Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości wieluńskie w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej

[ TEMATY ]

wspomnienia

Zofia Białas

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 4.40, godzinie symbolicznej dla Wielunia. O tej godzinie pod dawnym budynkiem Szpitala Wszystkich Świętych, gdzie 1 września pod bombami zginęło 26. chorych i 6 osób z personelu szpitala, zgromadzili się przedstawiciele władz wszystkich szczebli, posłowie, senatorowie, euro posłowie, harcerze, kombatanci, Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Narodowe, Stowarzyszenie Historyczne Pokolenie, mieszkańcy, przedstawiciele Miast Orędowników Pokoju, delegacje z miast partnerskich z Niemiec, Chorwacji, Cypru, ostatni świadkowie wydarzeń, orkiestra wojskowa, żołnierze. Tu też przybyła Sztafeta z Ogniem Pokoju, biegnąca nocą spod opolskiej Nowej Wsi, miejsca skąd startowały samoloty bombardujące Wieluń. Ogień Pokoju przekazano sztafecie z Ostrzeszowa, Sieradza, Burzenina. Tu, podobnie jak pamiętnego 1września 1939 roku, zawyły syreny, na ścianach dawnego szpitala, dziś kolegium nauczycielskiego, pojawiły się obrazy bombardujących samolotów.

Lot samolotów z lotniska trwał niecałe 30 minut. Po 30 minutach od startu, na bezbronny Wieluń spadły pierwsze bomby. W gruzach legł szpital, część wieluńskiej fary, synagoga i zginęli zaskoczeni w czasie snu ludzie… Rozpoczęła się tragedia miasta i mieszkańców, rozpoczęła się trwająca długie 6 lat II wojna światowa.

Tragedię mieszkańców w pełnym ekspresji widowisku „Wrześniowy świt” (ruch i muzyka, biel i czerwień) w reżyserii Elżbiety Kalińskiej, odtworzyła młodzież szkół wieluńskich. Przypomniały ją także: otwarta w przeddzień wystawa „Wieluń miastem pokoju i pojednania” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, list od Prezesa Rady ministrów, pani Beaty Szydło, odczytany przez obecnego na wieluńskich uroczystościach Piotra Glińskiego –wicepremiera, ministra Kultury, słowa Pawła Okrasy – burmistrza Wielunia i Andrzeja Stępnia – starosty wieluńskiego oraz Apel Poległych.

Reklama

Widocznym wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy oddali lub stracili swoje życie w czasie II wojny światowej były biało – czerwone kwiaty złożone pod pomnikiem upamiętniającym tragedię Szpitala Wszystkich Świętych.

Elementem kończącym poranne uroczystości było odsłonięcie postumentu wykonanego przez wieluńską artystkę Marzenę Uryszek, przedstawiającą centrum dawnego Wielunia. Jest to replika mapy Wielunia, przedstawiona w postaci płaskorzeźby na półkuli z brązu, z zaznaczonymi ulicami, kościołami i innymi budynkami użyteczności publicznej. Odczytać ją będą mogli także ludzie niewidomi, dodała artystka.

Uroczystości przedpołudniowe to jeszcze spotkanie kombatantów i świadków z władzami miasta i powiatu w Wieluńskim Domu Kultury oraz Powiatowa inauguracja Roku szkolnego 2016/2017 w Sali Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Reklama

Kulminacyjną częścią obchodów 77.rocznicy wybuchu II wojny światowej była popołudniowa Msza Święta na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary, celebrowana przez ks. abpa Wacława Depo Metropolitę Częstochowskiego. Tutaj też został odczytany list od prezydenta Andrzeja Dudy. Odczytał go Adam Kwiatkowski, szef kancelarii prezydenta.

Homilię nawiązującą do przeczytanych tekstów - fragment I Listu św. Pawła do Koryntian o zachęcie do jedności oraz Ewangelii o cudownym połowie ryb i powołaniu pierwszych uczniów wygłosił Celebrans, ks. abp Wacław Depo. Mówił On do zgromadzonych o konieczności budowania prawdy w oparciu o jedność i o pamięci, która jest wiernością, o miłości, która umie przebaczyć w imię budowania wspólnej przyszłości. Symbolem dobrej pamięci tu w Wieluniu jest Krzyż postawiony na odrestaurowanych fundamentach dawnego kościoła św. Michała Archanioła, zniszczonego przez nienawiść, w czasie bombardowania Wielunia, dodał. Kończąc, przypomniał słowa ojca św. Franciszka poświęcone Matce Bożej Częstochowskiej, wypowiedziane na Jasnej Górze, a wskazujące na Nią, jako orędowniczkę spraw naszej Ojczyzny u Bożego tronu.

Po Eucharystii ks. abp i duchowieństwo oraz pozostałe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 września 1939 roku, po czym wszyscy udali się na „Wieluńską golgotę” gdzie ks. abp Wacław Depo poświęcił nowo dodane tablice upamiętniające ofiary II wojny światowej.

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu zakończył koncert żydowskiego chóru „Clil” z Łodzi i protestanckiego chóru „Concordia” ze Zgierza, prowadzonych przez Magdalenę Szymańską oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

2016-09-05 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O apostolstwie świeckich w Toruniu

[ TEMATY ]

wspomnienia

dziedzictwo

św. Jan Paweł II

Archiwum redakcji

Pośród pobytów biskupa Karola Wojtyły w Toruniu warto przywołać ten, który miał miejsce 28 kwietnia 1968 roku. Przyszły papież był już wtedy kardynałem. Przyjechał na zaproszenie znanego toruńskiego duszpasterza akademickiego, o. Władysława Wołoszyna SJ.

Ojciec Władysław przybył do Torunia w 1963 roku i zaczął bardzo aktywną działalność w środowisku akademickim. Podjął szeroko zakrojoną działalność formacyjną, która przejawiała się między innymi w tym, że zapraszał do kościoła i sal duszpasterskich ówczesnych wybitnych przedstawicieli ludzi Kościoła, nauki i kultury.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję