Reklama

Puławy, parafia św. Brata Alberta

O pajdkę chleba

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 8/2005

Parafia św. Brata Alberta w Puławach oraz redakcja gazety parafialnej „Kromka” jesienią ubiegłego roku ogłosiły jubileuszową edycję konkursu poetyckiego „O pajdkę chleba razowego”. Na konkurs, który od 15 lat ma na celu dostrzeżenie problemów i dramatów, dokonujących się w ludzkim życiu oraz zaradzenie im w duchu „wyobraźni miłosierdzia”, napłynęło około 150 wierszy. Autorzy w swoich utworach ukazali, że spojrzenie św. Brata Alberta na tę tajemnicę życia człowieka jest najtrafniejsze, a jego posługa najuboższym jest najodpowiedniejszą reakcją chrześcijanina. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w niedzielę 30 stycznia br.

Spotkanie laureatów, zaproszonych gości i parafian rozpoczęło się w południe Mszą św., której przewodniczył ks. Leszek Surma, pracownik lubelskiego oddziału TVP.
Ks. Surma wygłosił okolicznościowe kazanie, które poświęcił rozważaniom nad słowem. Poetów, wrażliwych na wszystko to, co dzieje się w świecie, nazwał „kapłanami słowa”. Mówił także o swoistym głodzie słowa, odpowiedzialności za nie i miłości, która zawsze powinna iść w parze z głoszeniem prawdy. Kaznodzieja zachęcał, by dzielić się słowem, tak jak św. Brat Albert dzielił się chlebem z głodnymi. Po Mszy św., w drugiej części spotkania prowadzonego przez gospodarza, ks. kan. Aleksandra Zenia, odbyło się ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród oraz prezentacja nagrodzonych utworów. W uroczystości uczestniczyli laureaci (T. Pilecki, Z. Nowacka-Wilczek, T. Pikuła, E. Fr. Cimek, J. Pawlicka-Dekert i L. Syta), jurorzy oraz zaproszeni goście, wśród których obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta Puławy, głównego sponsora konkursu.
W krótkich wystąpieniach jurorzy podkreślali, że tym, co połączyło wiersze nadesłane z wszystkich krańców Polski, było zawarte w nich przesłanie miłosierdzia, braterstwa i wiary. Słowo, które bywa „ostatnią deską ratunku”, pomaga we współczesnym świecie przełamać mur milczenia, samotności i wszelkich głodów. Poeci nadesłali wiele modlitewnych tekstów, chwaląc wierszem Boga za każdą kromkę chleba; przyzywali postaci św. Brata Alberta, Matki Teresy z Kalkuty i Jana Pawła II jako tych, którzy potrafią w każdym człowieku zobaczyć samego Boga; chętnie nawiązywali do obrazów przyrody i wspomnień z dzieciństwa, pełnego radosnej obecności matki. Jurorzy podkreślali, że wielu laureatów to znani twórcy, autorzy cieszących się powodzeniem tomików poetyckich i członkowie związków literackich. Ich wysokie kwalifikacje oraz niezwykła wrażliwość na świat sprawiły, że lektura nadesłanych utworów stała się duchową ucztą.
Spotkanie, ubogacone koncertem pieśni w wykonaniu parafialnych zespołów, zakończyło się tradycyjnym już łamaniem chleba.

Jury w składzie: Zbigniew Strzałkowski (przewodniczący), ks. kan. Aleksander Zeń, Waldemar Michalski i Jerzy Sprawka przyznało następujące nagrody: I nagroda - Tomasz Pilecki z Choszczna i Ireneusz Wieczorek z Lubreńca; II nagroda - Teodora Pikuła z Lublina, Zofia Nowacka-Wilczek z Lublina i Stanisława Leśków z Dębna; III nagroda - Janina Oparowska z Wrocławia, Mirosław Puszczykowski z Mogilna, Janina Pawlicka-Dekert z Gniezna, Maksymilian Kozłowski z Mogilna, Stanisława Burda z Hrubieszowa. Wyróżnienia: Katarzyna Salko z Bydgoszczy, Edward Fr. Cimek z Izbicy, Danuta Walas z Gójska, Janina Szuba z Lubania Śląskiego, Bogusław Szopa z Garbowa, Krzysztof Jeleń z Głogowa, Bogusław Sobol z Milanówka i Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz z Głuchołaz. Spośród prac nadesłanych przez młodzież wyróżniono wiersze Pawła Rusinka z Przeworska i Natalii Miklas z Koźminka. Nagrodę specjalną, przyznaną przez parafię św. Brata Alberta dla poety z Puław, otrzymał Leszek Syta.

Inaczej

Zofia Nowacka-Wilczek

Reklama

nie ma już tamtych ludzi którzy
do końca życia nosili
pełne kieszenie chleba

suchy czerstwy twardy ale był ciągle
i czuwał tak na wszelki obóz który
już przecież nigdy nie miał się powtórzyć

dla przeźroczystego chłopca
z baraku przy wartowni
zanim jeszcze zrobił podkop do Nieba
dziewczyny która tak pragnęła pobiec
wprost z pasiastej zimy na kwiecistą wiosnę
i trochę dla siebie

nie ma już tamtych ludzi a dzisiejsi
nie zawracają sobie kieszeni chlebem

Egzorcyści przypominają: realne istnienie diabła to prawda wiary

2019-08-23 16:34

vaticannews / Watykan (KAI)

Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, i który dokonał wyboru, buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, która od zawsze należała do doktryny chrześcijańskiej – przypomina Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. W wydanej wczoraj deklaracji egzorcyści ucinają wszelkie dywagacje na temat realnego istnienia diabła, które pojawiły się w Kościele po wywiadzie, którego udzielił ostatnio przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego.

SZTAJNER BOŻENA

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i Papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

Tytułem przykładu Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów cytuje jednoznaczne słowa Franciszka o diable z adhortacji "Gaudete et exultate": „Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem