Reklama

Wiadomości

Ukraina: Agata Kornhauser-Duda z wizytą w Domu św. Marcina de Porres w Fastowie

W poniedziałek 12 października, w drugim dniu wizyty Pary Prezydenckiej na Ukrainie, Agata Kornhauser-Duda odbyła spotkanie z Pierwszą Damą Ukrainy, a następnie obie panie odwiedziły Muzeum Nauk Małej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. W drugiej części dnia Małżonka Prezydenta RP udała się do Domu św. Marcina de Porres w Fastowie. Powołana przez Ojców Dominikanów placówka prowadzi działalność społeczną i edukacyjną skierowaną do dzieci bezdomnych i pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych lub skrajnie ubogich.

[ TEMATY ]

Agata Kornhauser‑Duda

KPRP

Agata Kornhauser-Duda zapoznała się z działalnością ośrodka zapewniającego schronienie, wyżywienie i edukację, ale przede wszystkim namiastkę ciepła rodzinnego, troskę i poczucie bezpieczeństwa dzieciom pochodzącym z rodzin znajdujących się w szczególnie trudnym położeniu życiowym. Dom prowadzi cały wachlarz zajęć ogólnorozwojowych i edukacyjnych, pomaga dzieciom w nauce szkolnej oraz dba o to, by spędzały czas aktywnie i kreatywnie.

– Centrum przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca, warunków w jakich ojcowie i siostry pełnią misję, a także niezwykle bogatej oferty skierowanej do podopiecznych ośrodka – mówiła Małżonka Prezydenta, która wśród szerokiego spektrum działalności placówki wymieniała prowadzenie zajęć rehabilitacyjnych, szkoły, przedszkola, klasy dla dzieci z niepełnosprawnościami czy domu samotnej matki. – Wreszcie kawiarnia, która wspomaga działalność charytatywną, ale daje także możliwość zatrudnienia wychowankom ośrodka – kontynuowała. – A to są tylko niektóre projekty – podkreśliła. – Wszystkie zasługują na słowa największego uznania – zapewniła Pierwsza Dama.

Na stadionie Centrum św. Marcina mali podopieczni ośrodka przygotowali pokaz artystyczny przedstawiający życie Jana Pawła II, do którego obejrzenia została zaproszona Agata Kornhauser-Duda. Po występie Pierwsza Dama zaakcentowała, że w ośrodku dzieci otrzymują możliwość wychowania w duchu chrześcijańskim i mogą liczyć na indywidualne podejście „tak, by każde dziecko mogło rozwijać się na miarę własnych możliwości i na miarę własnych możliwości osiągnąć sukces”. Przytoczyła też słowa bohatera spektaklu, który mówił, że „człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Małżonka Prezydenta zwiedziła ośrodek, oglądając pomieszczenia rehabilitacyjne i edukacyjne oraz spotkała się z pedagogami i pracownikami placówki. – Cieszę się, że realizowana jest tu misja patrona, który nazywany był ojcem dobroczynności, który pomagał wszystkim bez względu na kolor skóry, na wyznanie, na status społeczny – powiedziała Pierwsza Dama. Dom św. Marcina de Porres w Fastowie wspiera także kobiety w ciąży, samotne matki, w tym także nieletnie, będące często ofiarami przemocy w rodzinie, rodziny wielodzietne i zaniedbane środowiskowo, oferując im pomoc materialną, medyczną, prawną oraz psychologiczno-pedagogiczną. Zakresem swojej działalności obejmuje również kuchnię dla ubogich, bezdomnych i żyjących w skrajnym ubóstwie mieszkańców miasta. We współpracy z polskimi przedsiębiorcami powstanie też dom pomocy dla seniorów, a Kancelaria Prezydenta RP wspomogła ośrodek w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Reklama

– Znajdują tutaj wsparcie i pomoc ci, którzy najbardziej tego potrzebują: dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci, które znalazły się w trudnych życiowych warunkach, ale także samotne mamy, osoby bezdomne i ubogie – zauważyła Małżonka Prezydenta, która część wizyty w Fastowie przeznaczyła na spotkanie z przebywającymi pod opieką ośrodka samotnymi matkami i ich dziećmi. Wyraziła przekonanie, że „tego wszystkiego by nie było, gdyby nie ogromna praca i niezwykłe zaangażowanie wszystkich, którzy współtworzą to miejsce”. Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę na wrażliwość i empatię oraz otwarcie na potrzeby drugiego człowieka, jakie cechują pracowników i wolontariuszy Domu św. Marcina de Porres. Dodała, że „dom dzieli się tym co ma, ale do tego potrzebna jest pomoc z zewnątrz”. Pogratulowała umiejętności gromadzenia wokół ośrodka ludzi o otwartych sercach, którzy chcą wspierać dzieło Ojców Dominikanów. – Cieszę się, że jest wielu wolontariuszy, darczyńców, sponsorów i że ośrodek wspierają władze samorządowe – stwierdziła Pierwsza Dama, dziękując za „wspaniałe spotkanie, gościnność i niezwykłą atmosferę”.

Dom św. Marcina de Porres w Fastowie niedaleko Kijowa założył w 2006 roku ojciec Misza Romaniv wraz z grupą zaprzyjaźnionych woluntariuszy i przy współpracy z Wikariatem Rosji i Ukrainy

2020-10-13 14:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wizytą u Pierwszej Damy

Niedziela sosnowiecka 46/2021, str. III

[ TEMATY ]

Agata Kornhauser‑Duda

Pałac Prezydencki

Archiwum Caritas

Pamiątkowe zdjęcie z wizyty w Pałacu Prezydenckim

Pamiątkowe zdjęcie z wizyty w Pałacu Prezydenckim

Uczniowie ze szkolnych kół Caritas z naszej diecezji spotkali się z Agatą Kornhauser-Dudą.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w dniu 25 października było okazją do podziękowań dla wolontariuszy za ich działalność.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję