Reklama

Karol Wojtyła - bł. Jan Paweł II w Lubaczowie w latach 1958-1991 (1)

Pierwsza wizyta Karola Wojtyły w Lubaczowie miała miejsce 21 września 1958 r. Wówczas to jeszcze jako biskup pomocniczy-nominat z Krakowa, przybył na uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia sakry biskupiej abp. Eugeniusza Baziaka (1890-1962), metropolity lwowskiego i administratora archidiecezji krakowskiej. Po Mszy św. celebrowanej przez arcybiskupa w prokatedrze lubaczowskiej, wygłosił na plebanii krótkie przemówienie do przybyłych gości. 9 sierpnia 1987 r., już jako papież Jan Paweł II, w liście z okazji 25. rocznicy śmierci abp. Baziaka, skierowanym do administratora apostolskiego „archidiecezji w Lubaczowie” bp. Mariana Jaworskiego, tak wspominał tę wizytę: „Opatrzność Boża zrządziła, iż byłem bardzo blisko związany z osobą Zmarłego. Z Jego rąk otrzymałem sakrę biskupią w katedrze na Wawelu, w dniu 28 września 1958 r. - i aż do śmierci byłem najbliższym Jego współpracownikiem w biskupim posługiwaniu Kościołowi Krakowskiemu, któremu Zmarły Metropolita Lwowski opatrznościowo pasterzował w latach od 1951 do 1962 r. Jestem świadom tego, jak wiele Mu zawdzięczam”.
Druga wizyta Karola Wojtyły w Lubaczowie jako arcybiskupa-metropolity krakowskiego miała miejsce w 1966 r., w czasie obchodów Milenium Chrztu Polski. Arcybiskup przybył do stolicy archidiecezji wieczorem, 22 października tr. i następnego dnia, w niedzielę celebrował Mszę św. o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym. Wówczas również, w swoim przemówieniu do uczestników liturgii, zwrócił szczególną uwagę na związki łączące Kraków z Lubaczowem poprzez osobę śp. abp. Baziaka.
Po raz trzeci Karol Wojtyła przybył do Lubaczowa w 1971 r. już jako kardynał krakowski, na rozpoczęcie nawiedzenia archidiecezji przez Najświętszą Maryję Pannę w znaku Ewangelii, świecy i pustej ramy. W niedzielę, 11 lipca tr. celebrował Mszę św. o godz. 17.00 przy ołtarzu polowym obok prokatedry. Oto fragment sprawozdania z tej uroczystości: „Od godz. 16.30 zaczęli przyjeżdżać uczestnicy uroczystości - księża kardynałowie: Ks. Prymas Wyszyński i Ks. Kardynał Wojtyła z Krakowa (...). Najświętszą Ofiarę Syna Bożego za lud Boży archidiecezji w Lubaczowie, w duchowej obecności Jego Matki, celebrował J. Em. Ks. Kardynał Wojtyła (...). Kazanie wygłosił J. Em. Ks. Prymas Kardynał Wyszyński (...). W uroczystej procesji, w której wzięli udział Księża Kardynałowie, wniesione zostały symbole nawiedzenia do wnętrza prokatedry”.
Kardynał Wojtyła uczestniczył również w zakończeniu nawiedzenia w archidiecezji, 7 sierpnia tr. w Bełżcu, o czym bp Jan Nowicki - administrator apostolski archidiecezji - w liście pasterskim do diecezjan z 15 sierpnia 1971 r. pisał tak: „Przez wszystkie parafie naszej archidiecezji przeszła w swych Symbolach Nawiedzenia Królowa Polski Maryja (...). W naszym hołdzie Maryi Najświętszej, w niedzielę, dnia 11 lipca, wzięło udział w Lubaczowie 26 księży biskupów z Eminencją Prymasem Polski Stefanem Kardynałem Wyszyńskim, który raczył wygłosić Słowo Boże, i Eminencją Księdzem Karolem Kardynałem Wojtyłą, który raczył odprawić (...) Mszę świętą. W zakończeniu peregrynacji w naszej archidiecezji, w sobotę, dnia 7 sierpnia w Bełżcu, uczestniczyli również z innymi Księżmi Biskupami obaj nasi Księża Kardynałowie i każdy z nich przemówił do wiernych”.
Dwa lata później, tj. w 1973 r., kard. K. Wojtyła przyjechał ponownie do Lubaczowa, tym razem na uroczystości pogrzebowe śp. bp. J. Nowickiego. 17 sierpnia tr. przewodniczył w prokatedrze Mszy św., po której prowadził kondukt pogrzebowy na miejscowy cmentarz, gdzie też przemówił nad grobem zmarłego rządcy archidiecezji.
Ostatnia, pamiętna wizyta Karola Wojtyły w Lubaczowie miała miejsce w niedzielę i poniedziałek, 2 i 3 czerwca 1991 r. Wówczas to gościł On w tym mieście jako Papież Jan Paweł II, w ramach swojej IV pielgrzymki do Ojczyzny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję