Reklama

Finał i metropolitalnego konkursu papieskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 1 czerwca br., w Dniu Dziecka, ale również w 20. rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w Koszalinie po raz pierwszy gimnazjaliści z metropolii szczecińsko-kamieńskiej zmierzyli się w konkursie wiedzy o Janie Pawle II. Finał konkursu zorganizowano w Koszalinie w Liceum Katolickim przy parafii pw. Ducha Świętego. Pomysłodawcą konkursu jest ks. Tomasz Ceniuch, duszpasterz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
- Kiedy zacząłem uczyć w gimnazjum, zorientowałem się, że nie ma takiej oferty konkursowej przeznaczonej dla gimnazjalistów. Zaproponowałem więc przełożonym, by w 2007 r., na dwudziestolecie pobytu Jana Pawła II w Szczecinie, powstał taki konkurs - wyjaśnia duszpasterz. - Przez cztery lata konkurs rozgrywany był w ramach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W tym roku organizatorzy pomyśleli o rozszerzeniu jego formuły i zaproszeniu do zmagań gimnazjalistów z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest już spora, bo blisko 50-osobowa grupa katechetów, którzy regularnie przygotowują młodzież do konkursu.
Ks. Tomasz Ceniuch miał nadzieje, że pomysł spodoba się także w pozostałych diecezjach metropolii. - Na razie udało się zorganizować konkurs w Szczecinie i Koszalinie. Być może w przyszłym roku dołączy do nas diecezja zielonogórsko-gorzowska - mówi duszpasterz.
- Konkurs rozgrywany jest u nas po raz pierwszy, odzew jest więcej niż zadowalający. W etapie diecezjalnym wzięło udział 30 diecezjalnych gimnazjalistów - chwali się ks. Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie. - Natomiast w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w etapie szkolnym wzięło udział 45 gimnazjów (ok. 300 uczestników) - mówi ks. Ceniuch, potem był etap rejonowy 24 listopada 2010 r. w czterech ośrodkach archidiecezji, rozłożonych równomiernie do liczby mieszkańców: dwa w Szczecinie i jeden na północy w Gryficach, i jeden na południu w Choszcznie. W tym etapie wzięło udział 45 gimnazjów (130 uczestników). Następny etap to etap archidiecezjalny, który odbył się w Szczecinie 20 maja br. W tym etapie wzięło udział 26 gimnazjów z terenu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (35 uczestników).
Pytania konkursowe dotyczyły przede wszystkim wizyty Jana Pawła II w Koszalinie oraz listu papieskiego skierowanego do młodzieży. - To świetny sposób na zapraszanie młodzieży do poznawania Papieża i odkrywania konkretnego wpływu i trwałego śladu, który pozostawił Jan Paweł II na naszym terenie - mówi ks. Mazur. Najwięcej problemów sprawiły gimnazjalistom jednak pytania, w których musieli wykazać się znajomością tekstów Pisma Świętego. - Z pytaniami dotyczącymi bezpośrednio Papieża nie było już takich kłopotów - śmieje się Joanna Susik z Kołobrzegu. Zdaniem gimnazjalistki, zaletą konkursu jest to, że przygotowanie do testów pomaga w lepszym rozumieniu kolejnych dokumentów Jana Pawła II.
- Udział w konkursie motywuje nie tylko do przygotowania się z zadanego materiału, ale także do odkrywania nauczania papieskiego dla samego siebie - dodaje Marcin Biskupski, gimnazjalista ze Szczecina, startujący w konkursie po raz trzeci. W zmaganiach z kolegami z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ostatecznie uplasował się na drugim miejscu. Najlepszy wynik osiągnęła Emilia Paziewska z Polic. Do maksymalnego wyniku zabrakło jej jedynie 2 punktów. Trzecie miejsce przypadło reprezentantce diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Janinie Bartosińskiej z Ustki.
Uczestnicy konkursu spotkali się również z ks. prał. Kazimierzem Bednarskim, proboszczem kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie, który podejmował Jana Pawła II podczas jego czwartej pielgrzymki do Polski. Duszpasterz dzielił się z uczniami wspomnieniami z tamtego wydarzenia oraz zachęcał młodzież do dalszego zgłębiania nauk Papieża Polaka. - Chciałbym, żebyście doświadczali pomocy błogosławionego Papieża, który tak kochał młodzież. To był tak wyjątkowy Papież - bardzo ludzki i zarazem bardzo mistyczny. Dlatego zachęcam was, by stał się dla was nie tylko notatką z historii, ale także zobowiązaniem - mówił do młodzieży ks. Bednarski.
Swoimi wspomnieniami o błogosławionym Papieżu dzielił się również bp Paweł Cieślik, który wręczał nagrody finalistom konkursu. - Dziękuję wam, że podjęliście trud zgłębiania życia i nauczania naszego Wielkiego Rodaka. Czujemy dzisiaj jego obecność jeszcze bardziej, prosimy o jego wstawiennictwo, powierzamy jego orędowaniu wszystkie trudne sprawy i wierzymy, że przez wstawiennictwo błogosławionego Papieża będą dokonywać się cuda w naszym życiu - mówił hierarcha.
Nagrody dla uczestników ufundował metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie. W finale wzięło udział 29 gimnazjalistów z 21 szkół z terenu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i szczecińsko-kamieńskiej. Bardzo dziękujemy tym, którzy przygotowali uczniów do konkursu oraz pomogli w przeprowadzeniu jego poszczególnych etapów. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem koordynatorów konkursu: ks. Tomasza Ceniucha i ks. Sebastiana Kowala.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
1. Emilia Paziewska, Gimnazjum nr 1 w Policach, 79 pkt., opiekun: ks. Kazimierczak
2. Marcin Biskupski, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, 70 pkt., opiekun: ks. Gajowiecki
3. Janina Bartosińska, Gimnazjum Społeczne w Ustce, 68 pkt., opiekun: ks. Zdoliński
4. Ilona Jakimowicz, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, 67 pkt., opiekun: ks. Gajowiecki
5. Magdalena Bober, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, 66 pkt., opiekun: p. Jakubiec
6. Radosław Lewandowski, Gimnazjum w Maszewie, 65 pkt., opiekun: p. Wójtowicz
7. Alicja Janowska, Gimnazjum nr 1 w Płotach, 64 pkt., opiekun: ks. Senderek
8. Roman Waszczyk, Gimnazjum w Pyrzycach, 64 pkt., opiekun: p. Siepka
9. Aleksander Foremniak, Gimnazjum w Mirosławcu, 62 pkt., opiekun: ks. Kowal
10. Barbara Dudziak, Gimnazjum w Choszcznie, 60 pkt., opiekun: ks. Wiśniewski
11. Marta Mostowska, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, 59,5 pkt., opiekun: p. Maciocha
12. Zofia Sawicka, Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie, 58 pkt., opiekun: s. Maksymiliana
13. Jagoda Synak, Gimnazjum w Ustce, 57 pkt., opiekun: s. Tarsycja
14. Agata Prusinowska, CKS w Szczecinie, 56 pkt., opiekun: p. Zawiślak
15. Hanna Kulińska, Gimnazjum nr 1 w Płotach, 56 pkt., opiekun: ks. Senderek
16. Joanna Susik, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, 54 pkt., opiekun: p. Błachowiak
17. Paulina Cieloch, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, 53 pkt., opiekun: p. Błachowiak
18. Joanna Gortat, Gimnazjum nr 1 w Policach, 52 pkt., opiekun: ks. Kazimierczak
19. Justyna Korpa, Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie, 51 pkt., opiekun: s. Maksymiliana
20. Michał Wędzina, Gimnazjum nr 4 w Stargardzie Szczecińskim, 50 pkt., opiekun: p. Wilkosz
21. Agata Gasyna, Gimnazjum w Ustce, 49 pkt., opiekun: s. Tarsycja
22. Aleksandra Jęckowska, Gimnazjum w Mirosławcu, 48 pkt., opiekun: ks. Kowal
23. Arkadiusz Kaznowski, Gimnazjum nr 3 Stargardzie Szczecińskim, 46 pkt., opiekun: p. Gryciuk
24. Tymoteusz Herman, Gimnazjum nr 2 w Pile, 37 pkt., opiekun: ks. Grocek
25. Małgorzata Chudyk, Gimnazjum w Wierzchowie, 36 pkt., opiekun: ks. Bajero CR
26. Anna Stempień, Gimnazjum w Wierzchowie, 35 pkt., opiekun: ks. Bajero CR
27. Karolina Kulesza, Zespół Szkół nr 11 w Koszalinie, 32 pkt., opiekun: ks. Brzozowski
28. Katarzyna Szkutnik, Gimnazjum nr 3 w Dąbkach, 30,5 pkt.
29. Pamela Cebo, Gimnazjum nr 7 w Koszalinie, 30 pkt., opiekun: p. Rogacka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymka niepełnosprawnych

2024-04-26 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej zorganizowało w dniach 23-24 kwietnia autokarową pielgrzymkę na Górę św. Anny. W Pielgrzymce uczestniczyły 54 osoby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję