Reklama

Apostolstwo świeckich

Jan Maćkowiak
Edycja gnieźnieńska 30/2000

W Łeknie kształtuje się oddział Akcji Katolickiej. Jego członkami-założycielami są m. in. nauczyciele, urzędnicy i rolnicy, którzy od ponad roku gromadzą się na spotkaniach. Nie zorganizowali się jeszcze w wymaganą przez statut formę, jednak nie przeszkadza im to w aktywnym działaniu na rzecz apostolstwa Kościoła.

Jednym z takich przedsięwzięć była m. in., zorganizowana w okresie świąt Bożego Narodzenia, żywa szopka betlejemska, która wzbudziła w okolicy duże zainteresowanie.

Po wielu latach przerwy odbyła się także Droga Krzyżowa ulicami Łekna. Innym takim przedsięwzięciem była zbiórka zabawek, które następnie zostały przekazane do miejscowego przedszkola.

W przyszłości, poprzez organizowanie turniejów i zawodów sportowych, członkowie-założyciele oddziału AK w Łeknie chcą zainteresować młodzież sportem. Pragną pogłębiać życie religijne, moralne i kulturalne oraz ukierunkować się na działania apostolskie. Zgodnie twierdzą: " Nie spieszymy się z ukonstytuowaniem zarządu, gdyż taka otwarta forma działania pozwala nam na to, że wszyscy czujemy się równi. Zgłaszane, przez wszystkich, różne propozycje są dogłębnie rozpatrywane."

Na ich zaproszenie przybył do parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łeknie, ks. Krzysztof Redlak - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. Po Mszy św. spotkał się z zainteresowanymi przy ognisku. W spotkaniu uczestniczył także ks. Stanisław Borowiak z Wągrowca.

Ks. Krzysztof Redlak wyjaśnił potrzebę tworzenia struktur POAK, które włączą ludzi świeckich w budowanie Kościoła Chrystusowego i dzięki bezpośredniej współpracy z hierarchią, członkowie Akcji będą mogli realizować to powołanie, jakie otrzymali na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

Magdalena Niebudek/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem