Reklama

BRAZYLIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmarł abp Helder Camara

27 sierpnia br. zmarł w wieku 90 lat najbardziej znany w świecie biskup Kościoła brazylijskiego - arcybiskup Olindy i Recife Helder Pessoa Camara.
Zmarły hierarcha wiele uwagi poświęcał ludziom ubogim, odegrał też ważną rolę w obronie praw człowieka. Przyczynił się do powstania w 1952 r. Konferencji Episkopatu Brazylii i był jej pierwszym sekretarzem generalnym. Od 1964 aż do przejścia na emeryturę w 1985 r. był arcybiskupem archidiecezji Olinda i Recife. Był także członkiem 33 organizacji międzynarodowych.
Kilka tysięcy wiernych pożegnało 29 sierpnia br. zmarłego arcybiskupa. Mszę św. w jego intencji sprawował nuncjusz apostolski w Brazylii - abp Alfio Rapisarda. Po Mszy ciało abp. Camary zostało przeniesione w procesji z Olindy do odległego o 10 km Recife, gdzie spoczęło w miejscowej katedrze.
Biskupi brazylijscy w specjalnym oświadczeniu zaapelowali, by został zachowany duchowy testament abp. CaQmary, "przede wszystkim jego tęsknota za nowym tysiącleciem bez biedy".

Pojednanie w 60. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Pod hasłem Wspominać i tworzyć - 1939-1945 w Warszawie i Berlinie organizowane są wspólne uroczystości w związku z 60. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Cykl uroczystości, których celem jest zarówno oddanie hołdu tragedii wojennej przeszłości, jak i budowanie porozumienia między narodami Polski i Niemiec, rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne w zabytkowym ewangelickim kościele maryjnym (Marienkirche), 29 sierpnia br. w Berlinie.
Polacy i Niemcy uczestniczyli też we wspólnym polsko-niemieckim nabożeństwie ekumenicznym w graniczącym ze Zgorzelcem mieście Goarlitz.
Przemawiający podczas nabożeństwa biskup legnicki Tadeusz Rybak powiedział, że jest wielką łaską Boga, iż w 60. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiciele narodu polskiego i niemieckiego mogą się wspólnie modlić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół w sprawie przyszłości Timoru

W Timorze Wschodnim zakończyło się 30 sierpnia br. referendum w sprawie przyszłości tej prowincji. Wzięło w nim udział ponad 450 tys. osób uprawnionych do głosowania.
Bp Carlos Filipe Ximenes Belo, jeden z największych autorytetów moralnych w Timorze, przestrzegł przed zbyt pospiesznym nadaniem niepodległości krajowi. Uważa on, że Timorowi potrzebny jest okres przejściowy, aby mogło zapanować porozumienie między różnymi grupami narodowymi.
Nad przebiegiem referendum, którego ostateczne wyniki nie są jeszcze znane, czuwało ponad 600 obserwatorów ONZ, w tym także dwunastu Polaków, a głosowanie nadzorowało ogółem ok. 900 obserwatorów i innych współpracowników ONZ.
Timor Wschodni, niegdyś portugalską kolonię, zajęła w 1975 r. Indonezja, czyniąc z niej swą prowincję. ONZ i większość społeczności międzynarodowej nie uznały tej aneksji. Od tamtego czasu w wyniku terroru poniosło śmierć ponad 200 tys. mieszkańców wyspy.
Liczbę katolików w Timorze ocenia się na ok. 700 tys. (na ok. 850 tys. ludności).

Reklama

Protest przeciw nadużywaniu imienia Matki Teresy

Siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości protestują przeciwko nadużywaniu imienia Matki Teresy. Przełożona Zgromadzenia - s. Nirmala w wywiadzie dla dziennika Times of India wyraziła ubolewanie, że przede wszystkim w Internecie próbuje się robić interesy, posługując się imieniem założycielki Misjonarek Miłości. Anonimowy internauta utworzył ostatnio trzy miejsca w sieci internetowej, używając w nich imienia Matki Teresy, i wystawił je na sprzedaż, po milion dolarów każde.
S. Nirmala podkreśliła, że zgromadzenie nie ma nic wspólnego z tą stroną internetową. Obecnie siostry nie mają też zamiaru zezwalać jakiejkolwiek instytucji na wykorzystywanie imienia Matki Teresy.
Matka Teresa zmarła w 1997 r. w wieku 87 lat. Od kilku tygodni w archidiecezji Kalkuta toczy się proces beatyfikacyjny Założycielki Misjonarek Miłości.

Katedra uniwersytecka im. kard. Hume´a

Uniwersytet w Betlejem ogłosił, że katedra religioznawstwa będzie nosić imię kard. Basila Humea - rzymskokatolickiego arcybiskupa Anglii i Walii, który zmarł na raka w lipcu br., w wieku 76 lat. Rektor uniwersytetu - br. Vincent Malham powiedział, że o nowej katedrze myślano już przed śmiercią kardynała, ale teraz nadanie jej imienia tego duchownego byłoby symbolicznym gestem uznania dla jego wieloletnich wysiłków na rzecz pokoju i sprawiedliwości.
Uniwersytet ten, który prowadzą Bracia Saletyni, został założony przez Papieża Pawła VI w 1973 r., by pomóc utrzymać chrześcijańską obecność w Ziemi Świętej. Posiada 5 fakultetów i uczęszcza do niego ok. 2 tys. arabskich studentów, których 68 proc. jest muzułmanami. Nowa katedra będzie częścią wydziału humanistycznego.

Reklama

AUSTRIA

500 kilometrów - z Monachium do Wiednia - przeszli uczestnicy III Marszu w obronie życia, zorganizowanego przez austriacką organizację " Młodzież na rzecz życia".
W wygłoszonej homilii podczas Mszy św. w wiedeńskiej katedrze nuncjusz apostolski w Austrii - abp Donato Squicciarini podkreślił, że tym razem uczestnicy Marszu przekroczyli granice Austrii, co ma swoją symboliczną wymowę, gdyż akcja ta prowadzona jest w imię uniwersalnych wartości, a te nie znają granic. Nuncjusz stwierdził, że młodzież angażująca się na rzecz życia nie narodzonych dzieci udziela pomocy umożliwiającej przyjęcie przez każdego człowieka daru życia. Jest to pomoc dla samych siebie, dla rodziny, społeczeństwa i Kościoła - zaznaczył.
Tegoroczny Marsz na rzecz życia rozpoczął się 1 sierpnia br. Uczestniczyła w nim młodzież z całego świata.

BIAŁORUŚ

Kard. Kazimierz Świątek dokonał konsekracji nowego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hancewiczach w diecezji pińskiej na Białorusi. W uroczystości wzięło udział 30 kapłanów przybyłych z Polski, Niemiec i z okolicznych parafii.
Budowniczy kościoła - ks. Józef Wojda, chrystusowiec, przedstawiając historię parafii katolickiej w Hancewiczach, przypomniał, że w 1911 r., za czasów carskich, w ciągu jednej nocy Polacy zbudowali tu drewnianą kaplicę. Spłonęła ona w pożarze w 1934 r. Potem zbudowano kościół, który w czasach stalinowskich uległ rozbiórce. Obecna świątynia powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu miejscowej społeczności katolików, a także pomocy Fundacji "Renovabis" i wielu wspólnot polonijnych z Niemiec, Holandii, USA, Australii. Dużą pomoc okazali również katolicy z Polski poprzez działalność Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie.

INDIE

Prezydent Indii Kocheril Raman Narayanan wyraził zadowolenie z planowanej podróży Jana Pawła II do jego kraju. Jak poinformowała azjatycka agencja katolicka UCA News, prezydent podkreślił, że będzie to "pamiętne wydarzenie" dla wszystkich ludzi w Indiach. Przyjmując listy uwierzytelniające z rąk nowego nuncjusza apostolskiego w Indiach - abp Lorenzo Baldisseriego, prezydent zapewnił jednocześnie, że pragnie, aby wolność wyznania pozostała trwałą częścią konstytucji indyjskiej, oraz by współżycie między religiami układało się pokojowo. Chrześcijaństwo jest "ważnym i silnym elementem mozaiki indyjskiej" powiedział prezydent Narayanan.
Jan Paweł II oczekiwany jest z 4-dniową wizytą w Indiach w dniach 5-8 listopada br. Podczas tej wizyty Ojciec Święty ogłosi adhortację posynodalną, dokonując tym samym zamknięcia Zgromadzenia Specjalnego Biskupów dla Azji, które obradowało w 1998 r. w Watykanie.

JEDNYM ZDANIEM

Holenderski kardynał Johannes Willebrands, zwany kardynałem ekumenicznym, skończył 90 lat. Należy on do pionierów ruchu ekumenicznego w Kościele katolickim. Od 1989 r. jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Stany Zjednoczone ostrzegły, że mogą zastopować kredyt dla Rosji z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jeśli nie zostaną wyjaśnione wszystkie wątpliwości w odniesieniu do korupcji w tym kraju i powiązań władzy ze światem przestępczym.

W Chicago odbyła się 2. konferencja sędziego prowadzącego sprawę pozwu Żydów z USA przeciwko Polsce z prawnikami reprezentującymi obie strony. Sędzia nie podjął decyzji o przyznaniu lub odebraniu immunitetu polskiemu rządowi. Polska rozważa wytoczenie procesu autorom pozwu.

W Wenezueli znów starli się zwolennicy i przeciwnicy prezydenta Hugo Chaveza, posądzanego przez opozycjonistów o dążenie do dyktatury. Parlament w tym kraju jest zawieszony, a Sąd Najwyższy rozwiązał się samoistnie.

Komisarz ds. poszerzenia Unii Europejskiej - Guenter Verheugen oświadczył, że zwrot majątku odebranego Niemcom i innym obywatelom krajów "15" po II wojnie światowej nie będzie warunkiem przystąpienia krajów kandydujących do UE.

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył 750 mln euro na odbudowę Turcji po trzęsieniu ziemi.

W Kosowie coraz częściej dochodzi do mordowania Serbów, których ogromna większość już uciekła z tej prowincji. Tymczasem ONZ znów natrafiło na masowy grób pomordowanych Albańczyków.

160 polskich żołnierzy stacjonujących w Kosowie powróci niebawem do kraju. Na posterunkach w tej prowincji pozostanie jeszcze ok. 700 naszych wojskowych.

Reżim Jugosławii zaostrza swoje postępowanie wobec Serbskiego Kościoła Prawosławnego, który domagał się ustąpienia prezydenta Miloszevicia: oficjalna agencja informacyjna "Tanjug" poinformowała 26 sierpnia br., że angażując się w sprawy polityczne, Kościół "szkodzi jedności narodu serbskiego".

Media doniosły, że pierwsza lekcja w nowym roku szkolnym w Serbii poświęcona była "agresji NATO". W szkołach odczytano list ministra edukacji, który informował uczniów, iż ofiarami nalotów Sojuszu padła ogromna liczba dzieci i młodzieży szkolnej.

Na apel Abdullaha Ocalana Partia Pracujących Kurdystanu zrywa ze zbrojną walką po 15 latach wojny - jej oddziały wycofują się z Turcji.

Bułgarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sprawdzi teczki ok. 40 tys. kandydujących w najbliższych wyborach samorządowych. Kandydować nie będą mogli byli współpracownicy komunistycznej bezpieki.

Wileński Sąd Okręgowy skazał na długoletnie więzienie 2 zabójców polskiego aktora Kazimierza Zaklukiewicza, pobitego śmiertelnie w stolicy Litwy w listopadzie ub.r.

Z Dagestanu, po ciężkich walkach z rosyjskimi żołnierzami, wycofali się muzułmańscy partyzanci Szamila Basajewa. Tymczasem do Dagestanu przybył polski ambasador Wojciech Zajączkowski, by uzyskać informacje o porwanych na terenie republiki Polkach.

35 tys. Czerkiesów uczestniczących w narodowym wiecu proklamowało jednostronnie autonomię kaukaskiej Republiki Karaczajsko-Czerkieskiej, wchodzącej w skład Rosji.

W Timorze Wschodnim narasta napięcie po referendum w sprawie przyszłości prowincji. Zwolennicy niepodległości terytorium anektowanego przez Indonezję chronią się w placówkach ONZ, które również nie są bezpieczne. W ulicznych zamieszkach zginęło już 6 pracowników Narodów Zjednoczonych.

1999-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Papież w rozważaniach Drogi Krzyżowej: Jezu, spraw, bym Cię pokochał w dzieciach nienarodzonych

2024-03-29 13:37

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

papież Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

„Ojcze, miej miłosierdzie dla nas i świata całego”, „Jezu - zachowaj Kościół i świat w pokoju” - to słowa modlitwy papieża Franciszka z jego rozważań, które będą towarzyszyć Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wieczorem. „Żyjemy w bezlitosnych czasach i potrzebujemy współczucia" - podkreślił.

Po raz pierwszy obecny papież jest autorem rozważań, które zostaną odczytane przy 14 stacjach podczas nabożeństwa w Koloseum, rozpoczynającego się o godz. 21.15.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję