2008 r. na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w miejscu symbolicznie związanym z latami młodości Karola Wojtyły. Na terenie Centrum znajduje się m. in. Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Instytut Jana Pawła II - obecna siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego i wieża widokowa. Obecnie trwają jeszcze prace m. in. nad Muzeum Jana Pawła II, Domem Pielgrzyma i Centrum Rekolekcyjnym.

2016-07-21 18:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewozy Regionalne przywiozły do Krakowa niemal 80 tys. pielgrzymów

Do stolicy Małopolski przyjechało 28 składów uruchamianych na zlecenie diecezji z całej Polski. Specjalne pociągi dla zorganizowanych grup młodych pielgrzymów przyjechały m.in. z Białegostoku, Wrocławia, Bydgoszczy, Siedlec, Opola, Częstochowy i Przemyśla. W każdym z pociągów podróżowało około tysiąca pasażerów.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję