Spowiedź św. uważana jest za trudną, traumatyczną, bolesną. Jedni jej unikają – czasem latami, inni się boją. Bywają i tacy, którzy mylą konfesjonał z gabinetem psychoterapeuty.
Kraków: bp Jan Szkodoń opowiada o spotkaniu z matką chorego dziecka
2017-03-29 22:35
kana / Kraków / KAI
Małgorzata Cichoń
Wierni archidiecezji spotkali się dziś w kościele Nawrócenia św. Pawła na krakowskim Stradomiu, gdzie mieści się także Zgromadzenie Misji św. Wincentego a Paulo.
Hierarcha na początku homilii przypomniał historię kościołów stacyjnych. - W pierwszych trzech wiekach, gdy chrześcijaństwo było prześladowane, papieże sprawowali Eucharystię w domach chrześcijan, a także przy relikwiach męczenników. - mówił. Dodał, że zwyczaj ten przetrwał do XIII - XIV wieku, a w XX wieku wrócili do niej papieże: św. Jan XXIII oraz bł. Paweł VI.
Biskup Jan Szkodoń wskazał także, że wędrówka do kościołów stacyjnych jest „dziękczynieniem za Boże dary, przeproszeniem i ufną prośbą”. Jak mówił, w tym dniu szczególnie należy pamiętać o św. Wincentym a Paulo, który jest założycielem Zgromadzenia Misji. - 400 lat temu, w święto nawrócenia św. Pawła, Wincenty wygłosił kazanie, po którym wielu ludzi zdecydowało się wyspowiadać - powiedział zgromadzonym. Jak dodał, św. Wincenty doświadczył biedy duchowej i materialnej osób, którym zdecydował się służyć. - Zrozumiał, że miłosierdziem należy ogarnąć zarówno duszę jak i ciało - powiedział.
W swojej homilii biskup odwołał się także do liturgii słowa. - Niech Słowo Boże przeznaczone na dzień dzisiejszy będzie dla nas światłem, niech umacnia naszą wiarę - apelował. - Słowo nam mówi dzisiaj: <>. Kto słucha i wierzy! Po to jesteśmy dzisiaj, po to jesteśmy w niedzielę na Mszy Świętej. Modlimy się po to, by słuchać, co mówi Bóg i wierzyć w Jego słowo, wierzyć Chrystusowi-Słowu - mówił. Dodał także, że spożywanie Eucharystii jest celebrowaniem życia wiecznego już teraz.
Reklama
Bp Szkodoń odniósł się także do spotkania z pewną kobietą, którą spotkał kilka dni temu: - Ta pani wspominała chorobę swojej córki. Dziecko miało wtedy trzy miesiące. - mówił. Jak wyjaśnił, kobieta bardzo prosiła Boga o uratowanie swojej córki. - Ale w pewnym momencie ona pogodziła się z tym, że ta córeczka odchodzi. Wtedy zaczęła modlić się słowami: << Jeśli taka jest Twoja wola, to oddaję Tobie moją śmiertelnie chorą córeczkę>>. I wtedy nastąpił w nią spokój, a córeczka zaczęła zdrowieć. Dziś ma trzydzieści lat - powiedział biskup. - Ta matka nie szukała własnej woli, ale Tego, który ją posłał - dodał.
Na koniec bp Szkodoń przywołał kilka najbardziej znanych słów apostoła Pawła. - W dobrych zawodach wystąpiłem, wiary ustrzegłem - mówił apostoł. Niech ta kolejna Msza Święta nam pomoże, abyśmy za św. Pawłem mogli powiedzieć: <>. Niech dla nas <<żyć, to Chrystus, a umrzeć to zysk>> - zakończył.
Kościoły stacyjne miasta Częstochowy to nowa inicjatywa duszpasterska Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo, która nawiązuje do tradycji Kościoła rzymskiego, zrodzonej w IV-V w. Zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni miasta, kultywowany jest dzisiaj nie tylko w Rzymie, ale również w wielu miastach Polski jak np. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Lublinie.
fietzfotos/pixabay.com
Zgodnie z ideą kościołów stacyjnych, kolejne świątynie w mieście stają się „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, do którego to kościoła pielgrzymują wierni całego miasta. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym obowiązuje ten sam program.
Decyzją Księdza Arcybiskupa w ramach każdej stacji wielkopostnej w wyznaczonym kościele miasta Częstochowy należy przed wieczorną Mszą św. przeprowadzić godzinną Adorację Najświętszego Sakramentu oraz dać wiernym okazję skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Następnie w ramach wieczornej Eucharystii należy wygłosić homilię wielkopostną.
Arcybiskup Metropolita Częstochowski ustanawia w Częstochowie następujące kościoły stacyjne okresu Wielkiego Postu (od Środy Popielcowej do Wielkiej Środy).
6. marca – Środa Popielcowa – Bazylika Archikatedralna pw. św. Rodziny
7. marca – kościół p.w. św. Zygmunta Męczennika
8. marca – kościół p.w. św. Kazimierza
9. marca – kościół p.w. św. Stanisława Kostki
10. marca (I Niedziela Wielkiego Postu) – kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
11. marca – kościół p.w. Miłosierdzia Bożego
12. marca – kaplica p.w. Matki Bożej na Jasnej Górze
13. marca – kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu
14. marca – kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
15. marca – kościół p.w. św. Faustyny
16. marca – kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego
17. marca (II Niedziela Wielkiego Postu) – kościół p.w. Przemienienia Pańskiego
18. marca – kościół św. p.w. Alberta Chmielowskiego
19. marca – kościół p.w. św. Józefa
20. marca – kościół p.w. św. Andrzeja Boboli
21. marca – kościół p.w. Świętych Pierwszych Męczenników Polski
22. marca – kościół p.w. św. Jana Sarkandra
23. marca – kościół p.w. Nawrócenia św. Pawła Apostoła
24. marca (III Niedziela Wielkiego Postu) – kościół p.w. Najświętszego Imienia Maryi
25. marca – kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
26. marca – kościół p.w. św. Judy Tadeusza
27. marca – kościół p.w. św. Melchiora Grodzieckiego
28. marca – kościół p.w. św. Ireneusza BM
29. marca – kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej
30. marca – kościół p.w. św. Jadwigi Królowej
31. marca (IV Niedziela Wielkiego Postu) – kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
1. kwietnia – kościół p.w. św. Maksymiliana
2. kwietnia – kościół p.w. św. Antoniego
3. kwietnia – kościół p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
4. kwietnia – kościół p.w. św. Floriana
5. kwietnia – kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych
6. kwietnia – kościół p.w. Narodzenia Pańskiego
7. kwietnia (V Niedziela Wielkiego Postu) – kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła
8. kwietnia – kościół p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej
9. kwietnia – kościół p.w. św. Stanisława BM
10. kwietnia – kościół p.w. św. Jakuba
11. kwietnia – kościół p.w. św. Wojciecha BM
12. kwietnia – kościół p.w. św. Barbary
13. kwietnia – kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
14. kwietnia (Niedziela Palmowa) – Bazylika Jasnogórska
15. kwietnia – kościół p.w. św. Rafała Kalinowskiego
Dotychczas odnaleziono ciała 8 osób. Przed godz. 2 w nocy ratownicy spod gruzów domu w Szczyrku wyciągnęli dwa ciała, kobiety i dziecka. O godz. 4.30 znaleziono kolejne dwa ciała. Nawet osiem osób, w tym dzieci, mogło przebywać w budynku, który zawalił się w Szczyrku w wyniku wybuchu gazu - poinformowała rzecznik bielskiej straży pożarnej Patrycja Pokrzywa.
"Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku, oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie" - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie.
Informacje o liczbie mieszkańców mamy od osoby, która mieszkała w zawalonym budynku. W chwili wybuchu była w pracy — powiedziała Pokrzywa.
Na miejscu pracuje prawie 100 strażaków; szukamy ośmiu osób, oczywiście żywych — mówił śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski
Rzecznik dodała, że budynek jest całkiem zawalony. Gdzieniegdzie są zarzewia ognia. Trwa dogaszanie i odgruzowywanie. Dojechała już grupa poszukiwawcza z Jastrzębia-Zdroju z psami ratowniczymi — poinformowała.
Do wybuchu doszło przed godziną 19. Na miejscu w akcji ratunkowej uczestniczy 12 zastępów strażaków.
Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim
2019-12-05 20:28
mz (KAI/AyO) / Madryt
Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.
wikipedia
Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.
Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.
Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.
Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.
Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.