Reklama

Dożynki z nowym proboszczem

Dwadzieścia sześć lat mija od czasu, kiedy Potok Stany, sąsiadujący z Potokiem Wielkim i należący do niego zaczął budować tutaj kościół, którego architektem był inż. Frąckiewicz z Krasnegostawu. W tym roku też erygowano parafię i zaprowadzono księgi parafialne. Nad całością budowy kościoła i organizacją parafii czuwał ks. Tomasz Raczkowski. Po wybudowaniu obiektu w stanie surowym ks. Tomasz odszedł do Tomaszowa Lubelskiego. W 1988 r. otwarto cmentarz. Kościół ogrodzono piaskowcem. Zakupiono trzy dzwony i wybudowano dzwonnicę wg projektu inż. Mądrakowskiego z Boguchwały. Położono marmurową posadzkę w kościele, zrobiono ołtarz stały z marmuru białego, boazerię sosnową na ścianach i filarach. Tak skrótowo opisać można niedługą, ale jakże bogatą historię tego miejsca, które upiększał ks. kan. Franciszek Lachowski, wieloletni proboszcz Potoka Stany, obecnie na zasłużonej emeryturze. Ponad miesiąc temu, 6 lipca, decyzją biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza nowym proboszczem został ks. Józef Reiner, były wicedziekan dekanatu staszowskiego i proboszcz z Niemirowa.
Ceremoniał przekazania parafii rozkręcił atmosferę świętowania w Potoku Stanach, bo już w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej cała parafia przeżywała uroczystość odpustową połączoną z dożynkowym dziękczynieniem za tegoroczne plony. Była to uroczystość o charakterze gminnym z obecnością wójta Gminy Potok Wielki Jerzego Pietrzyka oraz sołtysami miejscowości stanowiącymi gminę, chociaż oficjalnie dożynkowe świętowanie takiej nazwy nie nosiło. Niemniej tym bardziej starali się mieszkańcy Dąbrówki, którym w tym roku przypadł zaszczyt podejmowania gości i przygotowywania dożynkowego wieńca, aby przed przybyłymi wypaść jak najlepiej. Od samego rana dekorowano obejście kościoła, pod kierunkiem i z pomocą nowego Księdza Proboszcza, a korytarz plebanii zapełniał się niesamowitą wręcz ilością domowych wypieków, których pozazdrościć mogłaby niejedna renomowana cukiernia. Bo w Potoku Stanach dożynkowa wdzięczność i radość musi być dzielona pomiędzy wszystkimi i tradycją godną naśladowania jest częstowanie ciastem pod kościołem, po zakończonej Sumie odpustowej, wszystkich obecnych na uroczystościach. Tak też było i w tym roku, za co mieszkańcom Dąbrówki z Teresą Wielebą - sołtysem, należą się wyrazy uznania. Za gościnność, za artystycznie wykonany piękny wieniec dożynkowy, który przedstawiciele miejscowości uroczyście wnieśli do świątyni.
Dożynkowej modlitwie wdzięczności przewodniczył dziekan z Modliborzyc ks. prał. Czesław Bednarz, który wspólnie z ks. proboszczem Józefem Reinerem, ks. prał. Henrykiem Krzyżanowskim z Zaklikowa i ks. Krzysztofem Sudołem - redaktorem odpowiedzialnym „Niedzieli Sandomierskiej” sprawowali eucharystyczną Ofiarę. Na kościelnym placu przy śpiewie parafialnej scholi i dźwiękach strażackiej orkiestry gospodarze dożynek wraz z wójtem J. Pietrzykiem prosili o błogosławieństwo tegorocznych plonów i o modlitwę w intencji wszystkich rolników, troszczących się o powszedni chleb ciężką pracą swoich rąk.
Wyrażając podziw dla ofiarnej i ciężkiej pracy rolników ks. Czesław Bednarz we wstępie do Mszy św. przypomniał o dobroci, która potrafi dzielić się chlebem, a obecny rok przynosi wielu potrzebujących pomocy: ofiary powodzi, żywiołowych klęsk, ludzi, którzy stracili dorobek swojego życia. Podziękował też za ofiarną pomoc w zbiórkach, jakie w Potoku Stany i w całym modliborzyckim dekanacie były organizowane, dodając, że „wierzy nadal w ofiarność i dobroć serc tutaj żyjących, które ochoczo pośpieszą z dalszą pomocą”.
Odpustową uroczystość i dożynkowe świętowanie, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców parafii, przybyłych gości i gospodarzy z sąsiednich miejscowości zaszczycili także i księża z dekanatu: ks. kan. Stanisław Piasecki z Potoka Wielkiego - wicedziekan, ks. kan. Krzysztof Woźniak z Brzezin Stojeszyńskich, ks. kan. Eugeniusz Ziajko z Huty Józefów. Nie zabrakło również zawsze wiernych strażaków, w swoich galowych strojach, ze sztandarem i swoją orkiestrą, nadających odpowiednią rangę tak ważnej uroczystości. Nowy proboszcz Potoka Stany z wysokiego dość pułapu rozpoczął duszpasterzowanie na tym terenie. Niezwykła dbałość parafian o godną i uroczystą oprawę tego dnia jakby chciała mu powiedzieć, że razem dalszą historię tych ziem pisać będą właśnie na taką miarę i w takich tonacjach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

[ TEMATY ]

raport

pedofilia

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2021-07-28 16:13

plakat organizatorów

    Zbliża się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inauguracja uroczystości odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia. Przez cały tydzień wierni gromadzić się będą na modlitwie w bazylice i na dróżkach. Uroczystości centralne zaplanowano na niedzielę 22 sierpnia.

    Tydzień uroczystości w sanktuarium rozpocznie Msza św. o godz. 15.00, której będzie przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny OO. Bernardynów. Po Eucharystii wyruszy Procesja Boleści Maryi do Domku Matki Bożej, gdzie modlitwę zakończą uroczyste nieszpory.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję