Reklama

Pokłosie Jubileuszu 50-lecia Polskiej Misji Katolickiej

Tu bije serce szwajcarskiej Polonii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwracając się do Polonii na stadionie "Crystal Palace" w Londynie Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: "Nie jesteście jakąś emigracją. Jesteście żywotną częścią narodu". Tak właśnie poczuli się Polacy w Szwajcarii w czasie Jubileuszu 50-lecia Polskiej Misji Katolickiej w dniach 22-29 października 2000 r. Stało się to dzięki kard. Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski, opiekunowi polskiej emigracji, który przewodniczył tym uroczystościom, i obecności abp. Szczepana Wesołego, delegata Księdza Prymasa dla Polonii. Władze Polski, w imieniu prof. Alicji Grześkowiak - marszałka Senatu RP - reprezentowała senator Janina Sagatowska z Senackiej Komisji ds. Polonii wraz z Wandą Witter - sekretarzem tej Komisji. "Wspólnotę Polską" reprezentował prof. Zdzisław Ważniak. Odczytano specjalne przesłanie Ojca Świętego, skierowane do Polonii szwajcarskiej. Znakiem uznania dla wkładu Polskiej Misji Katolickiej w budowę Kościoła lokalnego był liczny udział Episkopatu Szwajcarii.
Uroczystości jubileuszowe przebiegały w trzech etapach. Pierwszy (22-26 października) stanowiła seria świetnych koncertów Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy pod dyrekcją ks. Kazimierza Szymonika. Koncerty odbyły się w Bazylei (dzięki staraniom Małgorzaty Lityńskiej), we Fryburgu, w Lozannie, Gnadenthal i Sion (dzięki staraniom lokalnych rad duszpasterskich).
Drugi etap (27-28 października), z udziałem Księdza Prymasa i abp. Szczepana Wesołego oraz przedstawicieli władz polskich, objął największe skupiska polonijne w Szwajcarii: Ośrodek Duszpasterski w Genewie i Polską Misję Katolicką w Zurychu. W koncelebrze wzięli także udział biskupi szwajcarscy (bp Pierre Farine - w Genewie i bp AmeMdeMe Grab - w Zurychu).
We Fryburgu Jubileusz został poprzedzony międzynarodowym sympozjum (26-28 października), które zorganizował tutejszy Uniwersytet. Tematem kolokwium było: Duchowe powołanie narodów - Polska 2000. Zabierali w nim głos znakomici przedstawiciele uniwersyteccy ze Szwajcarii (Zygmunt Marzys, Guy Bedouelle, Rolf Fieguth) i z Polski (Edward Wende, Andrzej Kłoczowski, Tadeusz Chrzanowski, Andrzej Łaszewski i Krzysztof Zanussi).
Główne uroczystości jubileuszowe oparte zostały na koncepcji pienińskich Trzech Koron: sesja akademicka na Uniwersytecie, pontyfikalna Msza św. w katedrze Fryburga i spotkanie Polonii w Polskiej Misji Katolickiej w Marly.
Sesję akademicką otworzył i poprowadził o. Georges Cottier OP, teolog Domu Papieskiego. Jako pierwszy zabrał głos Rektor Uniwersytetu we Fryburgu, mr Henri-Paul Steinauer. Rektor rzymskiego "Angelicum" -
o. Edward Kaczyński OP przedstawił bliżej postać inicjatora Polskiej Misji Katolickiej - o. Bocheńskiego. O. Guy Bedouelle OP przedstawił relacje uniwersyteckie Szwajcarii i Polski. Niżej podpisany przedstawił kalejdoskop 50 lat Polskiej Misji Katolickiej, jej aktualną sytuację oraz skromny, niemniej rzeczywisty, wkład w budowanie Kościoła lokalnego. Przesłanie do Polonii w Szwajcarii od marszałek Senatu Rzeczypospolitej - Alicji Grześkowiak, przedstawione uczestnikom sesji przez senator Janinę Sagatowską, doskonale wpisało się w cały kontekst. Wykład na temat: Chrześcijańskie oblicze Europy na progu Trzeciego Tysiąclecia wygłosił kard. Józef Glemp, Prymas Polski.
Kulminacyjnym momentem uroczystości jubileuszu Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii była pontyfikalna Msza św. w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu. Głównym celebransem był przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i opiekun Emigracji - kard. Józef Glemp. W koncelebrze udział wzięli: bp Bernard Genoud - ordynariusz Fryburga, nuncjusz apostolski w Szwajcarii - abp Pier-Giacomo De Nicolo, abp Szczepan Wesoły i 40 księży (polskich i szwajcarskich). Zebranych w katedrze przywitał Ordynariusz miejsca. Abp Szczepan Wesoły odczytał przesłanie od Ojca Świętego Jana Pawła II. W homilii Ksiądz Prymas podkreślił, że w czasach, w których człowiek staje w centrum uwagi, centrum samego człowieka był, jest i pozostanie Jezus Chrystus. Zjednoczenie z Chrystusem, tak podkreślane w Roku Świętym 2000, dokonuje się na drodze miłości. Tą też drogą, dziękując za 50 lat Polskiej Misji Katolickiej, trzeba podążać w przyszłość. Tak trzeba nam wkraczać w Trzecie Tysiąclecie. Takie też będzie zadanie rektora Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii i wszystkich, którzy ją tworzą.
Trzecim, równie ważnym, wydarzeniem Jubileuszu był "Apel Polonii" w Marly, w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. Była to swoista "audiencja Polonii u Księdza Prymasa". Rodzinna, polonijna agapa. Najpierw głos zabierali przedstawiciele najważniejszych instytucji i organizacji polonijnych: Związek Organizacji Polskich w Szwajcarii, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów (które ufundowało na tę okoliczność pamiątkową tablicę), Polskie Muzeum z Rapperswilu, Muzeum Kościuszkowskie z Solury, "Pro-Polonia" z NeuchaQtel, Stowarzyszenie Polskie z Genewy, Klub Polski z Berna, polonijne szkoły, Fundacja O. Bocheńskiego. Po prezentacji tak zasłużonych dla Polonii instytucji - głos zabrał Andrzej Fornalski - przewodniczący Ogólnoszwajcarskiej Rady Duszpasterskiej i przedstawiciele poszczególnych grup językowych. Spośród gości głos zabierali: Przewodniczący Rady Miejskiej Marly, Rektorzy Misji z Niemiec i z Francji, Nuncjusz Apostolski, senator Janina Sagatowska. Ambasador Polski w Bernie - Marek Jędrys odczytał przesłanie od Władysława Bartoszewskiego - Ministra Spraw Zagranicznych RP. "Audiencję", która trwała do późnej nocy, zakończył kard. Józef Glemp, błogosławieństwem i Apelem Jasnogórskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Nowy krzyż misyjny w Bogatyni poświęcony!

2024-05-21 16:26

arch. parafii

Po akcie profanacji, jaka miała miejsce w nocy z 3 na 4 kwietnia, kiedy nieznany dotąd sprawca ściął krzyż misyjny znajdujący się przy kościele św. Maksymiliana, stanął nowy krzyż misyjny.

Na stronie parafii można było wówczas przeczytać słowa proboszcza ks. Piotra Kutkiewicza: - Z bólem serca zawiadamiam parafian, iż dzisiaj w nocy tj. z 3/4 kwietnia został ścięty piłą Krzyż Misyjny znajdujący się obok wejścia do kościoła. Myślę, że każda profanacja boli. To jest po prostu bolesne, zwyczajnie bolesne. Ale modlimy się także za sprawcę, kimkolwiek on jest, o przemianę serca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję