Reklama

Polska

Kard. Dziwisz o bł. Janie Pawle II: Od samego początku było w nim coś „więcej”

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Bożena Sztajner/Niedziela

Głęboka więź z Bogiem i wypływająca z niej żarliwość służby Kościołowi i ludziom to – według kard. Stanisława Dziwisza – tajemnica świętości Jana Pawła II. Artykuł metropolity krakowskiego zatytułowany „Volto di un Santo” („Twarz Świętego”) ukazał się 5 lipca we włoskim wydaniu L’Osservatore Romano. Kard. Stanisław Dziwisz niemal czterdzieści lat spędził u boku Karola Wojtyły, w Krakowie i Watykanie. W tym czasie wiele razy był pytany o to, kiedy Jana Pawła II został świętym. „Myślę, że stawał się nim od młodości. Karol Wojtyła był normalnym chłopcem, bystrym i wrażliwym, pełnym energii i radości życia. Ale od samego początku było w nim coś «więcej»” – czytamy w L’Osservatore Romano.

Tajemnicą świętości papieża Polaka – wg kard. Dziwisza – była miłość do Chrystusa, której pozostał wierny aż do śmierci. Wyrażała się w modlitwie i służbie. „Karol Wojtyła prowadził dialog ze swoim Stwórcą i Zbawicielem. Spotykał się z Nim przede wszystkim w sanktuarium swego serca. Szukał Go również w stworzeniu, w pięknie przyrody, ale zwłaszcza w drugim człowieku. (…) Głębia kontemplacji przyszłego papieża owocowała żarliwością jego służby Kościołowi” – pisze metropolita krakowski.

„Ludzie lgnęli do Jana Pawła II. Fascynowała ich jego osobowość, jego człowieczeństwo, ale dostrzegali w nim coś «więcej». Dostrzegali w nim obecność Boga” – czytamy we włoskim dzienniku. Jak zauważa kard. Dziwisz, szczególnie młodzi ludzie widzieli mistrza w papieżu Polaku. „Uczył ich autentycznego życia. Był wymagającym nauczycielem, bo przede wszystkim wymagał od siebie” – stwierdził hierarcha.

Metropolita krakowski wyraził wdzięczność następcom Jana Pawła II. Benedyktowi XVI za rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego oraz samą beatyfikację, a Franciszkowi za decyzję o kanonizacji. „To będzie ostateczna pieczęć autentyczności świętości Papieża, który przybył do Rzymu «z dalekiego kraju», z Polski” – czytamy w L’Osservatore Romano.

Reklama

Hierarcha wyznał także, że najtrudniejszą dla niego chwilą było zasłonięcie chustą twarzy zmarłego papieża w czasie pogrzebu 8 kwietnia 2005 r. „Twarzy tak bliskiej, tak przyjaznej, tak ludzkiej. Dzisiaj raduję się, że odtąd cały Kościół będzie wpatrywał się w twarz nowego świętego. Świętego Jana Pawła II” – napisał kard. Dziwisz.

Kard. Stanisław Dziwisz urodził się w 1939 r. w Rabie Wyżnej. 23 czerwca 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa pomocniczego w Krakowie, Karola Wojtyły. Od 1966 r. był sekretarzem i kapelanem metropolity krakowskiego, a od wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w 1978 r. osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II. 3 czerwca 2005 r. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą krakowskim.

2013-07-10 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zaprezentowano niepublikowany wcześniej tekst Karola Wojtyły

W Krakowie zaprezentowano dziś niepublikowane wcześniej rozważania Karola Wojtyły, zainspirowane kazaniem św. Pawła na Areopagu. Książka "Kazanie na Areopagu. 13 katechez" wydana przez Wydawnictwo Literackie trafi do księgarń 3 października br. – 40 lat po wyborze arcybiskupa krakowskiego na Stolicę Piotrową. Zdaniem wydawców jest to jedyny literacki tekst sprzed pontyfikatu, w którym Wojtyła omawia podstawy wiary chrześcijańskiej.

Książka "Kazanie na Areopagu. 13 katechez", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego to pierwsze opracowanie odnalezionych tekstów Karola Wojtyły. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej po raz pierwszy zaprezentowana została wydrukowana książka, a także rękopis Karola Wojtyły.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję