Reklama

Francja

Paryż: nazaretanki z Polski organizują rekolekcje dla syryjskich uchodźców

To nasza odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka by pomagać syryjskim uchodźcom – mówi dla KAI s. Nazaria Kukwa, nazaretanka ze wspólnoty w podparyskim Bagneux. Z inicjatywy sióstr w najbliższy weekend odbędzie się druga edycja rekolekcji dla syryjskich chrześcijan przebywających w Paryżu.

[ TEMATY ]

Paryż

Graziako

Rekolekcje, w których weźmie udział kilkadziesiąt osób z Syrii, głównie małżeństw, poprowadzi o. Zygmunt Kwiatkowski, jezuita, który przez 30. lat posługiwał na Bliskim Wschodzie, a obecnie pracuje w Polsce.

- To dzień skupienia dla osób, w większości pochodzących z grup modlitewnych, które o. Zygmunt zakładał w Syrii,m.in. z Aleppo, Damaszku, Al-Hasaka, Rakki, a więc z miejsc, które wciąż znajdują się w ogniu wojny. Część tych osób jest we Francji od kilku lat, inni od niedawna i wszyscy potrzebują wspólnoty – wyjaśnia s. Nazaria, która w latach 2002 – 2005 pracowała na misji sióstr nazaretanek w chrześcijańskiej miejscowości Ma'arat Sednaya niedaleko Damaszku.

Jak dodaje, to druga i z pewnością nie ostatnia edycja rekolekcji, które siostry organizują dla Syryjczyków w ośrodku rekolekcyjnym „Emaus” niedaleko Paryża. Pierwsze z nich, zorganizowane na na przełomie marca i kwietnia, adresowane były do młodzieży i zgromadziły kilkudziesięciu syryjskich uchodźców przebywających we Francji. Byli to zarówno młodzi ludzie, którym udało się już rozpocząć studia lub pracę, jak też ci, którzy dopiero niedawno przybyli do Francji i oczekują na decyzje dotyczące dalszego pobytu w tym kraju.

Reklama

Organizacja rekolekcji dla syryjskich chrześcijan, to nie jedyna forma pomocy bliskowschodnim uchodźcom, organizowana przez polskie nazaretanki. W swoim domu dla studentek w podparyskim Bagneux, siostry przyjmują za darmo dziewczęta z Syrii, które starają się o azyl i możliwość rozpoczęcia studiów we Francji.

- Te osoby trafiają do nas dzięki kontaktom, które nawiązywałyśmy w czasach, kiedy pracowałyśmy w Syrii. To chrześcijanki – wyjaśnia s. Nazaria.

W najbliższych miesiącach z polskimi siostrami rozpoczną też współpracę syryjscy skauci, którzy chcą stworzyć struktury i rozpocząć działalność formacyjną we Francji.

2017-04-25 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż: 922 mln euro na odbudowę katedry Notre-Dame

[ TEMATY ]

Paryż

katedra Notre‑Dame

Sześć miesięcy po pożarze, który strawił dach, iglicę i część sklepienia katedry Notre-Dame w Paryżu wpłynęły 922 mln euro darowizn i zapowiedzi darowizn na jej odbudowę. Poinformował o tym francuski minister kultury Franck Riester.

Na konferencji prasowej w stolicy Francji ujawnił, że dotychczas ofiarodawcy przekazali 400 mln euro. Zaznaczył, że zbyt wcześnie jeszcze mówić, czy otrzymane i deklarowane wpłaty wystarczą na odbudowę świątyni. Zapewnił jednocześnie, że „państwo podejmie odpowiedzialność” za katedrę i jej „nie porzuci”.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Papież do biskupów DRK: bądźcie blisko Boga jako proroctwo dla ludu

2023-02-03 09:18

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Proszę was, abyście nie zaniedbywali dialogu z Bogiem i nie pozwalali, aby ogień proroctwa został zgaszony przez kalkulacje lub dwuznaczności z władzą, ani przez «wygodne życie» i przyzwyczajenie” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami w Kinszasie.

Drodzy bracia biskupi, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję