Reklama

„Totus Tuus”

Radość i modlitwa w 7. rocznicę

Już siedem lat minęło od wizyty Jana Pawła II w naszej diecezji. Wizyta w Gorzowie była okazją do manifestacji entuzjazmu, radości i młodości. Papież apelował o odwagę głoszenia swojej wiary oraz prosił nas o modlitwę w swojej intencji. Nic dziwnego, że wizytę Ojca Świętego wspomina się szczególnie w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski - w miejscu, w którym odbyło się pamiętne spotkanie. Tegoroczne uroczystości rocznicowe w dniach 29-30 maja swoim charakterem nawiązywały do klimatu wizyty sprzed siedmiu lat. Postawiono tu na młodość i radość. Piękna pogoda sprzyjała festynowi dla dzieci, a właściwie festynowi rodzinnemu, gdyż wraz z dziećmi przybyły całe rodziny. Każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie. Turnieje piłki i tenisa stołowego, strzelanie z wiatrówki do celu, bieg w workach. Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie przygotowany przez Wydział Prewencji gorzowskiej policji, występy artystów cyrkowych, loteria fantowa z cennymi nagrodami, z której dochód przeznaczono na letni wypoczynek dla dzieci. Na ten cel przeznaczono też dochód ze sprzedaży ciast upieczonych przez parafian. Były lody, kiełbaski i cukrowa wata.
Ważnym i tradycyjnym już elementem obchodów rocznic wizyty Jana Pawła II jest Festiwal Piosenki Religijnej „Totus Tuus” organizowany z wielkim poświęceniem przez Ewę i Roberta Jałowych. W tym roku pogoda pozwoliła na przeprowadzenie konkursu festiwalowego na pl. Jana Pawła II. Profesjonalna scena i nagłośnienie ułatwiło młodym twórcom zaprezentowanie swoich umiejętności. Gwiazdą festiwalu był Tomek Kamiński. Jego koncert był entuzjastycznie przyjęty przez widownię.
Proboszcz ks. Władysław Pawlik zadbał o duchowy wymiar uroczystości. W sobotę, w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, w kościele parafialnym odprawiono Liturgię Słowa. Wieczorem miało miejsce czuwanie przed Najświętszym Sakramentem zakończone Eucharystią. W niedzielę uroczystą Mszę św. z okazji 7. rocznicy wizyty Jana Pawła II w naszej diecezji odprawił bp Adam Dyczkowski. W wygłoszonym słowie, poświęconym mocy sprawczej i znaczeniu Ducha Świętego dla naszej wiary i Kościoła, Ksiądz Biskup przywołał słowa Ojca Świętego, który wspominając spotkanie w naszej diecezji, użył wyrażenia „entuzjastyczny Gorzów” i bardzo się cieszył z takiego przyjęcia. Uroczystości zakończyła wspólna modlitwa w intencji Jana Pawła II pod krzyżem na wzgórzu, gdzie stał kiedyś ołtarz polowy, a dziś stoi pomnik Ojca Świętego. Należy podkreślić, że w tej parafii wierni często spotykają się na modlitwie w miejscu, z którego Papież prosił nas o modlitwę. W ten sposób spełniamy swoje ówczesne zobowiązanie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję