Reklama

Odpusty na Rok św. Pawła

Bp Stefan Regmunt wydał dekret w sprawie obchodów Roku św. Pawła Apostoła, w którym precyzuje warunki uzyskiwania odpustu zupełnego na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Rok św. Pawła Apostoła trwa w Kościele od 28 czerwca br. do 29 czerwca 2009 r. W tym czasie na całym świecie, w tym oczywiście także w Polsce, będą organizowane z tej okazji pielgrzymki do miejsc związanych z Apostołem Narodów, a także do wyznaczonych miejsc kultu w diecezjach, odbywać się będą konferencje, spotkania modlitewne i inne inicjatywy.
Zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Benedykta XVI, obchody Roku św. Pawła wiążą się też z dodatkową możliwością uzyskania odpustu zupełnego. Każdy może skorzystać z tej łaski pod zwykłymi warunkami, nawiedzając w dowolnym dniu tego roku Bazylikę św. Pawła za Murami w Rzymie i modląc się nad grobem Apostoła Narodów.
Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na pielgrzymkę do Rzymu, dlatego każdy biskup określił dni i miejsca na terenie swojej diecezji, w których pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust. Zgodnie z dekretem bp. Stefana Regmunta, odpust zupełny można zyskać, „uczestnicząc w celebracji liturgicznej lub innym nabożeństwie sprawowanym ku czci św. Pawła w dniu 29. każdego miesiąca w Roku św. Pawła (oraz 28 lutego 2009 r.) w następujących świątyniach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., bazylika pw. Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie, konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Grodowcu, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu”.
We wskazanym w dekrecie miejscu i czasie odpust zupełny za siebie lub za zmarłych można uzyskać jeden raz w ciągu dnia pod zwykłymi warunkami, jakimi są: spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
Dekret bp. Regmunta stanowi również, że odpust zupełny w Roku św. Pawła mogą uzyskać osoby, które „z powodu choroby lub innej uzasadnionej i poważnej przyczyny nie są w stanie fizycznie dopełnić warunków wyżej wskazanych. Muszą postanowić, że spełnią je, gdy tylko będzie to możliwe i włączyć się duchowo w któreś z jubileuszowych nabożeństw ku czci św. Pawła, wykluczywszy wszelkie przywiązanie do grzechu, ofiarując Bogu swe modlitwy i cierpienia w intencji jedności chrześcijan”.

Litania do św. Pawła

Miłości Boga Ojca, zbawiaj nas.
Łasko Pana naszego Jezusa Chrystusa, ożywiaj nas.
Udzielanie się Ducha Świętego, uświęcaj nas.
Św. Pawle, módl się za nami.

Reklama

Ty, coś sam dostąpił Miłosierdzia Bożego...
Ty, któremu objawił się Syn Boży...
Ty, który byłeś naczyniem wybranym Chrystusa...
Ty, który byłeś kaznodzieją, Apostołem i nauczycielem narodów...
Ty, coś apostolski swój urząd potwierdził cudownymi znakami i cnotami...
Ty, który byłeś najwierniejszym sługą Kościoła...
Ty, któryś poświęcił swe życie na głoszenie Ewangelii Chrystusowej narodom...
Ty, coś ukochał chrześcijan aż do więzów...
Ty, któryś z Chrystusem przybity był do krzyża...
Ty, przez którego Chrystus żył i mówił...
Ty, którego nic nie mogło odłączyć od miłości Bożej...
Ty, któryś podjął więzienia i trudy...
Ty, który znosiłeś rany i niebezpieczeństwa...
Ty, który za życia bywałeś porywany do nieba...
Ty, który chwalebnie wypełniłeś swe powołanie...
Ty, który po skończonym życiu z utęsknieniem wyczekiwałeś wieńca sprawiedliwości...

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

P: Ty jesteś naczyniem wybranym, św. Pawle Apostole.
W: Który głosisz prawdę po całym świecie.

Reklama

P: Módlmy się:
Panie, nasz Boże, który wybrałeś św. Pawła Apostoła na głosiciela Twojej Ewangelii, spraw, aby każdy człowiek otrzymał światło wiary, którą on głosił wobec królów i narodów, a Twój Kościół niech zawsze będzie Matką i Nauczycielką ludów. Przez Chrystusa, Pana naszego.
W: Amen.

Modlitwa na Rok św. Pawła

Panie Jezu, nasz Mistrzu i Nauczycielu, Ty zostałeś posłany przez Ojca, by dokonać dzieła zbawienia świata. Ty wybrałeś św. Pawła, Apostoła Narodów, aby zaniósł Ewangelię poganom.
Przez jego wstawiennictwo prosimy Cię, Panie, o dar nawrócenia serca i gorliwej modlitwy, o łaskę uważnego słuchania Twego słowa i wprowadzania go w codzienne życie.
Spraw, Najwyższy Pasterzu Kościoła, abyśmy zapaleni gorliwością apostolską św. Pawła odważnie włączyli się w dzieło nowej ewangelizacji i mocą Twego Ducha odnawiali oblicze ziemi. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego w Komańczy

2021-09-27 09:40

ks. Maciej Flader

Klasztor Sióstr Nazaretanek

Klasztor Sióstr Nazaretanek

Prymasie Tysiąclecia, przyjdź i powiedz jeszcze raz na Wiejskiej i w Brukseli „non possumus”. Panowie, dalej nie możemy. Niech zapełnią się kościoły. Księże Prymasie, przyjdź i stań po naszej stronie – mówił w Komańczy ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec w trakcie uroczystości dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, której przewodniczył abp Adam Szal.

We wstępie do modlitwy metropolita przemyskich wyjaśniał, że każda Eucharystia jest dziękczynieniem Panu Bogu. – „Soli Deo”, czyli „jedynie samemu Bogu” chcemy dzisiaj służyć, chcemy złożyć tę Najświętszą Ofiarę. Eucharystia jest dziękczynieniem, a to dzisiejsze dziękczynienie jest związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział abp Szal. – Jedna z intencji, która towarzyszy tej Eucharystii, to modlitwa o dobre wychowanie młodego pokolenia – powiedział metropolita przemyski, ponieważ Eucharystia celebrowana była na ołtarzu polowym przy Szkole Podstawowej w Komańczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję