Reklama

Aktualności

Watykan: papież przyjął rezygnację patriarchy Grzegorza III Lahama

Ojciec Święty przyjął rezygnację z kierowania Kościołem obrządku grecko-melchickiego z Syrii złożoną przez 84. Letniego patriarchę Grzegorza III Lahama. Do czasu wyboru jego następcy Kościołem tym będzie zarządzał najstarszy nominacją 74.letni arcybiskup Aleppo, Jean-Clément Jeanbart.

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W liście skierowanym na ręce patriarchy Grzegorza III Lahama papież podziękował jemu za gorliwą służbę a także zwrócenie uwagi opinii międzynarodowej na dramat syryjskich chrześcijan.

Patriarcha Laham urodził się na terenie archidiecezji w Damaszku 15 grudnia 1932. Należy do zgromadzenia bazylianów salwatorianów, święcenia kapłańskie otrzymał 15 stycznia 1959 roku. Studiował w Rzymie na Uniwersytecie św. Anzelma i w Papieskim Instytucie Orientalnym, gdzie uzyskał doktorat z teologii orientalnej. Został mianowany administratorem patriarchalnym w 1974 roku, a wikariuszem patriarchalnym w rok później. 27 listopada 1981 roku otrzymał święcenia biskupie i arcybiskupią stolicę tytularną Tarsu.

Jest poliglotą; zna biegle język arabski, francuski, niemiecki, włoski, grecki i angielski oraz łacinę. Wykładał teologię i liturgikę w seminarium grekokatolickim w Jerozolimie i w innych instytutach, gościł też na światowych uniwersytetach. Wydał cztery tomy modlitw liturgicznych w języku arabskim, oraz opublikował m.in. "Wprowadzenie do życia duchowego w rycie bizantyjskim" (po arabsku, 1990) i zbiór homilii "Głos pasterza" (po arabsku). Kilkakrotnie odwiedził Polskę.

2017-05-06 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska wobec wykorzystywania seksualnego małoletnich

[ TEMATY ]

Watykan

nadużycia seksualne

Włodzimierz Rędzioch

Wraz z publikacją 9 maja listu apostolskiego „Vos estis lux mundi” papież Franciszek usprawnił ściganie przypadków wykorzystywania seksualnego, jakiego dopuszczają się księża i zakonnicy, w tym biskupi.

Kościół katolicki ma jasno wypracowane normy postępowania wobec duchownych, którzy dopuścili się wykorzystywania seksualnego małoletnich. Obowiązuje zasada „zero tolerancji” dla tych przestępstw. Podobne procedury, uwzględniające prawodawstwo państwowe, powstają, na żądanie Stolicy Apostolskiej, w Kościołach lokalnych.

CZYTAJ DALEJ

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci Helenki Kmieć

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Kochała ludzi. Miała chroniczny niedobór snu, bo zawsze wybierała bycie wśród ludzi. Zamiast odpoczywać, robiła miliony rzeczy - wspomina zamordowaną w Boliwii Helenę Kmieć Magdalena Kaczor, specjalistka ds. Promocji i Fundrisingu Wolontariatu Misyjnego Salvator i przyjaciółka misjonarki.

Publikujemy wspomnienie Magdaleny Kaczor o wolontariuszce Wolontariatu Misyjnego Salvator (WMS) Helenie Kmieć:

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję