Reklama

Z życia diecezji

Dekanaty Grudziądzkie

Centralne obchody powrotu Grudziądza do Macierzy

23 stycznia obfitował w wiele wydarzeń. Dla niektórych, którzy pamiętają jeszcze dzień 23 stycznia 1920 r., był to dzień wspomnień. Po 148 latach niewoli wkroczyły do Grudziądza oddziały Wojska Polskiego. W tym roku centralne obchody rocznicy zaplanowano na niedzielne popołudnie. O godz. 16.00 po brzegi wypełniła się najstarsza świątynia miasta - kolegiata św. Mikołaja. Uroczystą Mszę św. celebrował ks. inf. Tadeusz Nowicki, proboszcz parafii, który swoją homilię poświęcił wielkiemu dobru, które stanowi wolność narodu i jego pomyślny rozwój. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, kompania honorowa Wojska Polskiego oraz chór męski „Echo”, który zawsze uświetnia podobne uroczystości celebrowane w grudziądzkiej farze. O godz. 17.00 na Rynku Głównym, u stóp pomnika Żołnierza Polskiego rozpoczęła się, z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego, uroczystość patriotyczna. Oddano hołd pamięci tym wszystkim, którzy za naszą wolność złożyli daninę krwi i poświęcili jej swoje młode życie.

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Dzień życia konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego w całym Kościele Powszechnym obchodzony jest dzień życia konsekrowanego. O godz. 10.00 w bazylice katedralnej Świętych Janów w Toruniu, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, odprawiona została uroczysta Msza św., podczas której osoby konsekrowane, poświęcone w szczególny sposób Panu Bogu poprzez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, odnowiły swoje przyrzeczenia. Śluby te stawiają osoby konsekrowane w samym centrum Kościoła

„Przykładamy serce i ręce do sprawy jedności”

25 stycznia w liturgiczne święto nawrócenia św. Pawła, w kościele Wniebowzięcia NMP odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Liczny udział wiernych stworzył dobrą atmosferę do przeżycia żarliwej modlitwy o jedność chrześcijan. Uroczystość organizowana była - we współpracy z Wojewódzkim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej - przez ks. dr. Krzysztofa Krzemińskiego, kierownika referatu ds. Dialogu Religijnego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, prorektora Wyższego Seminarium Duchownego. Miała ona wielkie zaplecze duchowe u studentów seminarium. W skład Polskiej Rady Ekumenicznej wchodzą przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, Kościoła Ewangelicko--Metodystycznego w RP, Kościoła Polskokatolickego w RP, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP i Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP. Nabożeństwa ekumeniczne, ze względu na obszar województwa, odbyły się w: Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Działdowie i Ciechocinku.
Materiały modlitewne na ten czas zostały w tym roku przygotowane przez rodziny ze Słowacji. Poruszały one główny temat refleksji i modlitwy: „Chrystus fundamentem Kościoła (1 Kor 3, 1-23)”. Na dzień naszego spotkania przypadł tekst „Jesteście Chrystusowi”. Przeczytane fragmenty biblijne (Iz 44, 1-8, Ap 4, 1-11 i Mk 9, 33-35) stały się osnową bogatej homilii ks. prob. Jerzego Molina z parafii pw. św. Szczepana (Ewangelicko-Augsburskiej) w Toruniu.
Komentarz do hasła tygodnia Chrystus jedynym fundamentem Kościoła na dzień nawrócenia św. Pawła zwracał uwagę, że ostatniego dnia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Apostoł wskazuje na więzi istniejące między współpracownikami pozostającymi w służbie Ewangelii. Wspólnotę tę postrzega w kontekście uniwersalnej i kosmicznej jedności. Zapewnia tych, którzy w różnym czasie i miejscu budowali na tym jedynym fundamencie, że należą do Chrystusa, gdyż są Chrystusowi, a tym samym Boży. Paweł świadom jest tego, w jaki sposób działa Bóg przez Chrystusa w swoim stworzeniu, aby wszystko uczynić nowym. Jako współpracownicy i słudzy jesteśmy zjednoczeni kiedy uświadamiamy sobie, że nasza służba bierze początek w Chrystusie i ukierunkowana jest na Boga, który położył jedyny fundament wiary i od którego pochodzi nasza jedność. Homilia ks. Molina ukazała wiele szczegółów tych treści, realizujących się w toruńskim społeczeństwie. My „przykładamy serce i ręce do sprawy jedności, a dzisiejsze nasze modlitwy są na to pięknym dowodem”.
W liturgii nabożeństwa śpiewaliśmy, wspólne z Parafią Ewangelicko-Augsburską, dwie pieśni - O, Panie szukasz dzieci swych oraz Pod Twą obronę Ojcze na niebie. Tych wspólnych pieśni mamy znacznie więcej.

Reklama

Ks. Józef Nowakowski

RODZINA BOGIEM SILNA

Łatwo się zagubić w wielości propozycji, które oferuje współczesnemu człowiekowi dzisiejszy świat. Można zatracić to najważniejsze pragnienie - pragnienie Boga, który jako jedyny może zaspokoić głód ludzkich serc.
Rodzina silna Bogiem, oparta na małżeństwie, jest niezastąpioną instytucją i podstawowym dobrem wspólnym każdego społeczeństwa.
Warto i należy zabiegać o rodzinę. W młodej toruńskiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, już od trzech lat, z inicjatywy ks. kan. Tadeusza Partyki i małżonków Urszuli i Zdzisława, Teresy i Mariana, powstały 2 kręgi Kościoła Domowego, które spotykają się przygotowując oprawę liturgiczną, Mszy św. w każdą I niedzielę miesiąca. Mszę tę ofiarowują w intencjach Kościoła Domowego w parafii i diecezji.
Każdy krąg - sześć par małżeńskich i duchowy opiekun ks. wikariusz Krzysztof Rynkowski - spotykają się raz w miesiącu w poszczególnych rodzinach na wspólnej modlitwie opartej na rozważaniu Pisma Świętego.
Rodzina stanowi fundament życia społecznego i obywatelskiego i dlatego znajduje się w centrum społecznego nauczania Kościoła.
Niech Święta Rodzina, która też musiała przezwyciężać niemało prób, czuwa nad wszystkimi rodzinami świata. Oby w Roku Eucharystii odnalazła światło i siłę, by postępować w jedności i wzrastać jako Kościół domowy.

Helena Porzezińska

Wkrótce

Odpust parafialny w święto bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

W związku z 60. rocznicą narodzin dla nieba bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapłana i męczennika ks. Ryszard Domin proboszcz parafii pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu zaprasza na odpust parafialny w niedzielę 20 lutego o godz. 12.30. Sumę odpustową odprawi ks. Krzysztof Dębiec, Dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Formacji Diakonów Stałych.

Zaproszenie

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu wraz z nadejściem nowego roku podjęło nowe inicjatywy posługi miłosierdzia. Należą do nich m.in.: poniedziałkowe dyżury specjalistów z dziedziny uzależnień i współuzależnień, a w środy - chrześcijańskich psychologów (17: 00-19: 00). W ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10: 00 odbywa się Msza św. z posługą modlitwy o uzdrowienie prowadzona przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do konsultacji z fachowcami i wspólnej modlitwy do Jezusa Miłosiernego. ak

Reklama

Kolejny wykład otwarty w seminarium

23 lutego br. ks. prof. Waldemar Chrostowski wygłosi wykład otwarty pt. „Przyjąć do domu podróżnych. Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie (Mt 25,35 c)”. Wykłady odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym o godz. 20.00.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irlandia Północna: zwycięstwo aktywistki z zespołem Downa w sprawie aborcji niepełnosprawnych

2020-06-04 15:07

[ TEMATY ]

aborcja

aborcja eugeniczna

christian.org.uk

Zgromadzenie Irlandii Północnej przyjęło poprawkę sprzeciwiającą się legalizacji aborcji narzuconej jej przez władze w Londynie. Determinującą rolę odegrało zaangażowanie 24-letniej Heidi Crowter, od urodzenia cierpiącej na zespół Downa. Napisała ona list do parlamentarzystów, w którym przekonywała, że wprowadzona przez brytyjskie władze ustawa aborcyjna jest jawnym aktem dyskryminacji osób niepełnosprawnych, takich jak ona.

Decyzja parlamentarzystów przynajmniej na razie nic nie zmienia z punktu widzenia prawa. Jest jednak czytelnym przesłaniem dla władz w Londynie, które w ubiegłym roku narzuciły nowe zasady, wykorzystując do tego poważny kryzys instytucjonalny, jaki targał wówczas Irlandią Północną. Obecne głosowanie pokazało, że Irlandczycy nie są jednak zgodni z tą linią. Dowodzić tego może także fakt, że wszystkie wcześniejsze kampanie mające doprowadzić do „demokratycznego” zalegalizowania aborcji zakończyły się tam fiaskiem. W czasie głosowania podkreślono, że w sprawie legalizacji aborcji Irlandia Północna została „potraktowana z pogardą” przez brytyjski rząd.

Nowe bardzo liberalne zasady aborcyjne weszły w życie w Irlandii Północnej 31 marca. Od tego dnia do 22 maja, jak poinformował minister zdrowia, przeprowadzono tam 129 legalnych aborcji. Najbardziej kontrowersyjny paragraf nowego prawa stanowi, że aborcji można dokonywać bez jakichkolwiek ograniczeń w przypadku każdej niepełnosprawności i każdego upośledzenia dziecka. Także wówczas, gdy nie zagraża to jego życiu. Takim casusem jest m.in. zespół Downa, na który chora jest Heidi Crowter. Stąd właśnie jej batalia, sprzeciwiająca się rzezi niepełnosprawnych dzieci i domagająca poszanowania ich praw. Wskazuje ona, że nie może być tak, że jej kraj łamie jej prawa i dyskryminuje ją, mówiąc, że nie chce jej na tym świecie.

„Jako osoba z zespołem Downa uważam tę propozycję dla Irlandii Północnej za bardzo bolesną i obraźliwą. Mówi mi ona, że nie jestem taka sama jak inni ludzie, nie jestem godna takiego samego poziomu ochrony prawnej jak ktoś, kto nie cierpi na zespół Downa lub analogiczną nie powodującą śmierci niepełnosprawność” - napisała Crowter w swym liście do parlamentarzystów Zgromadzenia Irlandii Północnej.

Wyraziła przekonanie, że prawo powinno stanowić, iż w Irlandii Północnej osoby z zespołem Downa lub inną nie powodującą śmierci niepełnosprawnością są tak samo cenne jak osoby, które nie mają takiej niepełnosprawności, jak ma to miejsce w Republice Irlandii.

Zachęcając do głosowania za życiem, wskazała, że nie jest to sprawa partyjna, ale kwestia równości praw i oporu przeciwko dyskryminacji niepełnosprawnych. „Proszę głosować za tym wnioskiem, aby Zgromadzenie Irlandii Północnej mogło powiedzieć światu, że nie zaakceptuje prawa, które próbuje zapobiec narodzinom ludzi takich jak ja; prawa, które sugeruje, że nie mamy takiej samej wartości jak ludzie, którzy nie cierpią na zespół Downa lub inną niezagrażającą życiu niepełnosprawność. Proszę głosować, aby stworzyć klimat, który będzie ułatwiał, a nie utrudniał, rozpoznanie i dostrzeżenie piękna kryjącego się za dodatkowym chromosomem” - napisała swym liście.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Ryszard Czekalski nowym rektorem UKSW

2020-06-04 20:59

[ TEMATY ]

rektor

UKSW

Collegium Medicum UKSW

youtube.com

Kolegium elektorów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wybrało nowego rektora uczelni na kadencję 2020-2024. Został nim ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Ośmioletnia kadencja obecnego rektora UKSW ks. prof. Stanisława Dziekońskiego upłynie 31 sierpnia. Na to stanowisko na kadencję 2020-2024 zdecydowało się kandydować dwóch wykładowców uczelni: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski i ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

Ostatecznie Kolegium elektorów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wybrało na to stanowisko ks. prof. Czekalskiego.

Ks. Piotr Czekalski (ur. 1962) ukończył biologię na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r., w tym samym roku uzyskując tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1996 r. obronił doktora z teologii na ATK, a następnie (1997-1998) odbył studia z katechetyki w Instytucie Katolickim w Paryżu. W 2006 r. obronił habilitację z teologii w zakresie katechetyki. Osiem lat później uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych.

Od początku kariery naukowej związany jest z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego poprzedniczką była Akademia Teologii Katolickiej. W latach 2010-2016 pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych i finansowych Wydziału Teologicznego UKSW, w latach 2016-2020 - prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Od ośmiu lat wchodzi w skład Senatu UKSW.

Ponadto w macierzystej diecezji siedleckiej odpowiadał za sprawy związane z katechezą dzieci i młodzieży. Wykładał też w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Przez wiele lat współpracował też z Ministerstwem Edukacji Narodowej jako ekspert oraz z Komisją Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski m.in. jako członek zespołu ds. przygotowania i realizacji matury z religii rzymskokatolickiej oraz zespołu przygotowującego podstawy programowe katechezy.

W swoim programie wyborczym na stanowisko rektora UKSW ks. prof. Czekalski zwracał uwagę na potrzebę nowoczesnej organizacji i zarządzania uczelnią jako wspólnotą badaczy, nauczycieli, doktorantów i studentów oraz pracowników administracji.

Jego zdaniem, konieczne jest unowocześnienie, w tym cyfryzacja, organizacji prowadzenia badań naukowych, przy jednoczesnym wprowadzeniu przejrzystych procedur ich finansowania i upowszechniania oraz systemowym wsparciu pozyskiwania projektów badawczych.

Potrzeba także czytelnych organizacyjnych i finansowych ram dla wspierania badań, zwłaszcza innowacyjnych oraz interdyscyplinarnych; wprowadzenia przyjaznych dla użytkownika systemów komercjalizacji wyników badań i wiedzy; efektywnego wsparcia organizacyjnego w nawiązywaniu kontaktów z jednostkami z otoczenia społeczno-gospodarczego.

Nowoczesne kształcenie powinno być powiązane z popularyzacją wiedzy i nauki oraz promocją dorobku wszystkich badaczy. Nie bez znaczenia jest dbałość o podnoszenie jakości kadr naukowo-badawczych i dydaktycznych.

Nowy rektor będzie także chciał wykorzystania kapitału intelektualnego, jakim dysponuje UKSW, w tym także promowania i wspieranie przedsiębiorczości i pomysłowości: pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów. Chodzi zwłaszcza o utworzenie platformy wsparcia przedsiębiorczości (inkubator przedsiębiorczości) i przestrzeni dla rozwoju projektów innowacyjnych ( start-up).

Ks. Czekalski opowiada się ponadto za dalszym rozwijaniem umiędzynarodowienia UKSW poprzez wzmocnienie dotychczasowych kontaktów międzynarodowych w Europie i w świecie, ale też z większym otwarciem na kraje afrykańskie i azjatyckie.

Jego zdaniem, ważne byłoby też podjęcie misji UKSW na rzecz Polonii, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z naukowcami i badaczami pochodzenia polskiego oraz dążenie do założenia Akademii Polonijnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję