Reklama

Parafialne zespoły Caritas

„Tym, którzy niosą nadzieję”

Sobota 22 maja br. była okazją do spotkania oraz wręczenia medali i dyplomów wolontariuszom parafialnych zespołów Caritas, przedstawicielom instytucji oraz osobom angażującym się w działalność na rzecz najbardziej potrzebujących w archidiecezji lubelskiej. Jak co roku, uroczystość odbywała się w Domu Spotkania Caritas w Dąbrowicy. W intencji byłych i obecnych wolontariuszy modlili się kapłani odpowiedzialni w swoich parafiach za zespoły charytatywne. Mszy św. przewodniczył abp senior Bolesław Pylak.

Niedziela lubelska 25/2004

W dorocznym spotkaniu wzięło udział ok. 120 osób. Podczas spotkania członkowie parafialnych zespołów Caritas zapoznawani są z nowymi inicjatywami podejmowanymi przez Caritas. Zaproszenie do podjęcia działań na rzecz osób bezrobotnych w postaci tworzenia na terenie parafii Klubów Wsparcia Koleżeńskiego przedstawiła Edyta Błyskun - pracownik Biura Aktywizacji Bezrobotnych działającego przy Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Celem prezentowanych klubów jest wspieranie osób bezrobotnych w trudnej sytuacji jaką jest brak zatrudnienia, udzielanie pomocy w uzyskaniu aktywności i samodzielności w poszukiwaniu pracy oraz promocja zasad solidarności i pomocniczości wśród osób pozostających bez pracy. Wśród gości zaproszonych w spotkaniu udział wzięła także Ewa Dados - dziennikarka Radia Lublin, inicjatorka dobroczynnej akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, w którą aktywnie włączyła się również lubelska Caritas. Podczas wystąpienia Ewa Dados opowiedziała o historii narodzin zimowej akcji, zapoczątkowanej w 1993 r. poprzez odruch serca w odpowiedzi na prośbę o udzielenie pomocy wystosowaną przez słuchaczy radiowej audycji „Jasiek”. Tylko w ostatnio przeprowadzonej akcji udało się przy pomocy 7 tys. wolontariuszy zebrać ponad 331 ton darów rzeczowych: żywności, odzieży, środków czystości oraz zabawek i artykułów szkolnych. Z pomocy skorzystało ponad 25 tys. rodzin wielodzietnych oraz ponad 100 ośrodków szkolno-wychowawczych, domów dziecka i świetlic środowiskowych. W trakcie spotkania osoby szczególnie zaangażowane w działalność charytatywną otrzymały specjalne odznaczenia i medale.
Do grona wyróżnionych medalem Dantibus spem - „Tym, którzy niosą nadzieję” w 2004 r. weszły m.in. następujące osoby: Ewa Dados - Wielki Przyjaciel Dzieci oraz Krzysztof Adamczyk, Jan Nakonieczny, Bronisława i Witold Grelowie, Jan i Barbara Krzyszczakowie - właściciele piekarni, którzy od roku dostarczają bezpłatnie do Caritas chleb dla potrzebujących.
Uroczystość uświetnił chór alumnów MSD w Lublinie wykonując Akatyst. Wszystkim uczestnikom spotkania: wolontariuszom i zaproszonym gościom Ksiądz Arcybiskup podziękował za zaangażowanie i bezinteresowność w codziennym niesieniu pomocy i życzył wytrwałości w pełnieniu posługi najuboższym oraz by stawali się świadkami Chrystusa w swych środowiskach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję