Reklama

Znając swoje korzenie, łatwiej budować przyszłość

W poaugustaińskim zespole klasztornym w Żaganiu odbyły się wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Patronat nad uroczystością objęli bp Stefan Regmunt i wojewoda Helena Hatka

To miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bo w lutym tego roku klasztor ogłoszono pomnikiem historii - mówi ks. dr Władysław Kulka, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - I z racji tego wyróżnienia nasze władze zdecydowały, że w tym roku obchody odbędą się w Żaganiu, również po to, by ludzie dowiedzieli się o tym obiekcie. Dlatego też w programie uwzględniono zwiedzanie klasztoru, zwłaszcza biblioteki i kościoła.
Poaugustiański zespół klasztorny jest doskonałym miejscem do organizowania tego typu spotkań. - W zeszłym roku w kaplicy św. Anny mieliśmy konferencję naukową, którą bardzo sobie cenię. Odbywają się też u nas koncerty i myślę, że to bardzo właściwe miejsce, szczególnie, że mamy już odrestaurowane organy. Zależy nam na tym, żeby jeszcze bardziej udostępnić ten obiekt - nie tylko dla kultu, lecz także dla kultury - dodaje proboszcz.

Dla następnych pokoleń

Reklama

- Znając swoje korzenie, łatwiej jest rozumieć innych, łatwiej jest budować przyszłość - pisała w liście do uczestników spotkania wojewoda Helena Hatka. - Celem wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla regionalnego i europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów, opiekunów i samorządowych właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do opieki nad nimi.
Wojewoda wyraziła nadzieję, że uczestnicy konferencji pochylą się również nad bardzo aktualnym problemem - jak sprawić, żeby dzisiejsza młodzież przekazała kolejnemu pokoleniu to, co sama otrzymała, i co zrobić, żeby ci, którzy już za kilka lat będą decydować o losach swojego regionu, kraju czy świata, pamiętali o historii.

Odznaczeni

Odznaki za Opiekę nad Zabytkami w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczyła Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków. Złotą odznakę otrzymał ks. dr Władysław Kulka, który jako proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pełni funkcję zarządcy poaugustaińskiego zespołu klasztornego. Z wykształcenia jest historykiem i dzięki jego pasji oraz zaangażowaniu udało się częściowo odrestaurować zabytkowy obiekt. Ks. dr Kulka opiekuje się jedną z najcenniejszych bibliotek w Europie, przechowuje też dawne relikwiarze, szaty liturgiczne, naczynia mszalne i kroniki sprzed setek lat, które znajdują się w utworzonym przez niego muzeum w emporze kościoła.
Srebrnymi odznakami uhonorowani zostali Marian Świątek oraz Adam Raciborski. Marian Świątek jest żagańskim regionalistą, społecznym opiekunem zabytków, tłumaczem i przewodnikiem. Promuje Żagań wśród naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, m.in. sprawował opiekę nad polsko-niemiecką grupą młodzieży zajmującą się grobami wojennymi. 5 lat temu został odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Adam Raciborski z żagańskim klasztorem związany jest od lat, zajmuje się jego promocją i rewitalizacją - udało mu się sprawić, że zabytkowym obiektem zainteresowali się polscy naukowcy, dzięki czemu podjęto decyzję, by wystąpić z wnioskiem o nadanie żagańskiemu opactwu tytułu pomnika historii.
Barbara Bielinis-Kopeć wręczyła również nagrody lubuskiego konserwatora zabytków - statuetki Lubuskie Konserwacje. Powędrowały one do gmin: Lubsko, Strzelce Krajeńskie oraz Zielona Góra.

Na edukacyjnej ścieżce

Spotkanie w Żaganiu to nie jedyny akcent obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w województwie lubuskim. W zakładzie organmistrzowskim „Ars Organum” w Głoguszu zorganizowana została impreza kulturalno-edukacyjna - głównie dla dzieci, ale mogli w niej wziąć udział wszyscy miłośnicy muzyki organowej oraz zainteresowani budową króla instrumentów. Uczestnicy spotkania przespacerowali się edukacyjną ścieżką organologiczną, utworzoną na trasie Kije-Głogusz. W zakładzie organmistrzowskim dzieci przyglądały się m.in. procesowi restauracji elementów zabytkowych organów. Wizytę zakończył konkurs z nagrodami.
Impreza odbyła się pod honorowym patronatem lubuskiego konserwatora zabytków oraz burmistrza Sulechowa Romana Rakowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa w intencji życia przed Trybunałem

2020-09-21 11:49

[ TEMATY ]

aborcja

aborcja eugeniczna

Trybunał Konstytucyjny

Artur Stelmasiak

Czerwone wstążki na ogrodzeniu Trybunału Konstytucyjnego symbolizujące ofiary aborcji eugenicznej.

Czerwone wstążki na ogrodzeniu Trybunału Konstytucyjnego symbolizujące ofiary aborcji eugenicznej.

Fundacja Życie i Rodzina oraz Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję organizują wspólny różaniec w intencji dobrego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mogą zakończyć haniebne praktyki selekcji nienarodzonych dzieci. 22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny zajmie się rozpatrywaniem wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP tzw. aborcji eugenicznej, czyli zabijania dzieci podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność. Wcześniej Trybunał przez trzy lata hamował wydanie orzeczenia w tej sprawie.

W związku z tym od 21 września, co tydzień, przed Trybunałem odbywać się będzie publiczna modlitwa różańcowa o wydanie dobrego, zgodnego z Konstytucją orzeczenia.

Fundacja Życie i Rodzina i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję organizują wspólny różaniec w intencji dobrego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 21 września 2020 r. (poniedziałek) w Warszawie przy al. Jana Christiana Szucha 12a, przed Trybunałem Konstytucyjnym w godzinach od 18.00-19.30. Kolejne spotkania odbywać się będą co tydzień o tej samej porze i w tym samym miejscu.

W czwartek, 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny na czele z Prezes TK Julią Przyłębską, rozpozna sprawę niezgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej w polskiej ustawie aborcyjnej. Dzieje się to po trzech latach oczekiwania i licznych naciskach ze strony opinii publicznej, a także w chwili, gdy w Sejmie czeka na rozpatrzenie największa w historii Polski inicjatywa pro-life #ZatrzymajAborcję.

Dopuszczanie selekcji i zabijania nienarodzonych ze względu na możliwość wystąpienia wad wrodzonych przypomina najgorsze nazistowskie praktyki. Jest hańbą dla polskiego państwa. Trybunał Konstytucyjny ma szansę wreszcie tę hańbę zakończyć.

"Od chwili złożenia w Sejmie projektu #ZatrzymajAborcję oraz pierwszego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, legalnie zamordowano ponad 3000 poczętych dzieci. W imię obrony każdego człowieka i bezpieczeństwa obywateli bez względu na stan ich zdrowia, domagamy się jak najszybszego wydania orzeczenia ratującego życie nienarodzonych dzieci. Dlatego też będziemy spotykać się pod Trybunałem co tydzień aby pokazać Sędziom, że jest to sprawa najwyższej wagi." - mówi Kaja Godek, pełnomocnik Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję.

CZYTAJ DALEJ

ONZ świętuje swe 75-lecie

2020-09-21 20:57

wpolityce.pl

Pod hasłem „Przyszłość, jakiej chcemy, Organizacja Narodów Zjednoczonych, której potrzebujemy” obchodzą Narody Zjednoczone swoje 75-lecie. Jubileuszowa sesja ma uwypuklić m.in. rolę młodzieży i zapewnić, że ONZ pozostanie istotna dla przyszłych pokoleń.

Wystąpienia światowych przywódców w debacie generalnej na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych rozpoczną się we wtorek. Poniedziałek poświęcony jest głównie wirtualnemu spotkaniu, koncentrującemu się na wejściu ONZ w czwarte 25-lecie. Pośród mówców był prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że "tak jak 75 lat temu Polska walczyła o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi, tak samo przez ostatnie 75 lat dąży do tego samego, aktywnie uczestnicząc w pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Otwierając jubileuszowe uroczystości przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego (ZO) Volkan Bozkir z Turcji deklarował zaangażowanie organizacji na rzecz multilateralizmu, w myśl pryncypiów Karty Narodów Zjednoczonych, zobowiązujących kraje świata do współpracy.

„Bez waszego stałego zaangażowania w multilateralizm nie byłoby nas dzisiaj tutaj” – oświadczył Bozkir, przemawiając w ogromnej sali do ograniczonej liczby delegatów w maseczkach, siedzących w dużej odległości od siebie.

„Multilateralizm nie jest opcją, ale koniecznością, ponieważ działamy lepiej i bardziej ekologicznie, aby stworzyć odporniejszy i sprawiedliwszy świat” - dodał.

Przewodniczący ZO nawoływał do wspólnych wysiłków i stałego zaangażowania państw członkowskich we współpracę w celu wzmocnienia koordynacji i globalnego zarządzania w imię obecnych i przyszłych pokoleń.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ze swej strony ocenił, że uniknięcie III wojny światowej było „wielkim osiągnięciem, z którego państwa członkowskie mogą być dumne". "Wszyscy muszą podjąć wysiłki, aby je zachować" - dodał.

„Nikt nie chce rządu światowego, ale musimy współpracować, aby poprawić zarządzanie światem. We wspólnym świecie potrzebujemy multilateralizmu, połączonego w sieć, w której rodzina ONZ, międzynarodowe instytucje finansowe, organizacje regionalne, bloki handlowe i inne podmioty współpracują ze sobą ściślej i skuteczniej” – postulował Guterres.

W jego opinii, niezbędny jest też integracyjny multilateralizm, oparty na społeczeństwie obywatelskim, miastach, przedsiębiorstwach, władzach lokalnych i coraz bardziej na młodych ludziach.

Zgromadzeni delegaci jednomyślnie przyjęli rezolucję, upamiętniającą 75. rocznicę Narodów Zjednoczonych, „zrodzonych z okropności II wojny światowej” w 1945 roku.

ONZ stwierdza na swej stronie internetowej, że "obchodzi 75. rocznicę powstania w czasie wielkich wstrząsów na świecie, połączonych z bezprecedensowym globalnym kryzysem zdrowotnym o poważnych skutkach gospodarczych i społecznych. (…) Czy wyjdziemy silniejsi i lepiej przygotowani do współpracy? A może nieufność i izolacja będą dalej rosnąć?”

Wyzwania jawią się na wielu frontach. Według Narodów Zjednoczonych pandemia koronawirusa podkreśliła potrzebę międzynarodowej współpracy w celu opracowania, wyprodukowania i dystrybucji szczepionki, aby skorzystały z tego wszystkie kraje, bogate i biedne.

Jak podkreśla „New York Times” kolejnym wyzwaniem dla organizacji są zmiany klimatyczne, powodujące destrukcję środowiska naturalnego, wynikającą z niezdolność ludzkości do spowolnienia ocieplania planety; inne dalekosiężne kwestie obejmują wzrost ubóstwa, korupcję w rządach, przemoc społeczną i bezrobocie; skalę problemów pogłębia nowa zimna wojna między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Przytaczając wyniki badań opinii społecznej, ONZ akcentuje, że zdaniem sześciu na 10 respondentów organizacja uczyniła świat lepszym. 74 proc. twierdzi, że jest niezbędna, aby skutecznie stawić czoła globalnym wyzwaniom. Ponad połowa uczestników ankiety wciąż jednak niewiele wie o ONZ i uważa ją za „oddaloną” od ich życia.

W poniedziałkowym programie zaplanowano też wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa, ale z niewyjaśnionych dotąd przyczyn do tego nie doszło. USA reprezentowała p.o. zastępczyni stałego przedstawiciela przy ONZ ambasador Cheritha Normana Chalet.

„Dla administracji Trumpa ta rocznica jest ważnym momentem, upamiętniającym liczne sukcesy Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale trzeba to uczynić z niezmąconym wzrokiem i odnowioną determinacją, aby zobaczyć, jak to ważne ciało spełnia swoje zamierzone cele” - powiedziała.

Jak dodała, 75. rocznica jest właściwą porą, aby zadawać pytania o mocne i słabe strony instytucji, badać i uczyć się na niepowodzeniach, a także świętować jej osiągnięcia.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję