Reklama

Trudne pytania

Czy modlić się za czy do Papieża?

Jan Paweł II był dla mnie jedynym autorytetem. Jego śmierć zasmuciła mnie bardzo, ale pocieszam się, że on ogląda Boga twarzą w twarz. Oglądając w telewizji relację z pogrzebu Papieża zrozumiałam, że nie tylko ja tak myślę, ale pojawiły się transparenty: santo subito - święty natychmiast. Od tamtej pory modlę się prosząc Jana Pawła II o wstawiennictwo do Boga w moich sprawach. Moja znajoma uważa jednak, że nie można modlić się do kogoś, kto oficjalnie przez Kościół nie został uznany za świętego i że powinnam modlić się za Papieża. Jak to jest, czy rzeczywiście nie powinnam jeszcze prosić Jana Pawła II o wstawiennictwo u Boga?
Anna z Warszawy

Odpowiada: o. dr Gabriel Bartoszewski, kapucyn, postulator wielu procesów beatyfikacyjnych
Oczywiście może się pani modlić za wstawiennictwem Jana Pawła II, ale prywatnie. Kościół rozpoczął proces beatyfikacyjny Papieża Jana Pawła II w oparciu o powszechne przekonanie wiernych o świętości zmarłego Papieża. Aby odpowiedzieć szerzej na to pytanie, należy zastanowić się, na czym polega w Kościele kult prywatny i kult publiczny. Ten pierwszy przejawia się w prywatnych modlitwach, nawiedzaniu grobu czy zamawianiu Mszy św. o rychłą beatyfikację. Mogą to czynić pojedyncze osoby lub nawet grupy, ale te pobożne akty muszą mieć charakter prywatny. Kult publiczny można oddawać tylko tym sługom Bożym, którzy autorytetem Kościoła zostali zaliczeni w poczet świętych lub błogosławionych (por. kan. 1187). Ten kult Janowi Pawłowi II będzie można oddawać dopiero po beatyfikacji.
Nie ma żadnych przeszkód, by wierni, którzy są przekonani o świętości papieża Jana Pawła II, modlili się do Boga za jego wstawiennictwem, przedstawiając swoje prośby lub dziękczynienia. Taki kult prywatny jest bardzo ważny i pożądany.
Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, prowadząc proces beatyfikacyjny, zwraca uwagę jak rozwija się kult prywatny kandydata do chwały ołtarzy. Dlatego też Kościół popiera tego rodzaju kult, a nawet stara się go zalecać. Żywotność tego kultu przyczynia się do otrzymywania od Boga łask, które niekiedy noszą znamiona cudownych. Wiadomo przecież, że do beatyfikacji sługi Bożego drogą heroiczności cnót, potrzebne jest udowodnienie cudu. Bóg cuda daje jedynie dzięki gorącej i wytrwałej modlitwie zanoszonej za wstawiennictwem sługi Bożego. Zatem wszyscy, którzy prywatnie modlą się do Boga za wstawiennictwem sługi Bożego Jana Pawła II, postępują bardzo dobrze i niewątpliwie będą przyczyniać się do rychłej Jego beatyfikacji.
Podobne zasady co do kultu prywatnego odnoszą się do osób, wobec których nie toczy się proces beatyfikacyjny, ale istnieje wewnętrzne przekonanie, że po zakończeniu świątobliwego życia są zbawieni. Wówczas za pośrednictwem takiej osoby, np. członka rodziny - znanego kapłana, osoby zakonnej lub świeckiej - można modlić się do Boga i prosić o ich wstawiennictwo. Niekiedy takie modlitwy przyczyniają się do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

(not. mat)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby wiernych na Mszy św.

2020-04-03 12:26

[ TEMATY ]

Kościół

policja

wikimedia.org

W związku ze zbyt dużą liczbą wiernych, którzy uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Ostrem na Żywiecczyźnie interweniowała policja. Do zdarzenia doszło 2 kwietnia podczas wieczornej liturgii – potwierdziła rzecznik żywieckiej policji asp. szt. Mirosława Piątek.

Z relacji oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu wynika, że policjanci przybyli do kościoła w wyniku anonimowego zgłoszenia o tym, że w świątyni zgromadziło się zbyt dużo wiernych – 16 osób i ksiądz. Ponieważ w liturgii, zgodnie z obowiązującymi w czasie epidemii przepisami, może przebywać maksymalnie pięć osób, część uczestników modlitwy musiała opuścić świątynię. Wierni zostali poproszeni przez kościelnego o zastosowanie się do zaleceń, po czym Msza św. została dokończona.

O sprawie ma zostać poinformowany Sanepid. Może on wszcząć postępowanie administracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Wiara dla każdego - cykl programów w CDA Premium

2020-04-06 17:03

[ TEMATY ]

rekolekcje

Rafael

Z inicjatywy Rafael Film i Pomocy Kościołowi w Potrzebie powstał cykl programów „Wiara dla każdego”, który aż do Wielkiej Soboty będzie emitowany w serwisie CDA Premium.

Każdy odcinek będzie się składał z rozmowy z zaproszonym gościem, krótkiego rozważania Ewangelii przez o. Tomasza Nowaka OP, zachęty do podjęcia w czasie kwarantanny dzieła miłosierdzia oraz rekomendacji wartościowych filmów religijnych. Wśród zaproszonych zobaczymy m.in. abp. Grzegorza Rysia, ks. Wojciecha Węgrzyniaka, ks. Teodora Sawielewicza czy o. Remigiusza Recława.

Program poprowadzi Sebastian Banasiewicz, który z radością przyjął propozycję współpracy przy tym projekcie, bo jak sam mówi, „w czasie epidemii powinniśmy być solidarni. Program «Wiara dla każdego» jest blisko osób, które zagubiły się w rzeczywistości z koronawirusem na pierwszym planie”.

„Pandemia koronawirusa zatrzymała świat, również i nasze plany. W marcu zajmowaliśmy się dystrybucją filmu «Najświętsze Serce», który spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem polskich widzów, ale 13 marca kina zostały zamknięte. W Rafael Film postanowiliśmy więc przygotować wartościową propozycję dla tych, którzy w tak ważnym okresie, przed zbliżającymi się świętami Zmartwychwstania Pańskiego i poprzedzającym je Triduum Paschalnym, zastanawiają się, jak przeżyć święta bez liturgii, spowiedzi, sakramentów – mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film.

– Pusty plac św. Piotra i słowa papieża Franciszka: «Myśleliśmy, że będziemy zawsze zdrowi w chorym świecie», niezależnie od rozwoju sytuacji, na pewno na długo zapadną w naszą pamięć. W wielu ludziach obudziła się olbrzymia tęsknota za Kościołem – sam to przeżywam. Wraz z zamknięciem świątyń pojawiło się wiele wątpliwości i pytań. Mamy nadzieję, że program «Wiara dla każdego» będzie taką «apteczką» dla szukających odpowiedzi, jak przeżyć ten czas z Bogiem. CDA Premium nie jest serwisem religijnym, mamy więc nadzieję, że trafimy z programem do szerszej publiczności”. – dodaje dyrektor Rafael Film.

Cykl „Wiara dla każdego” będzie emitowany na platformie CDA Premium, do której dostęp próbny na 14 dni jest darmowy. Będzie się on składał z 10 odcinków omawiających następujące tematy:

#1 Czy koronawirus to kara Boża? ODPOWIADA abp Grzegorz Ryś

#2 Spowiedź przez smartfona? ODPOWIADA o. Jordan Śliwiński

#3 Czy Maryja zapowiedziała pandemię? ODPOWIADA o. Wit Chlondowski

#4 Czy klękać przed telewizorem? ODPOWIADA ks. Wojciech Węgrzyniak

#5 Rodzina w kwarantannie? ODPOWIADA ks. Marek Dziewiecki

#6 Jak modlić się online? ODPOWIADA ks. Teodor Sawielewicz

#7 Jak przeżyć Triduum w kwarantannie? ODPOWIADA ks. Krzysztof Porosło

#8 Czy Jezus przenosi zarazki? ODPOWIADA ks. Wojciech Węgrzyniak

#9 Śmierć? A jednak istnieje ODPOWIADA ks. Marek Krzyżkowski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję