Reklama

Puławy

Dobry pasterz

2019-07-16 15:52

Agnieszka Marek

Agnieszka Marek

Jakości duszpasterstwa nie da się wyrazić liczbami, ale sercem - te słowa najpełniej oddają czas pracy ks. kan. Aleksandra Zenia w parafii pw. św. Brata Alberta w Puławach.

Ks. Aleksander Zeń otrzymał od abp. Bolesława Pylaka nominację na proboszcza nowej parafii w Puławach 33 lata temu. W tym roku, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, przyszedł czas na podsumowanie dzieła życia i przekazanie sterów parafii w nowe ręce.

Przychodząc do Puław, ks. Aleksander Zeń miał już za sobą 14 lat kapłaństwa i wybudowany kościół w Brzezinach. Do tego dochodzi 33 lata na ziemi puławskiej, co przywodzi na myśl czas przebywania Pana Jezusa na ziemi. Patrząc wstecz, ks. Zeń postanowił podziękować Bogu za te wszystkie lata opieki i za ludzi, których spotkał na drodze swojego powołania. Dziękczynną Eucharystię sprawował 23 czerwca w kościele, który przed laty wybudował. Wraz z proboszczem za owoce pracowitego życia dziękował lud wierny, a ołtarz otaczali reprezentujący różne grupy kapłani: ks. Piotr Trela, dziekan dekanatu Puławy, ks. Juliusz Iracki z roku święceń, ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej a niegdyś wikariusz oraz ks. Jarosław Charchuła SJ, pochodzący z tej parafii.

Reklama

Miara serca

W okolicznościowej homilii ks. Piotr Trela zwrócił uwagę na pytanie Chrystusa: „za kogo Mnie uważasz?” i wskazał, że od odpowiedzi na to pytanie zależy kształt życia każdego człowieka. Podkreślił, że dużo trudniej jest stanąć w prawdzie przed Chrystusem oraz uznać Go za Mesjasza i Pana własnego życia, niż odpowiedzieć tylko ogólnie na pytanie o opinię społeczeństwa. Następnie dziekan porównał ks. Aleksandra Zenia do Dobrego Pasterza, który całe swoje życie poświęcił dla swoich owiec; przytoczył wiele faktów z jego kapłańskiej posługi, a w szczególności początków parafii i budowy kościoła pw. św. Brata Alberta, które przypadły na trudne lata władzy komunistycznej. Wymienił funkcje, które ks. Zeń pełnił i nadal pełni przez 33 lata swojej posługi w Puławach w wymiarze parafialnym, dekanalnym i diecezjalnym. - Jakości duszpasterstwa nie da się wyrazić liczbami, ale sercem, a proboszcz dał się przez te lata poznać jako człowiek o sercu ciepłym i otwartym dla swoich parafian i innych spotkanych osób - podkreślał Ksiądz Dziekan. Słowa te zostały potwierdzone zarówno w przemówieniu ks. Eugeniusza Kozakiewicza, jak i w podziękowaniach skierowanych do ks. Zenia przez przedstawicieli władz miasta, puławskiego oddziału NSZZ „Solidarność” oraz wielu wspólnot, które zakładał, opiekował się nimi i wspierał ich działalność.

Blisko Chrystusa

W swoim przemówieniu ks. Aleksander Zeń z sentymentem wspominał przyjazd do Puław, perypetie urzędowe z rejestracją wspólnoty i starania o zakup działek pod kościół, który miał wybudować jako młody kapłan. Przywołał wszystkich współpracowników z owego czasu, którzy mieli udział w budowie kościoła. Podziękował 27 wikariuszom posługującym w parafii na przestrzeni lat oraz pracownikom świeckim, którzy niejednokrotnie zaczynali swoją pracę w pierwszym roku istnienia parafii, a także członkom wszystkich wspólnot. Na koniec zaapelował: „Trwajcie mocno przy Chrystusie”, i poprosił o życzliwe przyjęcie następcy, wieloletniego proboszcza z Jastkowa, ks. Pawła Kuzioły, który został skierowany do pracy w parafii św. Brata Alberta.

Czas wdzięczności

Po błogosławieństwie każdy mógł zabrać głos i podziękować Księdzu Proboszczowi. Liczne i zróżnicowane grono osób wyrażających wdzięczność wskazuje na wielość dzieł, które miały szansę zaistnieć na ziemi puławskiej dzięki osobie ks. Zenia. Na szczególną uwagę zasługuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Puławy, który w tym roku odbywa się już po raz 10. i niezmiennie przyciąga rzesze wiernych słuchaczy w każdy poniedziałkowy wieczór lipca i sierpnia. Obecność władz miasta była wyrazem wdzięczności za wieloletni udział ks. Aleksandra Zenia w wydarzeniach ogólno miejskich, jak Wigilia Miejska czy Orszak Trzech Króli, a podziękowania dyrekcji i młodzieży ze szkół z terenu parafii wskazują na owocną współpracę w zakresie edukacji i wychowania młodego pokolenia. W imieniu wszystkich parafian wdzięczność wyrazili przedstawiciele Rady Parafialnej, a następnie głos zabierali członkowie grup modlitewnych, formacyjnych, chóru parafialnego oraz osoby zaangażowane w tworzenie parafii od jej początków. Wystąpienia te zawierały przede wszystkim słowa wdzięczności a nie pożegnania, gdyż ks. Zeń zostaje w parafii św. Brata Alberta w charakterze rezydenta; będzie nadal uczestniczył w życiu parafialnym i służył swoją radą i doświadczeniem.

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Budzik do młodych: zależność od Boga jest prawdziwą niezależnością człowieka

2019-08-23 20:51

dab / Garbów (KAI)

Nie jest łatwo odróżnić głosu Boga od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Nim - powiedział abp Stanisław Budzik podczas mszy dla uczestników Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie. Przez cztery dni lubelska młodzież weźmie udział w spotkaniach, warsztatach, koncertach i wspólnej modlitwie.

episkopat.pl

W homilii abp Budzik mówił o najważniejszym pytaniu, jakie powinien zadawać sobie każdy młody człowiek – o źródło prawdziwej miłości. Zwrócił uwagę, że ten, kto nie otwiera się z miłością na bliźniego, którego widzi, ten nie będzie potrafił rzeczywiście otworzyć się na Boga, który jest niewidzialny. - Bóg jest dawcą wszelkiej miłości. Nie da się zbudować trwałej miłości między ludźmi bez Boga – tłumaczył hierarcha.

Metropolita lubelski zauważył, że wypełnienie powołania do miłowania, musi się odbywać w prawdzie o sobie i wolności. – Zależność od Boga jest jedyną prawdziwą niezależnością człowieka. Kiedy postawimy znak równości pomiędzy tym, co chce ode mnie Bóg, a tym, co ja chcę, wtedy wypełnimy to, do czego zostaliśmy stworzeni – wyjaśniał arcybiskup.

Kończąc swoje kazanie, abp Budzik zachęcił młodych, aby byli otwarci na Boże Słowo, które Bóg kieruje do ludzi na różne sposoby. - Ojciec mówi do nas przez Chrystusa, przez swój Kościół, ale też w codzienności, przez różne wydarzenia i znaki. Nie jest łatwo odróżnić Jego głos od głosu tego świata. Uda się to jedynie temu, kto w codziennym zabieganiu i stresie znajdzie moment, by w ciszy stanąć sam na sam z Bogiem – mówił metropolita.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej (SMAL) jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym w Garbowie przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Podczas wydarzenia, uczestnicy - jak tłumaczą organizatorzy - mogą doświadczyć radości z wiary przeżywanej we wspólnocie oraz pogłębić swoją relację z Chrystusem. Jest to również okazja do nawiązania nowych znajomości i spotkania dawno niewidzianych przyjaciół.

"Młodzi będą uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach w grupach, adoracjach, Eucharystii oraz w radosnej zabawie, których tematyka nawiązywać będzie do hasła głównego, a celem będzie poznanie prawdziwej miłości, jaką oferuje nam Chrystus" - zapowiadają organizatorzy.

Program spotkania dostępny jest w mediach społecznościowych oraz na stronie Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem