Reklama

Mary Wagner już w Polsce

2016-07-25 14:43

Rozmawia Jowita Kostrzewska

Archiwum Przemysława Sycza

W piątek 22 lipca Mary Wagner - kanadyjska obrończyni życia po raz drugi przyleciała do Polski. Świadek życia, która w ostatnich latach wiele miesięcy spędziła w więzieniu za modlitwę i białe róże rozdawane kobietom w klinikach aborcyjnych przybywa do Polski w bardzo szczególnym czasie. Mary będzie uczestnikiem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, oraz odwiedzi wiele polskich miast. O tym, co daje Mary siłę w walce o nienarodzone dzieci i, o znaczeniu jej wizyty, opowiedział nam Przemysław Sycz z Fundacji Pro Prawo do Życia i współorganizator pielgrzymek Mary Wagner do Polski.

Jowita Kostrzewska: Mary Wagner po raz drugi odwiedza naszą ojczyznę. Jakie znaczenie ma ta wizyta, zwłaszcza w obecnym czasie?

Przemysław Sycz: - Pozwolę sobie na początku przypomnieć o pierwszej wizycie Mary Wagner w naszym kraju. W mojej pamięci pozostają jeszcze obrazy i słowa z poprzednich spotkań z Mary w wielu miastach Polski, gdzie setki osób przychodziło wysłuchać świadectwa tej bohaterskiej kobiety, stającej w obronie bezbronnych, nienarodzonych dzieci mordowanych tysiącami w kanadyjskich szpitalach. To świadectwo jest tym cenniejsze, że poparte osobistą ofiarą więzienia. W sumie to już nie miesiące, a lata spędzone przez nią w kanadyjskich więzieniach.

Jowita Kostrzewska: Mary to skromna, delikatna kobieta, skąd w niej taka siła i co sprawia, że jej świadectwo ma taką moc?

Reklama

Przemysław Sycz: Ilekroć miałem okazję patrzeć i słuchać tej skromnej kobiety, zastanawiałem się, jak pewnie i większość z nas, skąd Mary czerpię energię do dawania takiego świadectwa, gdzie setki osób słuchały jej uważnie. Odpowiedz na to pytanie przyszła bardzo szybko - wystarczyło ją trochę bardziej poznać. Przede wszystkim to moc z modlitwy, zawierzenia Panu Bogu i długich godzin spędzanych na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. To jest źródłem jej siły w walce o życie bezbronnych dzieci i niesamowitego ciepła dla innych bliźnich.

Jowita Kostrzewska: Mary kilka lat spędziła w więzieniu za walkę o nienarodzone dzieci, podczas ostatniej wizyty w Polsce Ty i Jacek Kotula jako obrońcy życia też stanęliście przed sądem, czy obecność Mary była dla Was umocnieniem?

Przemysław Sycz: Do dziś pamiętam te chwile na korytarzu rzeszowskiego sądu tuż przed pierwszą rozprawą z kilkudziesięciu procesów trwających przez prawie 2 lata. Po oskarżeniu jakie złożył przeciw nam Szpital Pro-Familia, że jakoby został przez nas zniesławiony. To właśnie Mary Wagner z wieloma ludźmi dobrej woli wspierała nas wtedy swoją modlitwą. I chodź trzeba było jeszcze wielu miesięcy aby sąd ostatecznie potwierdził, że aborcja = zabijanie i, że mieliśmy prawo do publicznego protestowania przeciwko temu procederowi. Dziś, mamy sytuację, w której nie tylko w tym, ale we wszystkich szpitalach Podkarpacia nie zabija się dzieci.

Jowita Kostrzewska: Wy również wspieracie Mary w jej walce o życie...

Przemysław Sycz: Wobec świadectwa Mary nie można pozostać obojętnym, tak czują setki osób, które słuchały Mary, czy też czytały o niej między innymi w "Niedzieli" za co jesteśmy bardzo wdzięczni redakcji. Tym bardziej gdy dotarła do nas informacja o ponownym aresztowaniu i uwięzieniu Mary Wagner natychmiast rozpoczęliśmy akcje wsparcia. Nie tylko sami pisząc do niej listy z zapewnieniem o poparciu i pamięci w modlitwie, ale prosiliśmy też o to, wszystkich znajomych i Polaków. Popłynęły do niej setki kartek i listów. Po jednej z Nowenn do św. Gerarda Majelli -patrona obrońców życia i matek oczekujących narodzin swego dziecka, organizowanych w kościele Akademickim w Rzeszowie pod listem poparcia, podpisali się wszyscy uczestnicy. Jakże wzruszającym momentem było odczytanie odpowiedzi napisanej więziennym ołówkiem jaką nadesłała Mary. Codziennie pamiętaliśmy o Mary w naszych modlitwach i doczekaliśmy tego radosnego dnia gdy znów wyszła na wolność. Poza tym, organizowaliśmy wiele pikiet przed ambasadą Kanady w Warszawie solidaryzując się z więźniem sumienia - Mary Wagner.

Jowita Kostrzewska: Mary Wagner ponownie odwiedza Polskę w bardzo ważnym momencie...

Przemysław Sycz: Tak, gościmy Mary Wagner w naszej ojczyźnie w bardzo szczególnym momencie. Po pierwsze w czasie Światowych Dni Młodzieży, których Mary będzie uczestnikiem. Po drugie nasz kraj stoi przed bardzo ważną decyzją, która będzie miała wpływ na życie wielu nienarodzonych dzieci. Mam na myśli próbę zmiany prawa tak, by życie wszystkich nienarodzonych dzieci było chronione. Tu świadectwo Mary będzie nieocenionym wsparciem naszych działań.

Jowita Kostrzewska: Na trasie wizyty kanadyjskiej obrończyni życia znalazło się wiele polskich miast, Mary odwiedziła już Warszawę, od 24 do 31 lipca będzie przebywać w Krakowie, gdzie weźmie udział w ŚDM, później odwiedzi także m.in. Częstochowę. Zakopane i wasze miasto Rzeszów...

Przemysław Sycz: Tak, niecierpliwie czekamy na przyjazd Mary do naszego miasta i przygotowujemy się do tego spotkania. Będziemy ją gościli w niedzielę 7 sierpnia. Spotkanie z Mary rozpocznie się w parafii M.B. Śnieżnej w Rzeszowie – Budziwoju. Jest to parafia w której mieszka inicjator wizyt Mary Wagner w Polsce - Jacek Kotula. O godz.12:00 będzie prelekcja Mary Wagner, potem Msza św. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Rzeszowa i okolic. Dzień wcześniej, w sobotę 6 sierpnia Mary odwiedzi Toruń, a my w tym czasie, jak co miesiąc, spotkamy się na modlitwie w Kościele Akademickim w Rzeszowie przy ul. Rejtana 21, gdzie przez wstawiennictwo św. Gerarda Majelli będziemy modlić się w intencji obrony życia nienarodzonych dzieci, za matki oczekujące narodzin dziecka, a także za Mary Wagner. Serdecznie zapraszamy!

Plan spotkań z Mary Wagner w Polsce:

22.07.2016 – przylot do Warszawy o godz.16.30

23.07.2016 – Warszawa, kościół św. Stanisława Kostki, godz.18.00

24.07.2016 – Kraków, kościół św.Jana Chrzciciela, godz.19.30

25.07 -31.07.2016 – Udział Mary Wagner w Światowych Dniach Młodzieży

1.08.2016 – Katowice, Aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul.Jordana 18, godz.18.00

2.08.2016 – Częstochowa, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, ul.Jagiellońska 67/71, godz.18.00

3.08.2016 – Lublin, kościół Nawrócenia św. Pawła (OO.Bernardyni), godz.18.30

4.08.2016 – Kalisz, Sanktuarium św. Józefa, godz.17.00

08.2016 – Gdańsk, kościół św. Katarzyny (OO.Karmelici), godz.18.00

6.08.2016 – Toruń, Radio Maryja i TV Trwam, "Rozmowy niedokończone", godz.18.15 -19.25

7.08.2016 – Rzeszów - Budziwój, kościół Matki Bożej Śnieżnej, godz.12.00

8.08.2016 – Tarnów, kościół bł.Karoliny Kózkówny, godz.18.00

9.08.2016 – Zakopane - Krzeptówki, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, godz.18.30

11.08.2016 – Wrocław - Pilczyce, kościół pw. Macierzyństwa NMP, godz.18.00

12.08.2016 – Siemysłów (diecezja wrocławska), kościół parafialny, godz. 17.00

Szczegółowy program wizyty Mary Wagner w Polsce oraz relacje z jej pobytu można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/marywagnerpolsce/ oraz na: https://www.facebook.com/events/934609299994681/

foto: z archiwum Przemysława Sycza

Tagi:
wywiad rozmowa

Spotkanie i modlitwa

2019-11-26 12:50

Rozmawia Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty) 48/2019, str. 5

– To modlitewne spotkanie, które młodzieży naszej diecezji ma dać impuls do właściwego przeżycia Adwentu i przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia – mówi o Adwentowych Wieczorach Młodych diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Łukasz Malec

Karolina Krasowska
Tegoroczne AWM odbędą się tradycyjnie w dwóch maryjnych sanktuariach – Rokitnie i Grodowcu

KAMIL KRASOWSKI: – Wraz z nastaniem grudnia rozpoczęliśmy w Kościele katolickim Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na narodziny Pana. Jak jako wierzący młodzi ludzie powinniśmy przeżywać ten czas?

KS. ŁUKASZ MALEC: – Najlepiej tak jak podpowiada nam Kościół. Słowem, które jest kluczowe w dobrym przeżyciu Adwentu, jest tęsknota. Kiedy kogoś się kocha i przez jakiś czas tej osoby się nie widzi, to naturalnie pojawia się w człowieku tęsknota za nią. I o to chodzi w Adwencie – by zatęsknić za doświadczeniem bliskiej obecności Boga w życiu, za życiem z Nim w codzienności, za spotykaniem Go w modlitwie i innych przestrzeniach życia. Kościół kieruje nasz wzrok najpierw na powtórne przyjście Jezusa, a potem na ponowne przeżycie tajemnicy Wcielenia. Pierwszy kierunek jest okazją do refleksji nad sensem i celem naszego życia, że ostatecznie moje życie jest wędrówką na spotkanie z Panem Bogiem. Drugi kierunek odkrywa pragnienie Boga, by być blisko człowieka. On przyszedł, aby być blisko nas, aby nas zbawić, bo nas kocha. Adwent jest sposobnością, aby te rzeczy na nowo odkryć.

– Jedną z adwentowych propozycji dla młodego człowieka są w naszej diecezji tzw. Adwentowe Wieczory Młodych. Kiedy i gdzie odbędą się i jaka jest ich idea?

– Odbędą się tradycyjnie w dwóch maryjnych sanktuariach – w Rokitnie i w Grodowcu, w sobotę 7 grudnia. To jest modlitewne spotkanie młodzieży naszej diecezji, aby tej konkretnej wspólnocie ludzi dać iskrę, impuls do właściwego przeżycia Adwentu i przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie i modlitwa to dwa kluczowe słowa dla AWM.

– Pod jakim hasłem odbędą się tegoroczne Wieczory?

– Ich hasło brzmi: „Eucharystia daje życie”. Jest ono inspirowane tym, co podpowiada Kościół w Polsce, który w najbliższych latach chce rozważać tajemnicę Eucharystii. Będziemy chcieli pokazać, że jest ona źródłem życia dla młodego człowieka, że nie jest tylko jakimś rytuałem do spełnienia i obowiązkiem do wypełnienia, ale przestrzenią, gdzie Bóg jest blisko i ożywia człowieka, a także że liturgia Eucharystii jest przestrzenią do zaangażowania się ludzi młodych w różne posługi.

– Jak zapowiada się program AWM?

– W programie jest Eucharystia, poczęstunek, katecheza i świadectwa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Zaczynamy o godz. 18.

– Adwent to czas, który niesie nadzieję i pocieszenie w związku ze zbliżającymi się narodzinami Zbawiciela. Jak Ksiądz uważa, jako duszpasterz dzieci i młodzieży, jakie są obecne nadzieje młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej?

– Myślę, że podstawową nadzieją i pragnieniem młodych ludzi jest to, że chcą być szczęśliwi, doświadczyć miłości, zrealizować swoje plany i marzenia, ułożyć sobie pięknie życie. To tkwi w głębi serca każdego człowieka.

– Czego chciałby Ksiądz życzyć naszej młodzieży w kończącym się i nadchodzącym nowym roku?

– Życzę, aby przez kontakt z Panem Bogiem i osobisty wysiłek marzenia ludzi młodych stawały się ich rzeczywistością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kamiński do katechetów: Róbcie swoje i zawierzcie Bogu

2019-12-14 21:04

mag / Warszawa (KAI)

Róbcie swoje i zawierzcie Bogu – zachęcał katechetów bp Romuald Kamiński. W auli kurialnej odbył się adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli religii z diecezji warszawsko-praskiej. W tym roku naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski z Opus Dei. Mówił w niej o tym jak skutecznie przepowiadać Ewangelię. Oparł się przy tym na adhortacji papieża Franciszka Christus Vivit oraz nauczaniu papież Benedykta XVI.

Artur Stelmasiak
Bp Romuald Kamiński

Duchowny podkreślił, że podstawowym zadaniem nauczyciela religii jest prowadzić dzieci i młodzież do Jezusa Chrystusa. – Wasze przepowiadanie musi być zawsze oparte na prawdzie. Przyznał, że wymaga to mądrości i roztropności, by stać się ofiarą konfliktu. Zwrócił uwagę, że najskuteczniejszą metodą w edukacji jest doprowadzanie młodego człowieka, by sam mógł odkryć wartości. - W praktyce będzie to oznaczało dla nas umiejętne słuchanie, towarzyszenie, wypracowanie przez wielu z nas umiejętność zadawania pytań, tak aby podprowadzać dzieci i młodzież pod różne odpowiedzi, by sama Prawda swoim pięknem i siłą dobra przyciągnęła ich – tłumaczył ks. Moszoro-Dąbrowski.

Przyznał, że droga ucznia Zbawiciela nigdy nie była prosta. – Trzeba będzie nieustannie iść pod prąd będąc mocnym w wierze. Duchowe męstwo nie oznacza jednak hardości czy braku miłości – podkreślił.

- Jan Chrzciciel mówił a tłumy do niego ciągnęły. W jego ostrym nauczaniu było coś co poruszało ludzi i ich przyciągało. Tak więc nauczając trzeba zawsze wychodzić naprzeciw – mówił rekolekcjonista, zachęcając katechetów by sami starali się postawić w sytuacji konkretnego ucznia.

-W dzieciach jest odbicie tego czego doświadczają w swoich domach. Ich bunt i agresja są wynikiem tego, że sobie nie radzą z tym co ich spotyka. Głosząc więc naukę Chrystusa róbcie to z miłością. Niech w waszej postawie będzie empatia i zrozumienie. Pamiętajcie, że lekarz leczy, a nauczyciel naucza prawdy prowadząc do Jezusa – podsumował duchowny.

Składając katechetom świąteczne życzenia ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński podziękował nauczycielom za ich oddaną posługę. Zwrócił uwagę na wyjątkowość i ponadczasowość ich pracy.

W ostatecznym rozrachunku, kiedy człowiek staje na progu wieczności, wszystko co doczesne a więc dobra materialne i intelektualne okazują się nieprzydatne. Pozostaje mu tylko to co może pomóc przejść na drugą stronę. Trzeba jednak mieć w życiu kogoś kto będzie nas należycie prowadził do spotkania z Panem. Wy do tej grupy należycie i z tego się cieszcie – zachęcał bp Kamiński.

Życzył im również wewnętrznej równowagi płynącej z życia w bliskości z Bogiem. Bez względu co będzie się działo w waszym otoczeniu, nie zamartwiajcie się. Róbcie swoje, a waszych sercach niech zawsze panuje pokój – podsumował duchowny.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje około 800 katechetów. W tym 2/3 to osoby świeckie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Argentynie przybywa ubogich, jest ich już 16 milionów

2019-12-15 18:29

Paweł Pasierbek SJ/vaticannews.va / Buenos Aires (KAI)

W Argentynie przybywa osób ubogich. Według danych zebranych przez tamtejszy uniwersytet katolicki, na dziesięciu mieszkańców kraju, czworo to ludzie biedni. Kościół wzywa do wypracowania paktu społecznego, mającego na celu wsparcie najbardziej potrzebujących.

Margita Kotas

Argentyński Uniwersytet Katolicki ujawnia, że w trzecim kwartale tego roku prawie 40 procent Argentyńczyków, czyli aż 16 milionów ludzi, zostało uznanych za biednych. To najbardziej zatrważające dane w ostatnich 10 latach.

Wśród przyczyn tej sytuacji podaje się kryzys ekonomiczny, który w tym roku jeszcze się pogłębił. Miejscowa waluta, peso argentyńskie, traci na wartości, poziom inflacji wynosi 54 procent. Jednocześnie obniżane są zarobki i wzrasta recesja. Znacząco zwiększa się też poziom ubóstwa wśród klasy średniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem