Reklama

Niedziela w Warszawie

Solidarność po chrześcijańsku

Już jutro ostatnia debata z cyklu „Re-thinking Solidarity”. Jej uczestnicy pochylą się nad kwestią chrześcijańskiego rozumienia równości, sprawiedliwości społecznej i solidarności.

Cykl „Re-thinking Solidarity” jest próbą spojrzenia na kluczowe z perspektywy społecznej pojęcie solidarności w 40 lat po powstaniu polskiej „Solidarności” - pierwszego niezależnego związku zawodowego w bloku sowieckim i ruchu, który odegrał ogromną rolę w upadku komunizmu i pokojowym przejściu do demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej.

W czasie jutrzejszej debaty zaproszeni goście podejmą interpretację pojęć podstawowych dla zrozumienia współczesnych dylematów z zakresu polityki społecznej, przyjmując optykę katolickiej „solidaritas”. - Niewiele jest pojęć o takiej plastyczności ideologicznej jak równość i sprawiedliwość społeczna. Często obarczane znaczeniami oderwanymi od solidarnościowego rdzenia gubią sens, jaki pierwotnie nadaje im tradycja chrześcijańska. Pragniemy przyjrzeć się pomijanym, a przecież istotowym wymiarom tych społecznych zagadnień – mówi Hanna Nowak z „Teologii Politycznej”, jednego z organizatorów debat.

Reklama

Panel odbędzie się w języku angielskim. Rozpocznie się on-line o godz. 15.00. Wśród dyskutantów znajdą się:

O. Michał Paluch OP - dominikanin, dr teologii dogmatycznej, były dyrektor Instytutu Tomistycznego, wykładowca teologii dogmatycznej w krakowskim Kolegium Ojców Dominikanów. Od 2017 roku rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Austen Ivereigh - brytyjski pisarz i dziennikarz. Były zastępca redaktora naczelnego tygodnika „The Tablet” i rzecznik kard. Cormaca Murphy-O’Connora. Autor biografii papieża Franciszka „Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego”.

Reklama

Sally J. Scholz - profesor filozofii na Uniwersytecie Villanova. Pisze na temat przemocy wobec kobiet, opresji, solidarności i pokrewnych zagadnień w etyce i teorii politycznej. Wydała książki: On de Beauvoir, On Rousseau, Political Solidarity oraz Feminism: A Beginner's Guide. Była redaktorką „APA Newsletter on Feminism and Philosophy”, „The Journal of Peace and Justice Studies” oraz „Hypatia: A Journal of Feminist Philosophy”.

Tomasz Żyro - profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w historii idei i teorii politycznej. Visiting fellow na Uniwersytecie w Chicago i Yale. Prowadził badania na Uniwersytecie w Trewirze, Wolnym Uniwersytecie Berlińskim, Sorbonie i Uniwersytecie w Ottawie.

Debatę poprowadzi Lord John Alderdice - brytyjski polityk, członek partii Liberalno-Demokratycznej. Z zawodu jest psychiatrą. Jako lider Partii Sojuszu Irlandii Północnej odegrał znaczącą rolę w negocjacjach Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 roku. Prowadzi wykłady i zajęcia na Oxfordzie na temat rozwiązywania konfliktów i rozumienia fundamentalizmu, radykalizacji i terroryzmu. Od 1996 roku zasiada jako dożywotni członek Izby Lordów. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Izby Lordów.

- Gromadząc wybitnych myślicieli, pragniemy, aby cykl debat „Re-thinking Solidarity” przyczynił się do ponownego przemyślenia, czym w dzisiejszej dobie jest i powinna być solidarność. W świetle dokonujących się zmian, rosnących nierówności, bezrobocia, fal migracji, geopolitycznych napięć oraz społecznych i ekonomicznych konsekwencji pandemii COVID-19 pytanie o solidarność staje się szczególnie istotne - podkreślają organizatorzy.

Cykl debat solidarnościowych przygotowały wspólnie: Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum, St. Benet’s Insititute z Uniwersytetu Oxfordzkiego, Centre for Democracy and Peace Building z Belfastu, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz środowisko Teologii Politycznej.

Do wydarzenia można dołączyć na Facebooku: https://www.facebook.com/events/161341225783199

Link do transmisji na YouTube: https://youtu.be/d4CMd0U1XPc

Można również zarejestrować się pod poniższym linkiem:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_A9-1dEEHT1O1xJyUIgyMTQ

2021-02-18 20:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koniec chrześcijaństwa? Wykład prof. Chantal Delsol na Angelicum

„Teologia Polityczna” zaprasza na wykład, który poświęcony będzie współczesnej sytuacji cywilizacji chrześcijańskiej w postoświeceniowym świecie.

Czy epoka, w której żyjemy to moment kulminacyjny przemian rozpoczętych jeszcze za czasów Oświecenia? Wskazuje na to przede wszystkim marginalizacja wpływu, jaki chrześcijaństwo ma obecnie na sferę normatywną. Choć proces cywilizacyjny, który doprowadził do tego stanu rzeczy trwał przez wieki, jest to dla chrześcijan sytuacja stosunkowo nowa – mogą czuć się w niej zagubieni. Jaką powinni przyjąć postawę? Jak odnaleźć się w sytuacji niepewności, niekiedy nawet wrogości? A może jest ona niepowtarzalną okazją do ponownego, głębszego odkrycia dziedzictwa wiary? Na te i wiele innych pytań spróbuje odpowiedzieć podczas kolejnego wykładu z cyklu „JP2 Lectures” prof. Chantal Delsol.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję