Reklama

W szkole Maryi

Marta Matysek
Edycja lubelska 22/2012

W dniu 3 maja z okazji wizytacji kanonicznej i dorocznego odpustu w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie odbyły się uroczystości ku czci Patronki. Uroczystościom przewodniczył bp Artur Miziński.
Świątynią przy ul. Gospodarczej od lat opiekuje się proboszcz ks. kan. Zbigniew Kuzia, duszpasterz ludzi pracy. „Parafia została powołana dekretem z 21 grudnia 1982 r., choć już 1 kwietnia 1981 r. ks. Z. Kuzia jako ówczesny wikariusz parafii św. Michała został skierowany przez biskupa do organizowania parafii na Tatarach. We wrześniu zaczęto stawiać kaplicę tymczasową, a jej poświęcenie odbyło się jeszcze tego samego roku, w uroczystość Chrystusa Króla. W Zesłanie Ducha Świętego 1984 r. bp Bolesław Pylak położył na budowie kościoła kamień węgielny” - tak przedstawiają się fragmenty wspomnień z początku parafii, zapisane w kronice. Uwagę zwraca data powołania duszpasterza 1 kwietnia - wszak 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej i zabiegał o ustanowienie święta „naszej Królowej”, jak nazywano Maryję.
Śledząc losy parafii, warto zauważyć, że w listopadzie 1986 r. zamontowano w kościele fronton z wizerunkiem Matki Bożej. „Zamieszkała” tam jako strażniczka ludzi pracy i nauczycielka gorliwości wiary. „Nie sposób jest też docenić słowami wkładu w prace logistyczno-budowlane proboszcza ks. Zbigniewa Kuzi, bez którego pracowitości, odwagi i wiary w ludzi, nie sposób było rozpocząć, a co dopiero ukończyć tak ogromne dzieło. W tym miejscu należy także docenić pomoc parafian i ofiarodawców, którzy nie tylko finansowo, ale też ofiarną i ciężką pracą wznieśli tę świątynię wraz z budynkami parafialnymi” - czytamy na stronach kroniki.
Dziś parafia żyje grupami modlitwy. Siostry Służebniczki zapraszają na spotkania Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego. Najmłodsi już od 4. roku życia gromadzą się w dziecięcym Legionie Maryi. - Cieszę się legionistami. To niespotykane, żeby w tak młodym wieku włączać się w to dzieło. Dobrze, że macie to miejsce, księży, siostry, którzy poświęcą czas, aby to, co otrzymujecie w domu i na katechezie w szkole, ubogacić, pogłębić, żeby wasz rozwój duchowy był pełniejszy, doskonalszy, a więź z Bogiem przeżywana była nie tylko od niedzieli do niedzieli, na katechezie, przed I Komunią św. czy bierzmowaniem. Ważne, aby wasze przyjaźnie były budowane w oparciu o miłość Boga i miłość bliźniego. Wasze spotkania są nie tylko czysto modlitewne, ale i budują, integrują, wychowują, pomagają w odpowiedzialny sposób już dzisiaj patrzeć na życie. Wasza formacja i budowanie wspólnoty ma prowadzić do tego, abyście byli świadkami wobec innych, aby inni patrząc na was nie mogli mówić źle o ludziach wierzących. Przez postawę i słowo troszczcie się o to, aby koledzy i koleżanki również chcieli z wami uczestniczyć w życiu parafii - mówił do najmłodszych parafian bp Artur Miziński.
Również dorośli znajdują czas, aby brać udział w życiu parafii. Starszych często spotyka się w kościele z różańcem w ręku. Gromadzą się też w licznych kołach różańcowych. W dniach 19-25 maja parafianie gromadzili się na modlitwie wynagradzająco-błagalnej „Jerycho Różańcowe”. W parafii kwitnie bogactwo nabożeństw maryjnych. Są to Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, w okresie Wielkiego Postu Godzinki do Matki Bożej Bolesnej, a ponadto nabożeństwo różańcowe, majowe, fatimskie, pierwsza sobota miesiąca i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nabożeństwa w kościele łączą się często z modlitwą za naród i państwo polskie. Na terenie kościoła i parafii znajdują się miejsca pamięci, m.in. tablica R. Dmowskiego i I. Paderewskiego, dęby katyńskie oraz epitafium dla ofiar katastrofy smoleńskiej. - Nie możemy zaniedbać rozwoju duchowego. Dziękuję wam, że korzystacie z tej szansy na pogłębianie wiary, nawiązanie więzi z Bogiem - mówił ks. Biskup.
Wspólnocie na lubelskich Tatarach należy życzyć wytrwałości w modlitwie do Matki Bożej, którą bardzo ukochali, dalszego wzrastania w wierze i owoców duchowych z przebywania na co dzień w szkole Maryi - Tej, która żyła pełnią łaski Bożej.

Kard. Becciu: nowa błogosławiona wskazuje na niebo

2019-06-15 17:40

vaticannews.va / Pozzomaggiore (KAI)

Nowa błogosławiona pokazuje współczesnym kobietom, że prawdziwą świętość można wykuć w codziennym, nawet bardzo skromnym życiu. Wystarczy jednie zaufać Bogu. Kard. Angelo Becciu przypomniał o tym w czasie beatyfikacji świeckiej mistyczki i stygmatyczki Jadwigi Carboni. Liturgia beatyfikacyjna odbyła się w jej rodzinnym miasteczku Pozzomaggiore na Sardynii.


Edvige Carboni

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podkreślił, że życie nowej błogosławionej cechowało nieograniczone miłosierdzie, wielka pokora oraz nieustanna modlitwa. Zauważył, że jej świętość nie polega na tym, iż Jezus przemówił do niej z krzyża czy że miała stygmaty. „Swym życiem pokazała, że najważniejsze dla niej było podążanie za wolą Bożą, a nie swymi nawet najbardziej świętymi pragnieniami. Ona nie mówiła wiele, tylko po prostu żyła Ewangelią, oddaniem dla innych i intensywną relacją z Bogiem” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Becciu.

„Wielkość tej kobiety polega na tym, że zrozumiała, iż to co się liczy to nie piękne czy nawet święte pragnienia, ale odkrycie i przyjęcie woli Bożej. Bo świętość nie jest podążaniem za najświętszymi nawet pragnieniami, tylko polega na odkryciu woli Boga wobec nas i pójściem za nią, jak Maryja – mówi papieskiej rozgłośni kard. Becciu. – Ona całe życie pełniła najbardziej pokorne posługi, to było odbiciem jej całkowitego oddania Bogu i ludziom. Pomagała chorym, odwiedzała potrzebujących, niosła wsparcie materialne ubogim. Nie była w stanie usiedzieć bezczynnie, czuła w sobie impuls Ducha Świętego popychający ją do służby innym. Ofiarowała też swe życie za nawrócenie Rosji. Często mawiała, że naszym celem powinno być niebo. To ważne przypomnienie w dzisiejszym świecie, gdzie nawet w kazaniach uciekamy od mówienia o raju. Ona uczy, że nasze życie musi być ukierunkowane na zdobycie nieba”.

Bł. Jadwiga Carboni żyła w latach 1880-1952. Jako pięciolatka oddała swe życie Bogu. Marzyła o byciu zakonnicą, ale choroba matki, którą się opiekowała pokrzyżowała jej plany. Odczytała w tym nowy plan Boga na swoje życie i z pokorą służyła rodzinie angażując się przy tym mocno w życie Kościoła. Zasłynęła jako mistyczka, doświadczała bilokacji (jednoczesnego przebywania w dwóch różnych miejscach) i ekstaz połączonych z unoszeniem się w powietrzu. Pozostała przy tym skromną, cichą kobietą, pomagającą chorym i ubogim, a zarazem osobą o głębokiej i prostej wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Modlitwa w intencji rodzin przed marszem równości

2019-06-15 21:28

Akcja Katolicka

W imieniu Podmiotów zaangażowanych w modlitwę różnicową w intencji polskich rodzin, zapraszam serdecznie Parlamentarzystów, Radnych Miasta Częstochowy, członków ruchów stowarzyszeń, bractw, osoby niezrzeszone na spotkanie modlitewne, które odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz. 13:00, w Alei Henryka Sienkiewicza, w Częstochowie, przy pomniku Nieznanego Żołnierza.

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozważając tajemnice różańca, zawierzymy ponownie nasze rodziny Matce Bożej Królowej Polski.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem