Reklama

Inauguracja Roku Akademickiego na Uniwersytecie Szczecińskim, Wydziale Teologicznym oraz Roku Formacji AWSD w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 października został uroczyście zainaugurowany nowy rok akademicki na Uniwersytecie Szczecińskim. Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią, której przewodniczył abp Zygmunt Kamiński. W szczecińskiej archikatedrze pw. św. Jakuba dziękowaliśmy Bogu za dar instytucji uniwersytetu oraz modliliśmy się w intencji tych, którzy tworzą największą uczelnię w naszym regionie - profesorów, pracowników oraz studentów.
W homilii Metropolita zwrócił uwagę na fakt, iż po raz pierwszy w programie obchodów inauguracji roku akademickiego znalazła się Msza św. „Niech nikogo to nie dziwi! Przemawia za tym wiele racji. To właśnie Kościół tworzył pierwsze uniwersytety, które wywodziły się ze szkół katedralnych oraz z tzw. studiów generalnych, które prowadzone i utrzymywane przez Kościół miały charakter instytucji prawa kościelnego. Uniwersytet jest więc w dużej mierze dzieckiem Kościoła”. Ksiądz Arcybiskup zwracał także uwagę na fakt, iż uniwersytety od samego początku swego istnienia miały charakter uniwersalny i były otwarte dla wszystkich. Podkreślał także szczególny wymiar uczelni wyższej, która jest wspólnotą ludzi poszukujących sensu życia, „warsztatem człowieczeństwa”. „Jeśli zabraknie uniwersytetowi tych cech - mówił Ksiądz Arcybiskup - przyniesie on człowiekowi więcej szkód niż pożytku”. Nauczał również, że „sama wiedza i odkrycia naukowe są dobre i godne uznania, ale tylko wtedy, gdy znajdują się w rękach ludzi kierujących się prawym sumieniem, ludzi uczciwych, odpowiedzialnych i bojących się Boga”.
Arcypasterz wskazywał na wielką odpowiedzialność spoczywającą na uniwersytetach, które „mają być dla współczesnego człowieka nie tylko drogowskazem i latarnią morską wskazującą właściwy kierunek, lecz także Gwiazdą Betlejemską prowadzącą do źródła wszelkiej Mądrości i wszelkiego Dobra”.
Po zakończeniu Eucharystii, w nowo powstałym Centrum Kongresowym przy ul. Krakowskiej rozpoczęła się druga część programu uroczystości.
Głównym punktem programu obchodów inauguracji roku uniwersyteckiego, oprócz przyjęcia do wspólnoty uniwersyteckiej nowych studentów, było otwarcie i poświęcenie tego wspaniałego obiektu, w którym odbywały się uroczystości. Aktu poświęcenia dokonał abp Zygmunt Kamiński. „Spraw, Boże, aby wszyscy, którzy będą tu przychodzić, by nauczać i zdobywać wiedzę, zawsze szukali prawdy” - mówił Metropolita.
Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Zdzisław Chmielewski dokonał podsumowania swojej kończącej się kadencji rektorskiej. Za szczególne i niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko w historii US, ale również w historii Szczecina i całego regionu, Rektor uznał przyjęcie w struktury uniwersyteckie Wydziału Teologicznego. „Ojciec Święty Jan Paweł II, który udzielił nam pamiętnej audiencji, nie krył zainteresowania losami naszego uniwersytetu, miasta i teologii” - mówił prof. Chmielewski.
Podczas uroczystości inauguracyjnej najzdolniejszym studentom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym na pierwszy rok studiów, zostały przyznane stypendia. Wyróżniono także tych studentów, którzy odnieśli wybitne sukcesy sportowe. Uhonorowano kilkudziesięciu pracowników naukowych US.
Szczególną nagrodę - Medal Uniwersytetu Szczecińskiego - przyznano abp. Zygmuntowi Kamińskiemu. Rektor US prof. dr hab. Zdzisław Chmielewski zwrócił się do Metropolity: „Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie! Senat Uniwersytetu Szczecińskiego na posiedzeniu 30 września br. zdecydował poprzez aklamację o nadaniu Waszej Ekscelencji Medalu Uniwersytetu Szczecińskiego. Informuję o tym z największą osobistą satysfakcją. Jestem bowiem najgłębiej przekonany, iż spełnia się tym samym szczytna idea wyróżnienia - honorowanie postaci wyjątkowych, przydających prestiżu naszej Alma Mater (…)”.
Ostatnim punktem obchodów rozpoczęcia roku akademickiego był wykład inauguracyjny pt. Człowiek istotą racjonalną? Podejście psychologiczne, który wygłosił ks. prof. dr hab. Zdzisław Kroplewski - dziekan Wydziału Teologicznego US.
Wykład miał charakter psychologiczny, jednak nie zabrakło w nim również rozważań o charakterze filozoficznym. Ksiądz Dziekan udowadniał na podstawie badań przeprowadzonych w latach ’80 i ’90 ubiegłego stulecia, że człowiek w swoim postępowaniu ulega pozalogicznym tendencjom, „zwłaszcza w tzw. zewnętrznej strukturze badań mózgowych, człowiek ulega własnym przekonaniom, emocjom, co decyduje o wyniku procesu rozumowania, czy też o wyniku podejmowania decyzji”. Konkluzję wykładu stanowiła odpowiedź na postawione w temacie pytanie, która brzmiała: „Człowiek w swoim rozumowaniu i postępowaniu nie jest do końca istotą racjonalną”.
15 października br. odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym. Obecnie na wydziale pracuje 12 samodzielnych pracowników naukowych oraz 45 adiunktów, a w Szczecinie, Koszalinie, Paradyżu, Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp. pobiera nauki prawie 900 studentów.
Eucharystia, której przewodniczył abp Zygmunt Kamiński, stanowiła centrum obchodów rozpoczynających nowy rok uniwersytecki. W kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie dziękowaliśmy Bogu za utworzenie Wydziału Teologicznego oraz prosiliśmy Boga o łaski potrzebne dla całej społeczności uniwersyteckiej: dla profesorów, pracowników i studentów.
Homilię wygłosił bp Kazimierz Nycz - ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. „Uniwersytet Szczeciński, dbając o »uniwersitas« studiów, wprowadza coraz to nowe wydziały, po to, by powrócić do pełni propozycji dydaktyczno-naukowej, jaką miały i mają uniwersytety” - mówił Ksiądz Biskup. Podkreślał także, iż wszystkie 3 diecezje tworzące metropolię szczecińsko-kamieńską, „poprzez twórczą obecność teologii w uniwersytecie oraz poprzez swoistą obustronną wymianę darów, uzyskują jakby nowe pole ewangelizacji kultury”.
Po zakończeniu Eucharystii rozpoczęła się druga część programu uroczystości. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego dziekan Wydziału Teologicznego ks. dr hab. prof. Zdzisław Kroplewski powitał wszystkich przybyłych na uroczystość inauguracyjną gości oraz przedstawił plany dalszego rozwoju na rozpoczynający się rok uniwersytecki. „Zamierzeniem Wydziału - mówił Ksiądz Dziekan - jest uzyskanie jeszcze w tym roku akademickim praw do nadawania stopni naukowych doktora”. Zwracając się do młodzieży akademickiej, podkreślał wyjątkowość studiów teologicznych. Mówił: „Teologia jest uprzywilejowaną dziedziną wśród innych nauk, gdyż daje możliwości własnego rozwoju - zarówno ludzkiego, naturalnego, jak również duchowego”.
Bardzo ważnym wydarzeniem każdej inauguracji roku akademickiego jest immatrykulacja, czyli przyjęcie do wspólnoty żakowskiej nowych studentów. W tym roku na Wydziale Teologicznym studia rozpoczęło 187 studentów na studiach dziennych i 44 na studiach zaocznych.
Wykład inauguracyjny pt. Dynamiczna jedność dwóch testamentów wygłosił ks. prof. dr hab. Michał Czajkowski. „Stary Testament nie jest jakimś przestarzałym, prowizorycznym i już nieaktualnym Słowem Bożym, ani też nie nabiera wartości w świetle Nowego Testamentu” - przypominał Ksiądz Profesor. Podkreślał także, że Stary Testament to nie jest muzeum, które odwiedzamy, aby się czegoś dowiedzieć o wierze. „W tym rzekomym »muzeum« - mówił Ksiądz Czajkowski - żyją do dziś ludzie - żydzi i w tym rzekomym »muzeum« przemawia do nas swoim Słowem Żywy Bóg”. Dalej podkreślał, iż Słowo Boże, które dotyka nas podczas lektury, jest zawsze żywe i skuteczne. Słowo to jest „pełne, autentyczne, nieprowizoryczne i niedrugorzędne”. Biblista wskazywał również na potrzebę czytania Biblii jako całości, a nie jedynie jej wybranych fragmentów.
Istotnym punktem uroczystości inauguracyjnej było wręczenie dyplomów magisterskich pierwszym absolwentom Wydziału Teologicznego.
Na zakończenie uroczystości słowa podsumowania skierował do zebranych abp Zygmunt Kamiński. Wskazywał na potrzebę wspólnego studiowania seminarzystów i ludzi świeckich, aby prowadziło ich do harmonijnej współpracy w Kościele i w całym życiu społecznym.
Uniwersytet Szczeciński z wielkim zaangażowaniem podjął wyzwanie rzeczywistości XXI w., mierzone potencjałem naukowym, atrakcyjnością kierunków, ilością prowadzonych inwestycji w rozwój zaplecza naukowego. Przed uczelnią otwiera się nowy etap związany z możliwością uczestnictwa w europejskich projektach. W listopadzie ma nastąpić uchwalenie nowej ustawy badawczej i dydaktycznej o szkolnictwie wyższym, na którą środowisko akademickie czeka z wielką nadzieją już od 10 lat. Życzymy tej największej uczelni w naszym regionie i wszystkim tworzącym ją profesorom, pracownikom i studentom spełnienia tej nadziei. Życzymy także dalszego rozwoju i sukcesów na polu nauki. Niech wszyscy, którzy tworzą Uniwersytet Szczeciński, nie ustają w szukaniu prawdy, a Boga uznają za jedyne źródło tej prawdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję