Reklama

Puławy, parafia św. Brata Alberta

O pajdkę chleba

Parafia św. Brata Alberta w Puławach oraz redakcja gazety parafialnej „Kromka” jesienią ubiegłego roku ogłosiły jubileuszową edycję konkursu poetyckiego „O pajdkę chleba razowego”. Na konkurs, który od 15 lat ma na celu dostrzeżenie problemów i dramatów, dokonujących się w ludzkim życiu oraz zaradzenie im w duchu „wyobraźni miłosierdzia”, napłynęło około 150 wierszy. Autorzy w swoich utworach ukazali, że spojrzenie św. Brata Alberta na tę tajemnicę życia człowieka jest najtrafniejsze, a jego posługa najuboższym jest najodpowiedniejszą reakcją chrześcijanina. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w niedzielę 30 stycznia br.

Niedziela lubelska 8/2005

Spotkanie laureatów, zaproszonych gości i parafian rozpoczęło się w południe Mszą św., której przewodniczył ks. Leszek Surma, pracownik lubelskiego oddziału TVP.
Ks. Surma wygłosił okolicznościowe kazanie, które poświęcił rozważaniom nad słowem. Poetów, wrażliwych na wszystko to, co dzieje się w świecie, nazwał „kapłanami słowa”. Mówił także o swoistym głodzie słowa, odpowiedzialności za nie i miłości, która zawsze powinna iść w parze z głoszeniem prawdy. Kaznodzieja zachęcał, by dzielić się słowem, tak jak św. Brat Albert dzielił się chlebem z głodnymi. Po Mszy św., w drugiej części spotkania prowadzonego przez gospodarza, ks. kan. Aleksandra Zenia, odbyło się ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród oraz prezentacja nagrodzonych utworów. W uroczystości uczestniczyli laureaci (T. Pilecki, Z. Nowacka-Wilczek, T. Pikuła, E. Fr. Cimek, J. Pawlicka-Dekert i L. Syta), jurorzy oraz zaproszeni goście, wśród których obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta Puławy, głównego sponsora konkursu.
W krótkich wystąpieniach jurorzy podkreślali, że tym, co połączyło wiersze nadesłane z wszystkich krańców Polski, było zawarte w nich przesłanie miłosierdzia, braterstwa i wiary. Słowo, które bywa „ostatnią deską ratunku”, pomaga we współczesnym świecie przełamać mur milczenia, samotności i wszelkich głodów. Poeci nadesłali wiele modlitewnych tekstów, chwaląc wierszem Boga za każdą kromkę chleba; przyzywali postaci św. Brata Alberta, Matki Teresy z Kalkuty i Jana Pawła II jako tych, którzy potrafią w każdym człowieku zobaczyć samego Boga; chętnie nawiązywali do obrazów przyrody i wspomnień z dzieciństwa, pełnego radosnej obecności matki. Jurorzy podkreślali, że wielu laureatów to znani twórcy, autorzy cieszących się powodzeniem tomików poetyckich i członkowie związków literackich. Ich wysokie kwalifikacje oraz niezwykła wrażliwość na świat sprawiły, że lektura nadesłanych utworów stała się duchową ucztą.
Spotkanie, ubogacone koncertem pieśni w wykonaniu parafialnych zespołów, zakończyło się tradycyjnym już łamaniem chleba.

Jury w składzie: Zbigniew Strzałkowski (przewodniczący), ks. kan. Aleksander Zeń, Waldemar Michalski i Jerzy Sprawka przyznało następujące nagrody: I nagroda - Tomasz Pilecki z Choszczna i Ireneusz Wieczorek z Lubreńca; II nagroda - Teodora Pikuła z Lublina, Zofia Nowacka-Wilczek z Lublina i Stanisława Leśków z Dębna; III nagroda - Janina Oparowska z Wrocławia, Mirosław Puszczykowski z Mogilna, Janina Pawlicka-Dekert z Gniezna, Maksymilian Kozłowski z Mogilna, Stanisława Burda z Hrubieszowa. Wyróżnienia: Katarzyna Salko z Bydgoszczy, Edward Fr. Cimek z Izbicy, Danuta Walas z Gójska, Janina Szuba z Lubania Śląskiego, Bogusław Szopa z Garbowa, Krzysztof Jeleń z Głogowa, Bogusław Sobol z Milanówka i Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz z Głuchołaz. Spośród prac nadesłanych przez młodzież wyróżniono wiersze Pawła Rusinka z Przeworska i Natalii Miklas z Koźminka. Nagrodę specjalną, przyznaną przez parafię św. Brata Alberta dla poety z Puław, otrzymał Leszek Syta.

Inaczej

Zofia Nowacka-Wilczek

Reklama

nie ma już tamtych ludzi którzy
do końca życia nosili
pełne kieszenie chleba

suchy czerstwy twardy ale był ciągle
i czuwał tak na wszelki obóz który
już przecież nigdy nie miał się powtórzyć

dla przeźroczystego chłopca
z baraku przy wartowni
zanim jeszcze zrobił podkop do Nieba
dziewczyny która tak pragnęła pobiec
wprost z pasiastej zimy na kwiecistą wiosnę
i trochę dla siebie

Reklama

nie ma już tamtych ludzi a dzisiejsi
nie zawracają sobie kieszeni chlebem

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

2020-06-01 15:24

BP KEP

Prezentujemy treść oświadczenia ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim.

W odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji „Niedzieli” w sprawie wywiadu, który przeprowadziłam z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oświadczam, że publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika „Niedziela”.
Agnieszka Bugała

Wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Ryszard Czekalski nowym rektorem UKSW

2020-06-04 20:59

[ TEMATY ]

rektor

UKSW

Collegium Medicum UKSW

youtube.com

Kolegium elektorów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wybrało nowego rektora uczelni na kadencję 2020-2024. Został nim ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Ośmioletnia kadencja obecnego rektora UKSW ks. prof. Stanisława Dziekońskiego upłynie 31 sierpnia. Na to stanowisko na kadencję 2020-2024 zdecydowało się kandydować dwóch wykładowców uczelni: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski i ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

Ostatecznie Kolegium elektorów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wybrało na to stanowisko ks. prof. Czekalskiego.

Ks. Piotr Czekalski (ur. 1962) ukończył biologię na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r., w tym samym roku uzyskując tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1996 r. obronił doktora z teologii na ATK, a następnie (1997-1998) odbył studia z katechetyki w Instytucie Katolickim w Paryżu. W 2006 r. obronił habilitację z teologii w zakresie katechetyki. Osiem lat później uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych.

Od początku kariery naukowej związany jest z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego poprzedniczką była Akademia Teologii Katolickiej. W latach 2010-2016 pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych i finansowych Wydziału Teologicznego UKSW, w latach 2016-2020 - prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Od ośmiu lat wchodzi w skład Senatu UKSW.

Ponadto w macierzystej diecezji siedleckiej odpowiadał za sprawy związane z katechezą dzieci i młodzieży. Wykładał też w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Przez wiele lat współpracował też z Ministerstwem Edukacji Narodowej jako ekspert oraz z Komisją Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski m.in. jako członek zespołu ds. przygotowania i realizacji matury z religii rzymskokatolickiej oraz zespołu przygotowującego podstawy programowe katechezy.

W swoim programie wyborczym na stanowisko rektora UKSW ks. prof. Czekalski zwracał uwagę na potrzebę nowoczesnej organizacji i zarządzania uczelnią jako wspólnotą badaczy, nauczycieli, doktorantów i studentów oraz pracowników administracji.

Jego zdaniem, konieczne jest unowocześnienie, w tym cyfryzacja, organizacji prowadzenia badań naukowych, przy jednoczesnym wprowadzeniu przejrzystych procedur ich finansowania i upowszechniania oraz systemowym wsparciu pozyskiwania projektów badawczych.

Potrzeba także czytelnych organizacyjnych i finansowych ram dla wspierania badań, zwłaszcza innowacyjnych oraz interdyscyplinarnych; wprowadzenia przyjaznych dla użytkownika systemów komercjalizacji wyników badań i wiedzy; efektywnego wsparcia organizacyjnego w nawiązywaniu kontaktów z jednostkami z otoczenia społeczno-gospodarczego.

Nowoczesne kształcenie powinno być powiązane z popularyzacją wiedzy i nauki oraz promocją dorobku wszystkich badaczy. Nie bez znaczenia jest dbałość o podnoszenie jakości kadr naukowo-badawczych i dydaktycznych.

Nowy rektor będzie także chciał wykorzystania kapitału intelektualnego, jakim dysponuje UKSW, w tym także promowania i wspieranie przedsiębiorczości i pomysłowości: pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów. Chodzi zwłaszcza o utworzenie platformy wsparcia przedsiębiorczości (inkubator przedsiębiorczości) i przestrzeni dla rozwoju projektów innowacyjnych ( start-up).

Ks. Czekalski opowiada się ponadto za dalszym rozwijaniem umiędzynarodowienia UKSW poprzez wzmocnienie dotychczasowych kontaktów międzynarodowych w Europie i w świecie, ale też z większym otwarciem na kraje afrykańskie i azjatyckie.

Jego zdaniem, ważne byłoby też podjęcie misji UKSW na rzecz Polonii, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z naukowcami i badaczami pochodzenia polskiego oraz dążenie do założenia Akademii Polonijnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję