Reklama

Niedziela Częstochowska

Budujcie na dobrym fundamencie, budujcie na skale

Na ziemi wieluńskiej trwają Dni Wiary. Szczególnej wymowy w tych dniach nabiera uroczystość pierwszej Komunii Świętej, w wielu parafiach przeżywana 5 maja 2013 r. Przeżywała ją także parafia Marii Magdaleny w Ożarowie, w której dwanaście dzieci, 6 chłopców i 6 dziewczynek po raz pierwszy przyjęło do swego serca Jezusa i po raz pierwszy w pełni uczestniczyło w Eucharystii. Pierwsza Komunia Święta, biel, zieleń i wiele wspaniałych kolorów, którymi rozkwitły sady, ogrody i łąki. Wszystko na chwałę Maryi. Radowało się Matczyne serce widokiem tej niewielkiej grupki rozmodlonych i niewinnych dzieci, które z wiarą wstępowały w progi kościoła za krzyżem niesionym przez ministrantów i za księdzem proboszczem, który wprowadził je do kościoła.

Reklama

Radość wielka. Uroczystość Pierwszej Komunii sprawiła, iż piękny i odnowiony kościół w Ożarowie zapełnił się wiernymi. Byli rodzice, nauczyciele, rodzice chrzestni, dziadkowie, śpiewał chór parafialny.

W homilii ksiądz proboszcz Sławomir Kandziora mówił o roli Komunii Świętej w życiu człowieka, zwłaszcza tej pierwszej, którą wielu zapamiętało, a dzieci ją przyjmujące zapamiętają na całe życie. Była też prośba by Pierwsza Komunia święta przyjęta przez dzieci w dniu 5 maja 2013 roku nie była ich ostatnią Komunią świętą, odrobionym zadaniem domowym. Stąd przyrzeczenia dzieci składane przy zapalonych, przez rodziców, od Paschału świecach. Czy wspólnie podjęte przez rodziców i dzieci, w obecności tylu wiernych, zobowiązania zaprocentują silną wiarą?

Na zakończenie homilii ks. Sławomir powiedział: Dziś dostaliście klucz do Tabernakulum, nie zgubcie go. Budujcie swoje życie na dobrym fundamencie, budujcie na skale, budujcie na Chrystusie. Nigdy nie zapominajcie o niedzielnej Mszy św. i jednoczeniu się z Chrystusem w Komunii św.

2013-05-08 09:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maj komunijny – maj misyjny

Niedziela kielecka 19/2018, str. I

[ TEMATY ]

misje

Pierwsza Komunia św.

TER

Czas I Komunii św. to zarazem lekcja odpowiedzialności misyjnej

Czas I Komunii św. to zarazem lekcja odpowiedzialności misyjnej

W tym roku dzieci komunijne i kolędnicy misyjni pospieszą z pomocą dzieciom w Burundi i Rwandzie.

CZYTAJ DALEJ

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję