Reklama

Znając swoje korzenie, łatwiej budować przyszłość

Katarzyna Jaskólska
Edycja zielonogórsko-gorzowska 20/2011

W poaugustaińskim zespole klasztornym w Żaganiu odbyły się wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Patronat nad uroczystością objęli bp Stefan Regmunt i wojewoda Helena Hatka

To miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bo w lutym tego roku klasztor ogłoszono pomnikiem historii - mówi ks. dr Władysław Kulka, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - I z racji tego wyróżnienia nasze władze zdecydowały, że w tym roku obchody odbędą się w Żaganiu, również po to, by ludzie dowiedzieli się o tym obiekcie. Dlatego też w programie uwzględniono zwiedzanie klasztoru, zwłaszcza biblioteki i kościoła.
Poaugustiański zespół klasztorny jest doskonałym miejscem do organizowania tego typu spotkań. - W zeszłym roku w kaplicy św. Anny mieliśmy konferencję naukową, którą bardzo sobie cenię. Odbywają się też u nas koncerty i myślę, że to bardzo właściwe miejsce, szczególnie, że mamy już odrestaurowane organy. Zależy nam na tym, żeby jeszcze bardziej udostępnić ten obiekt - nie tylko dla kultu, lecz także dla kultury - dodaje proboszcz.

Dla następnych pokoleń

- Znając swoje korzenie, łatwiej jest rozumieć innych, łatwiej jest budować przyszłość - pisała w liście do uczestników spotkania wojewoda Helena Hatka. - Celem wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla regionalnego i europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów, opiekunów i samorządowych właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do opieki nad nimi.
Wojewoda wyraziła nadzieję, że uczestnicy konferencji pochylą się również nad bardzo aktualnym problemem - jak sprawić, żeby dzisiejsza młodzież przekazała kolejnemu pokoleniu to, co sama otrzymała, i co zrobić, żeby ci, którzy już za kilka lat będą decydować o losach swojego regionu, kraju czy świata, pamiętali o historii.

Reklama

Odznaczeni

Odznaki za Opiekę nad Zabytkami w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczyła Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków. Złotą odznakę otrzymał ks. dr Władysław Kulka, który jako proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pełni funkcję zarządcy poaugustaińskiego zespołu klasztornego. Z wykształcenia jest historykiem i dzięki jego pasji oraz zaangażowaniu udało się częściowo odrestaurować zabytkowy obiekt. Ks. dr Kulka opiekuje się jedną z najcenniejszych bibliotek w Europie, przechowuje też dawne relikwiarze, szaty liturgiczne, naczynia mszalne i kroniki sprzed setek lat, które znajdują się w utworzonym przez niego muzeum w emporze kościoła.
Srebrnymi odznakami uhonorowani zostali Marian Świątek oraz Adam Raciborski. Marian Świątek jest żagańskim regionalistą, społecznym opiekunem zabytków, tłumaczem i przewodnikiem. Promuje Żagań wśród naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, m.in. sprawował opiekę nad polsko-niemiecką grupą młodzieży zajmującą się grobami wojennymi. 5 lat temu został odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Adam Raciborski z żagańskim klasztorem związany jest od lat, zajmuje się jego promocją i rewitalizacją - udało mu się sprawić, że zabytkowym obiektem zainteresowali się polscy naukowcy, dzięki czemu podjęto decyzję, by wystąpić z wnioskiem o nadanie żagańskiemu opactwu tytułu pomnika historii.
Barbara Bielinis-Kopeć wręczyła również nagrody lubuskiego konserwatora zabytków - statuetki Lubuskie Konserwacje. Powędrowały one do gmin: Lubsko, Strzelce Krajeńskie oraz Zielona Góra.

Na edukacyjnej ścieżce

Spotkanie w Żaganiu to nie jedyny akcent obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w województwie lubuskim. W zakładzie organmistrzowskim „Ars Organum” w Głoguszu zorganizowana została impreza kulturalno-edukacyjna - głównie dla dzieci, ale mogli w niej wziąć udział wszyscy miłośnicy muzyki organowej oraz zainteresowani budową króla instrumentów. Uczestnicy spotkania przespacerowali się edukacyjną ścieżką organologiczną, utworzoną na trasie Kije-Głogusz. W zakładzie organmistrzowskim dzieci przyglądały się m.in. procesowi restauracji elementów zabytkowych organów. Wizytę zakończył konkurs z nagrodami.
Impreza odbyła się pod honorowym patronatem lubuskiego konserwatora zabytków oraz burmistrza Sulechowa Romana Rakowskiego.

List otwarty do Prezydenta Rzeszowa w sprawie Marszu Równości

2019-04-23 13:58

ADAM RAK

Szanowny Panie Prezydencie,
Kolejny już raz wyraził Pan zgodę na odbycie w naszym mieście Marszu Równości, który organizują środowiska lewicowe. W ubiegłym roku doszło do zamieszek podczas tej demonstracji , a zarazem afirmacji odmienności seksualnej, co daje podstawę prawną do nieudzielenia zgody na tę imprezę w tym roku. Zgody takiej nie udzielił między innymi prezydent Gniezna, w obawie o bezpieczeństwo i mienie mieszkańców.

Wiemy już z doświadczenia że nie ma u nas takich środowisk. Dlatego też planowany jest zjazd przedstawicieli LGBT z całego kraju i świata. Stanowczo przeciwstawiamy się organizacji w Rzeszowie tego rodzaju manifestacji, które godzą w podstawowe wartości chrześcijańskie i promują zachowania niezgodne z nauką Kościoła. Każdemu człowiekowi należy się szacunek. Nie zamierzamy nikogo potępiać, jednak ich czyny można i należy napiętnować. Pan Prezydent wyrażając swoją zgodę na to wydarzenie zdecydowanie je promuje.

W Dzienniczku Siostry Faustyny znajdziemy słowa, które usłyszała podczas modlitwy z ust Pan Jezusa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. (Dz. 1732). Chcemy być wierni i do tego wzywamy również Pana Prezydenta.

Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości. Czyny homoseksualne są sprzeczne z naturą. Co więcej, już w Księdze Rodzaju czytamy o wydarzeniach w Sodomie i Gomorze. Pośród „bardzo ciężkich występków” tamtejszych mieszkańców to właśnie ich czyny homoseksualne były dla Boga najbardziej odrażające (por. Rdz 18, 20). Stąd nazywamy je „grzechem sodomskim”. W Księdze Kapłańskiej czyny homoseksualne także są surowo zakazane: „Nie będziesz obcował z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!” (18, 22). Ich potępienie jest powtórzone również na kartach Nowego Testamentu. Św. Paweł wprost stwierdza, iż homoseksualiści czynni, podobnie jak inni grzesznicy, którzy nie chcą się nawrócić, ryzykują wieczne potępienie: „Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą (...) nie odziedziczą królestwa Bożego” (1 Kor 6, 9-10). Jako Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej zdecydowanie przeciwstawiamy się zorganizowaniu Marszu Równości w Rzeszowie i wzywamy Pana Prezydenta do wycofania zgody na tę manifestację i promocję zła.

Rzeszów, dnia 1.04.2019r.

Ks. Daniel Drozd, Asystent Kościelny
Halina Szydełko, Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem