Reklama

Zaduszki artystyczne

"Oni byli i są nadal ważni w naszym życiu - powiedział na Mszy św. poświęconej zmarłym częstochowskim twórcom kultury ks. Grzegorz Ułamek, organizator "Zaduszek artystycznych", które odbyły się w niedzielę 4 listopada o godz. 19.00 w kościele św. Józefa na Rakowie. Spotkanie zgromadziło wokalistów, instrumentalistów, aktorów, którzy przybyli, aby przez przywołanie Słowa Bożego poprzez recytację fragmentów Biblii, śpiew, muzykę modlić się za artystów, którzy wyruszyli już w drogę do domu Ojca. Świątynię wypełniła rzesza wiernych, którzy poprzez swoją obecność, zapalone znicze dali wyraz zjednoczeniu w modlitewnej pamięci.

Na początku Eucharystii odczytano nazwiska zmarłych artystów, którym poświęcona była modlitwa. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych - ks. kan. Stanisław Jasionek, a homilię wygłosił proboszcz gościnnej parafii - ks. prał. Bronisław Preder. Ksiądz Proboszcz podkreślił, że zmarli twórcy kultury zajmowali się tym, co jest Boskie. Zajmowali się pięknem, a prawdziwy artyzm, piękno prowadzą do Boga, bo domagają się dobra. W epoce postmodernizmu, w której nie istnieją pojęcia prawdy i dobra, która zaciera różnice między dobrem i złem, ostatnią deską ratunku jest pojęcie piękna. W oparciu o nie można odrodzić dobro, dojść do Bożej Prawdy, którą jest Jezus Chrystus, i dojść do życia wiecznego.

Po Mszy św. odbył się koncert poświęcony pamięci zmarłych artystów, w którym wystąpili:

Jasnogórski Kwartet Wokalny "Cantus", Chór "Subito" z Liceum Muzycznego, Kapela "Yanina" w składzie: Janusz Yanina Iwański (gitary, voc.), Marcin Lamch (bass), Łukasz Kluczniak (saksofon altowy), Przemysław Pacan (perkusja). Wokalistami koncertu byli: Lidia Pospieszalska, Marzena Lamch i Robert Amirian. Wśród instrumentalistów mogliśmy usłyszeć wspaniałego saksofonistę Mateusza Pospieszalskiego, Janusza Frączka (instrumenty klawiszowe) i Jurka Sojkę (flet). Bogactwo dźwięków wniósł meksykański instrumentalista grający na perkusjonach - Thomas Sanches. Teksty biblijne recytowali aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie - Czesława Monczka, Elżbieta Jabłonka, Agata Hutyra, Marek Ślosarski i Adam Hutyra. Kierownictwo muzyczne, przygotowanie i prowadzenie chórów zawdzięczamy Marcinowi Pospieszalskiemu. Na zakończenie ten ceniony w całej Polsce artysta podziękował z całego serca wszystkim przyjaciołom - muzykom, którzy przybyli m.in. z Częstochowy, Łodzi, Bydgoszczy, Sosnowca, Katowic, a nawet Warszawy, by bezinteresownie włączyć się we wspólną modlitwę za zmarłych częstochowskich twórców kultury, których talent, czyny, dzieła trwają w naszej pamięci. Jak podkreślił, to modlitewne spotkanie było jeszcze jedną okazją do złożenia hołdu Panu Bogu. "On nas stworzył, Jemu zawdzięczamy życie, talenty, muzykę" - powiedział Marcin Pospieszalski i zaprosił wszystkich artystów do wspólnego odśpiewania utworu Surexit Christus - "Wszystkie dzieła Pańskie błogosławcie Pana".

Ukłony należą się nie tylko samym wykonawcom, ale także ks. Grzegorzowi Ułamkowi, dzięki którego inicjatywie i opiece organizacyjnej odbyły się w naszym mieście po raz pierwszy "Zaduszki artystyczne" .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpańskie władze usuwają pomnik Jana Pawła II

2021-08-05 15:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

vaticannews.va

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. Grupa księży i wiernych rozpoczęła starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statua znajdowała się na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

W styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik. W marcu br. ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu spowodowanego upływem czasu i klimatem. Na miejscu zostały jedynie, mało widoczne i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: restrykcje podczas uroczystości związanych z dniem imigranta

2021-08-04 17:14

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Obchodzone 13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie uroczystości związane z dniem imigranta odbędą się dla masowej liczby pielgrzymów, ale wciąż będą obowiązywały restrykcje sanitarne, podały władze tego portugalskiego ośrodka kultu.

Wydarzenie to poprowadzi arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Władze rektoratu w Fatimie sprecyzowały, że na wydarzenie zbiegające się w czasie ze 104. rocznicą sierpniowego objawienia fatimskiego, powinno dotrzeć wielu Portugalczyków, którzy na co dzień mieszkają w innych krajach Europy, głównie we Francji i Szwajcarii. Restrykcje na terenie sanktuarium, m.in. nakaz korzystania z masek ochronnych i zachowania dystansu społecznego, będą wciąż obowiązywać pomimo ogłoszenia pod koniec lipca przez rząd Portugalii stopniowej eliminacji do września restrykcji sanitarnych. Utrzymany też zostanie limit wejścia na główny plac sanktuarium do 7500 pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

„Migotanie komór” – nowy zbiór opowiadań bp. Nitkiewicza

2021-08-05 19:24

[ TEMATY ]

książka

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

„Migotanie komór”, to drugi zbiór opowiadań, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który został wydrukowany nakładem Wydawnictwa Buk. Opowiadania, których bohaterem jest bp Bernard Włóczyński, posługujący w diecezji rzymkowieckiej, są kontynuacją książki pt. „Klucz do serca biskupa”, wydanej w ubiegłym roku.

Książka pt. „Migotanie komór” powstała w trudnym okresie pandemii związanej z koronawirusem. Kilkadziesiąt jej stron biskup napisał w listopadzie ubiegłego roku w sandomierskim szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia się wirusem COVID-19. Znajduje się w niej 15 opowiadań, które opisują duszpasterskie, detektywistyczne i ojcowskie zaangażowanie bp. Bernarda Włóczyńskiego w diecezji rzymkowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję