Reklama

"Gość Oczekiwany"

Każdy z nas nieustannie nosi w sercu tęsknotę za tym, że spotka kogoś lub coś, co zupełnie odmieni jego życie. Dla jednych jest to spotkanie z wielkim, sławnym człowiekiem, dla innych wielkie pieniądze wygrane na loterii czy w tak modnych ostatnio teleturniejach, które pozwolą realizować marzenia o luksusowym domu, samochodzie, podróżach w piękne i nieznane krainy, itp.

Najczęściej jednak jest to tęsknota za czymś, czego nie można prosto nazwać, ani określić i która tkwi w człowieku mimo niejednokrotnie odniesionych sukcesów finansowych, osiągnięcia pozycji społecznej, tytułów naukowych, zdobytego majątku, szczęścia w rodzinie. Często pozostaje ona tęsknotą niespełnioną, bo w pogoni za wydumanymi marzeniami nie zauważamy na naszej drodze ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy, życzliwości, a często tylko uśmiechu czy uścisku dłoni. A do prawdziwego szczęścia potrzeba czasem tak niewiele....

Te prawdy dotyczące różnych filozofii życiowych i odmiennych dróg poszukiwania szczęścia pięknie oddaje sztuka Zofii Kossak-Szczuckiej Gość Oczekiwany.

Na przykładzie kontrastowych postaci bogatego Młynarza Filipa i ubogiego chłopa Józefa Kurka pokazuje, że ślepa pogoń za pieniądzem i nieliczenie się z nikim i niczym może być zgubne w skutkach ( Młynarz Filip jednego wieczora traci dorobek całego życia). Życie według Bożych przykazań , wrażliwość na drugiego człowieka i umiejętność dzielenia się tym, co się posiada, nawet jeśli posiada się bardzo niewiele, jest źródłem obfitego błogosławieństwa Bożego i licznych cudów (niewidoma córka Józefa odzyskuje wzrok, a w skrzyni pojawia się złoto, którego "nie ubywa").

Sztuka jest też satyrą na ludzkie wady i przywary, które ujawniają się w ekstremalnych sytuacjach. Pokazuje to po mistrzowsku scena zetknięcia będącego w krytycznym położeniu Józefa Kurka z ludźmi reprezentującymi różne profesje i środowiska (Dziennikarz, Społecznik, Polityk, Dewotka, Kumoszki), z których nikt nie umie czy raczej nie chce udzielić pomocy.

Spektakl ten, w reżyserii ks. Pawła Pelca i Renaty Kudła wystawiła na scenie Domu Katolickiego w Żurawicy Grupa Teatralna działająca przy tamtejszej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Wspaniała scenografia autorstwa Czesława Szumełdy i Mariana Ryczana oraz oprawa muzyczna w wykonaniu Feliksa Szumełdy, w połączeniu z profesjonalną grą blisko 30 aktorów, zwłaszcza wspaniałymi kreacjami Jerzego Robaka w roli Józefa Kurka i Marka Kudły w roli Młynarza Filipa przyczyniły się do końcowego sukcesu przedstawienia.

Z wielką tęsknotą oczekiwaliśmy na Tego Gościa w okresie Wielkiego Postu i cieszyliśmy się spotkaniem z Nim w okresie Wielkanocnym. Spektakl wystawiany w sali Domu Katolickiego w Żurawicy przez 5 kolejnych niedziel, dostarczał licznie przybyłej publiczności niezapomnianych wrażeń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ten, który umiłował Słowo

Niedziela Ogólnopolska 39/2016, str. 30

[ TEMATY ]

wspomnienia

Św. Hieronim/Lucas van Leyden

Św. Hieronim

Św. Hieronim

30 września w liturgii wspominamy św. Hieronima (347-420). To doktor Kościoła zachodniego. To człowiek, bez którego tytanicznej pracy być może nie byłoby kultury europejskiej

Najbardziej znane powiedzenie św. Hieronima: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”, bywa często przytaczane, cytuje je nawet Sobór Watykański II w konstytucji „Dei verbum” (nr 25). Ten święty żyjący na przełomie IV i V stulecia był znany ze swojego porywczego temperamentu, ale i wielkiej pokory. Był niedościgłym erudytą władającym wieloma językami w mowie i piśmie, m.in. znał hebrajski i grecki – w pierwszym z nich w przeważającej mierze napisano Stary Testament, a w drugim Nowy.

CZYTAJ DALEJ

Niemieccy biskupi nie mogą rozstrzygnąć sporu o moralność seksualną

2022-09-30 08:38

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

67 biskupów katolickich w Niemczech nie potrafiło rozstrzygnąć sporu dotyczącego kwestii moralności seksualnej. "Mamy zgodę, że mamy niezgodę" - powiedział w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing na zakończenie jesiennego zebrania plenarnego episkopatu w Fuldzie. Zaznaczył, że różnice zdań są „dopuszczalne bez rozpadu nas jako wspólnoty”.

Od 2019 roku biskupi i wierni dyskutują w ramach niemieckiej "drogi synodalnej" m.in. o większym podziale władzy w Kościele, większym udziale świeckich, dostępie kobiet do urzędów kościelnych i nowej moralności seksualnej. „To nie jest specjalna niemiecka ścieżka. Te pytania są obecne wszędzie na świecie” - podkreślił bp Bätzing.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nauczanie jest uczynkiem miłosierdzia względem duszy

2022-09-30 14:41

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Edukacja ofiaruje sens życia i wydobywa z ludzi to co najlepsze” – napisał Papież w przekazanym przemówieniu do Bractwa Wspólnot św. Tomasza z Akwinu (FASTA) obchodzącego 60-lecie istnienia. To międzynarodowe stowarzyszenie wiernych na prawie papieskim zostało powołane do życia przez brata Aníbala Fosbery’ego w 1962 roku jako wyraz wielkiego pragnienia aktualizacji wskazań Soboru Watykańskiego II, szczególnie poprzez uświadomienie praw i powinności świeckich w zakresie misji ewangelizacyjnej.

Ojciec Święty zaznaczył, że Bractwo podjęło przesłanie Soboru poprzez realizację różnych projektów w dziedzinie ewangelizacji kultury, młodych oraz rodzin, tworząc różne instytucje edukacyjne, takie jak szkoły i uniwersytety w wielu częściach świata. Kontekst historyczny, w którym działał św. Tomasz z Akwinu niósł wiele wyzwań, szczególnie związanych z odkryciem pism greckiego filozofa Arystotelesa. Św. Tomasz wykazał, iż duża część tych tekstów może współbrzmieć z treścią Objawienia chrześcijańskiego. Podkreślał, że istnieje naturalna harmonia pomiędzy wiarą i rozumem, co także dzisiaj pozostaje istotne w przezwyciężaniu fundamentalizmów, fanatyzmów i ideologii oraz otwiera szeroką przestrzeń dotarcia z Dobrą Nowiną do różnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję