Reklama

Wiadomości

Ukraina: Agata Kornhauser-Duda z wizytą w Domu św. Marcina de Porres w Fastowie

W poniedziałek 12 października, w drugim dniu wizyty Pary Prezydenckiej na Ukrainie, Agata Kornhauser-Duda odbyła spotkanie z Pierwszą Damą Ukrainy, a następnie obie panie odwiedziły Muzeum Nauk Małej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. W drugiej części dnia Małżonka Prezydenta RP udała się do Domu św. Marcina de Porres w Fastowie. Powołana przez Ojców Dominikanów placówka prowadzi działalność społeczną i edukacyjną skierowaną do dzieci bezdomnych i pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych lub skrajnie ubogich.

[ TEMATY ]

Agata Kornhauser‑Duda

KPRP

Agata Kornhauser-Duda zapoznała się z działalnością ośrodka zapewniającego schronienie, wyżywienie i edukację, ale przede wszystkim namiastkę ciepła rodzinnego, troskę i poczucie bezpieczeństwa dzieciom pochodzącym z rodzin znajdujących się w szczególnie trudnym położeniu życiowym. Dom prowadzi cały wachlarz zajęć ogólnorozwojowych i edukacyjnych, pomaga dzieciom w nauce szkolnej oraz dba o to, by spędzały czas aktywnie i kreatywnie.

– Centrum przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca, warunków w jakich ojcowie i siostry pełnią misję, a także niezwykle bogatej oferty skierowanej do podopiecznych ośrodka – mówiła Małżonka Prezydenta, która wśród szerokiego spektrum działalności placówki wymieniała prowadzenie zajęć rehabilitacyjnych, szkoły, przedszkola, klasy dla dzieci z niepełnosprawnościami czy domu samotnej matki. – Wreszcie kawiarnia, która wspomaga działalność charytatywną, ale daje także możliwość zatrudnienia wychowankom ośrodka – kontynuowała. – A to są tylko niektóre projekty – podkreśliła. – Wszystkie zasługują na słowa największego uznania – zapewniła Pierwsza Dama.

Reklama

Na stadionie Centrum św. Marcina mali podopieczni ośrodka przygotowali pokaz artystyczny przedstawiający życie Jana Pawła II, do którego obejrzenia została zaproszona Agata Kornhauser-Duda. Po występie Pierwsza Dama zaakcentowała, że w ośrodku dzieci otrzymują możliwość wychowania w duchu chrześcijańskim i mogą liczyć na indywidualne podejście „tak, by każde dziecko mogło rozwijać się na miarę własnych możliwości i na miarę własnych możliwości osiągnąć sukces”. Przytoczyła też słowa bohatera spektaklu, który mówił, że „człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Małżonka Prezydenta zwiedziła ośrodek, oglądając pomieszczenia rehabilitacyjne i edukacyjne oraz spotkała się z pedagogami i pracownikami placówki. – Cieszę się, że realizowana jest tu misja patrona, który nazywany był ojcem dobroczynności, który pomagał wszystkim bez względu na kolor skóry, na wyznanie, na status społeczny – powiedziała Pierwsza Dama. Dom św. Marcina de Porres w Fastowie wspiera także kobiety w ciąży, samotne matki, w tym także nieletnie, będące często ofiarami przemocy w rodzinie, rodziny wielodzietne i zaniedbane środowiskowo, oferując im pomoc materialną, medyczną, prawną oraz psychologiczno-pedagogiczną. Zakresem swojej działalności obejmuje również kuchnię dla ubogich, bezdomnych i żyjących w skrajnym ubóstwie mieszkańców miasta. We współpracy z polskimi przedsiębiorcami powstanie też dom pomocy dla seniorów, a Kancelaria Prezydenta RP wspomogła ośrodek w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

– Znajdują tutaj wsparcie i pomoc ci, którzy najbardziej tego potrzebują: dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci, które znalazły się w trudnych życiowych warunkach, ale także samotne mamy, osoby bezdomne i ubogie – zauważyła Małżonka Prezydenta, która część wizyty w Fastowie przeznaczyła na spotkanie z przebywającymi pod opieką ośrodka samotnymi matkami i ich dziećmi. Wyraziła przekonanie, że „tego wszystkiego by nie było, gdyby nie ogromna praca i niezwykłe zaangażowanie wszystkich, którzy współtworzą to miejsce”. Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę na wrażliwość i empatię oraz otwarcie na potrzeby drugiego człowieka, jakie cechują pracowników i wolontariuszy Domu św. Marcina de Porres. Dodała, że „dom dzieli się tym co ma, ale do tego potrzebna jest pomoc z zewnątrz”. Pogratulowała umiejętności gromadzenia wokół ośrodka ludzi o otwartych sercach, którzy chcą wspierać dzieło Ojców Dominikanów. – Cieszę się, że jest wielu wolontariuszy, darczyńców, sponsorów i że ośrodek wspierają władze samorządowe – stwierdziła Pierwsza Dama, dziękując za „wspaniałe spotkanie, gościnność i niezwykłą atmosferę”.

Dom św. Marcina de Porres w Fastowie niedaleko Kijowa założył w 2006 roku ojciec Misza Romaniv wraz z grupą zaprzyjaźnionych woluntariuszy i przy współpracy z Wikariatem Rosji i Ukrainy

2020-10-13 14:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: Pierwsza Dama RP spotkała się z polskimi zgromadzeniami zakonnymi

[ TEMATY ]

Włochy

Agata Kornhauser‑Duda

prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski KPRP

Zgromadzenia sióstr zmartwychwstanek i felicjanek w Rzymie odwiedziła podczas trwającej wizyty we Włoszech i Watykanie Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Spotkania były okazją do zapoznania się z działalnością sióstr, a także historią ich zgromadzeń.

Spotkanie z siostrami zmartwychwstankami, które prowadzą włoskojęzyczne przedszkole w centrum Rzymu było okazją do rozmowy nie tylko na temat samej placówki, ale też szerzej o sytuacji szkół we Włoszech w kontekście trwającej pandemii koronawirusa. Jak informuje portal prezydent.pl, Pierwsza Dama RP spotkała się także z dziećmi uczęszczającymi do prowadzonego przez siostry przedszkola, a także odwiedziła muzeum poświęcone historii zgromadzenia, znajdujące się w domu generalnym sióstr.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję