Reklama

"Zostań z nami"

STANISŁAWA CZEPIŃSKA
Edycja przemyska 30/2000

"...Szli do miasteczka zwanego Emaus..., a Jezus przybliżywszy się, szedł z nimi". I wykładał im pisma i proroków, aż dzień się nachylił i przymusili Go by został, mówiąc: "Zostań z nami".

Echo tamtych słów, do dziś nam towarzyszy. "Zostań z nami", prosimy Cię Panie, bo niektóre serca zapomniały już Twoich nauk i pozostają wciąż nienasycone i spragnione słów żywota wiecznego. " Zostań z nami", bo dzień się nachylił, bo zmierzch zapada i czarne moce złego zaczynają swe działanie.

Oto młodzieńcy dorodni, którzy zapomnieli Bożych przykazań, napadają bezbronną koleżankę i pozbawiają ją życia. Innym razem, dziecko niewinne pada ofiarą przemocy zwyrodniałego rodzica. Tam znów staruszka schorowana zostaje napadnięta w mieszkaniu i pozbawiona niewielkich wdowich oszczędności. "Zostań z nami" i nie pozwól, by zamaskowana grupa rozbijaków profanowała świątynie i groby, okradała plebanie i napastowała Twoich wiernych kapłanów. "Zostań z nami", wołają niechciane, nie narodzone dzieci, którym wyrodne matki gotują śmierć. "Zostań z nami", wołają starcze usta w domach spokojnej starości, bo ich synowie i córy, bez skrupułów pozbawili ich własnego kąta w domu rodzinnym. "Zostań z nami", wołają zrozpaczeni rodzice, przejdź Panie po szkolnych zakamarkach i wstrzymaj rękę naszych latorośli sięgającą po narkotyki. "Zostań z nami", rozlega się zewsząd wiele, wiele razy.

Panie, ale Ty przecież zostałeś. Jesteś w każdym cierpiącym, krzywdzonym, biednym i potrzebującym. Nie wszyscy jednak Cię zauważają, bo wolą Cię nie zauważyć, wygodniej im sądzić, że nie widzisz ich niecnych poczynań i tym sposobem krzyżują Cię boleśnie kolejny i kolejny raz.

Ale to przecież lepiej Panie, że zostałeś niewidzialny i niedotykalny. Zdecydowanie lepiej. Bo gdyby było inaczej, to właśnie teraz Panie, bardzo groźny i grzmiący, wziąłbyś powróz znacznie grubszy i właśnie teraz przepędziłbyś bezczeszczących Święty Przybytek serc ludzkich, które przez chrzest święty, stały się Twoją własnością. Lecz cóż się stało z tymi sercami? Co się stało z białą szatą niewinności? To władca ciemności zawładnął nimi i prowadzi po bezdrożach grzechu. On i Ciebie Panie kusił, mamił i namawiał do złożenia mu ukłonu, ale Ty go poskromiłeś, boś Ty Bóg i Pan wszechświata. A cóż może marny i słaby człowiek? Wielekroć nie chce czynić złego, ale nie stara się również poszukać okazji do czynienia dobrego. Nie chce Cię nakarmić choć jesteś głodny, napoić gdyś spragniony, przyodziać gdyś zmarznięty, odwiedzić gdyś samotny i poratować w potrzebie. Czy to tak właśnie Panie bywa? Ty wiesz najlepiej. Ty osądź sam.

"Zostań z nami" Panie, przygarnij w swe miłosierne ramiona każdego syna marnotrawnego i nie wypuszczaj zeń na wieki.

Reklama

Il Messaggero: dymisja szefa Żandarmerii Watykańskiej

2019-10-14 12:39

st (KAI) / Watykan

Dowódca Żandarmerii Watykańskiej a zarazem dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, 57-letni Domenico Giani złożył dymisję, a jego podanie o zwolnienie z funkcji znajduje się na biurku papieża Franciszka – twierdzi rzymski dziennik „Il Messaggero”.

Włodzimierz Rędzioch
Gen. Domenico Giani – komendant żandarmerii watykańskiej

Jak podają włoskie media jego dymisja związana jest z opublikowaniem zdjęć i personaliów pięciu osób (jeden duchowny oraz cztery osoby świeckie – wszyscy Włosi), wobec których watykańskie organa sprawiedliwości postawiły zarzut defraudacji środków finansowych.

Żandarmeria Watykańska dla swoich celów sporządziła list informujący funkcjonariuszy, że osoby te nie mają prawa wstępu na teren Watykanu, z wyłączeniem potrzeby udania się do lekarza. Ojciec Święty miał rzekomo być oburzony opublikowaniem danych, które przeciekły do prasy, zaznaczając, że przed wydaniem wyroku przez Trybunał Państwa Watykańskiego wobec osób, którym postawiono zarzuty należy respektować domniemanie niewinności. Zażądał też wyjaśnień od szefa żandarmerii.

Urodzony 16 sierpnia 1962 roku w Arezzo Domenico Giani od 1999 roku był zastępcą dowódcy Żandarmerii Watykańskiej, a od 3 czerwca jest dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, inspektorem generalnym Korpusu Żandarmerii oraz prezesem Korpusu Straży Pożarnej Państwa Watykańskiego. Przed pojęciem pracy w Watykanie Domenico Giani pracował we włoskim Korpusie Straży Skarbowej (Guardia di Finanza), a następnie w organach ds. bezpieczeństwa Rady Ministrów Republiki Włoskiej. Zdaniem dziennika w Watykanie trwają poszukiwania kandydata na nowego szefa służb bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem