Reklama

Wielki jubileusz w Zgorzelcu Ujeździe

Niedziela legnicka 24/2007

Rok 2007 dla parafii św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu jest wyjątkowy. 100 lat temu - 15 maja 1907 r. został poświęcony kościół, który wtedy służył naszym braciom ewangelikom. Po wojnie, w 1958 r. świątynia została przekazana katolikom, a 35 lat temu - w 1972 r. erygowano parafię pw. św. Jana Chrzciciela. W związku z tymi rocznicami nasza wspólnota parafialna rozpoczęła obchody jubileuszowe, które będą trwać przez cały rok.

Reklama

Dnia 23 kwietnia 2007 r., w rocznicę powstania parafii, wizytę złożył ks. inf. Władysław Bochnak, który udzielił młodzieży gimnazjalnej sakramentu bierzmowania. W niedzielę 13 maja 2007 r. przeżywaliśmy uroczystość ukoronowania obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał biskup Tadeusz Rybak. Msza św. została poprzedzona krótkim przypomnieniem dziejów dzielnicy Ujazd w Zgorzelcu i kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Eucharystię uświetnił śpiew chóru z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, pod dyrekcją Małgorzaty Wiłkomirskiej. Dla upamiętnienia tego dnia zostały wybite okolicznościowe medale. Wykonano je według projektu parafianina Jana Cynka. Pierwszy egzemplarz otrzymał Dostojny Celebrans. W godzinach popołudniowych podczas koncertu mogliśmy raz jeszcze podziwiać artyzm wałbrzyskich chórzystów.

Historia naszego Kościoła nierozerwalnie związana jest z obecną dzielnicą, a dawniej miejscowością - Ujazd - Mojs. Pierwsza wzmianka o wsi Mojs, położonej na Górnych Łużycach, pochodzi z 1362 r. Do 1526 r. Górne Łużyce należały do Czech, potem przejęła je Austria. W 1635 przeszły w ręce Saksonii, a od 1815 r. stały się własnością Prus. W podręczniku historii powszechnej możemy przeczytać wzmiankę o bitwie stoczonej na Ujeździe, we wrześniu 1757 r. podczas wojny 7-letniej. Na pamiątkę tego wydarzenia został ustawiony pamiątkowy głaz. Kroniki podają, że w 1825 r. Ujazd nadal był małą wsią. Było tu 81 domów, 2 majątki i szkoła ewangelicka. Zasadnicza zmiana w dziejach Mojsu nastąpiła po 1847 r., wtedy bowiem dotarła tu linia kolejowa łącząca wieś z Legnicą, potem z Jelenią Górą i Frydlandem. Ujazd stał się węzłem kolejowym. W 2. połowie XIX w. Mojs zaczął się gwałtownie rozwijać. Pięciokrotnie zwiększyła się liczba mieszkańców. To właśnie wtedy, w związku z tymi przemianami, ówcześni mieszkańcy Ujazdu dostrzegli potrzebę wybudowania świątyni. Pierwsze nabożeństwo odbyło się 25 listopada 1894 r. Przewodniczył mu superintendent Schultze. Ciekawostką jest fakt, że owe nabożeństwa odbywały się w sali w gospodzie Stadt Brunn. 10 lipca 1898 r. wiernymi na Mojsie zaczął się opiekować wikary Bischoff, którego troska o dusze parafian ożywiła religijne życie ewangelickich wiernych. Zaowocowało to zawiązaniem się stowarzyszenie na rzecz budowy kościoła. 17 lutego 1899 r. mieszkająca na Mojsie Davida von Berge przekazała gminnej radzie parafialnej 10 tys. marek na budowę kościoła, a Julius Arnade - właściciel fabryki oddał na cele budowy kawałek pola na Dolnym Mojsie. 24 listopada 1905 r. odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego, a prawie rok później - 26 września 1906 r. uroczyście poświęcono dzwony. Obu uroczystościom przewodniczył pastor Schmidt. Momentem kulminacyjnym było poświęcenie kościoła 15 maja 1907 r.
W 1929 r. Mojs został włączony administracyjnie do miasta i otrzymał nazwę Görlitz-Moys. Później przyszły lata wojennej zawieruchy. W 1945 r. Ujazd stał się częścią polskiego Zgorzelca, ale co z naszą świątynią działo się do 1958 r. tego nie wiemy. Pierwsza informacja o powojennych losach kościoła pochodzi z kwietnia 1958 r., kiedy to trwały rozmowy między Kurią Arcybiskupią we Wrocławiu, władzami wojewódzkimi a Senioratem Kościoła Ewangelickiego na temat przekazania kościoła ewangelickiego w Zgorzelcu na potrzeby katolików. Rozmowy te zakończyły się pomyślnie w grudniu 1958 r. i budynek naszego kościoła stał się własnością parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu. Nadmieńmy, że wówczas była to jedyna zgorzelecka parafia. Od 1961 r. regularnie, co niedzielę, o godz. 13 odbywała się Msza św., którą odprawiali księża z kościoła św. Bonifacego. Proboszcz jedynej wtedy zgorzeleckiej parafii, ks. Jan Szyszka, był pierwszym, który patronował naszej świątyni i zabiegał o jej remonty. Od lipca 1962 r. w tej roli zastąpił go ks. Jan Kozak. 30 lipca 1965 r. do parafii św. Bonifacego został skierowany ks. Stanisław Pasyk, któremu władze kościelne wyraźnie poleciły całkowitą obsługę wiernych na Ujeździe. W 1965 r. po raz pierwszy obchodzono uroczystość I Komunii św. Wtedy też podjęto wiele prac remontowych. Od sierpnia 1966 r. do pomocy ks. Pasykowi skierowano ks. Stanisława Śliwiaka, który pracował tu do lipca 1967 r. Pierwszym dokumentem mówiącym nieco o naszej wspólnocie był kwestionariusz sumarycznego badania życia religijnego, sporządzony w lutym 1967 r. 12 kwietnia 1972 r. został wydany dekret erygujący rzymskokatolicką parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu Ujeździe. Dokument ten podpisał abp Bolesław Kominek. Do lipca 1972 r. parafią zarządzał ks. Stanisław Pasyk, którego zastąpił ks. Michał Czajkowski. W latach następnych proboszczami byli: ks. Zdzisław Seremak, ks. Marian Boczek, ks. Witold Sidor-Pidorski, ks. Stanisław Kawzowicz, ks. Marian Oleksy. Zmieniali się proboszczowie, zmieniało się oblicze naszej parafii. W latach 80. parafia bardzo się rozbudowała. W 1991 r. liczbę wiernych ustalono na 10 tys. osób. W większości byli to ludzie młodzi. Dzisiaj Ujazd - Mojs, to dzielnica Zgorzelca. Dużo tu zieleni, domów jednorodzinnych. Jesteśmy trochę na uboczu wydarzeń, które się toczą w centrum miasta. Jednak, tak jak przed stu laty, tak i teraz najważniejszym miejscem jest kościół, w którym przeżywamy ważne momenty naszego życia.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1

2021-07-28 12:10

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15) w meczu 3. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To drugie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w kolejnym spotkaniu w piątek zmierzą się z Japonią.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję