Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kontemplacja nieba nie oznacza zapominania o ziemi... Kontemplacja chrześcijańska nie odwraca naszej uwagi od historii. " Niebo", do którego wstąpił Jezus, to nie dal, lecz ukrycie i schronienie obecności, która nas nigdy nie opuszcza, do momentu, gdy przyjdzie On w chwale. Tymczasem potrzebne jest świadectwo, ażeby w imię Chrystusa " głoszone było nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom" ( por. Łk 24, 47).

Jan Paweł II

(Z homilii wygłoszonej podczas Mszy św. kończącej konsystorz - 24 maja 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Grupa dzieci z Nowego Sącza i Dębicy wręczyła Papieżowi podczas audiencji generalnej 30 maja br. dwa tomy listów, w których zawarte zostały marzenia i nadzieje ich rówieśników z różnych krajów świata, związane z nowym wiekiem i tysiącleciem. Dzień wcześniej z 3-kilometrowego ciągu listów dzieci z Polski ułożyły ogromne serce na Placu św. Piotra. " Wzbudziło to wielkie zainteresowanie fotoreporterów licznych mediów, a także przybywających do Watykanu pielgrzymów" - powiedział duszpasterz Polaków, o. Konrad Hejmo OP.
Jan Paweł II podziękował polskim dzieciom za "najdłuższy list", zawierający przesłanie na XXI wiek.
"Trzy kilometry to może odległość nieduża, ale jak na list - wielka!" - powiedział Papież. Po audiencji dzieci otoczyły tron Ojca Świętego i otrzymały błogosławieństwo apostolskie.

Audiencja generalna 30 maja 2001 r.

"Regina Coeli" z Papieżem

27 maja br. w rozważaniach przed modlitwą Regina Coeli Jan Paweł II nawiązał do uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Oto tekst papieskich rozważań:
"Dzisiaj we Włoszech, podobnie jak w innych krajach, celebrowane jest Wniebowstąpienie Jezusa. Tradycyjnym dniem byłby ubiegły czwartek, lecz ze względów duszpasterskich uroczystość ta została przeniesiona na dzisiejszą niedzielę.
Wniebowstąpienie Jezusa - to niezwykłe wydarzenie, które pozostawiło niezapomniany ślad w pamięci pierwszych uczniów, a także odnajdujemy tego świadectwa w Ewangeliach i w księdze Dziejów Apostolskich. W czterdzieści dni po swym zmartwychwstaniu Jezus zaprowadził swych uczniów na Górę Oliwną, ku Betanii. Gdy im błogosławił, oddalił się od nich i został wzięty do nieba. ´Kiedy uczniowie pozostali zapatrzeni w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´ (Dz 1, 10-11) .
´Jako w niebie, tak i na ziemi´ - te słowa, które powtarzamy każdego dnia w modlitwie Ojcze Nasz, wyrażają dobrze nasze nowe uwarunkowanie jako uczniów przemienionych doświadczeniem tajemnicy paschalnej w Chrystusie. Jako uczniowie jesteśmy obywatelami ziemi i nieba. Chrystus sam sobą stworzył pomost między niebem a ziemią: jest mediatorem między Bogiem a człowiekiem, między królestwem niebieskim a historią świata. Zjednoczeni z Nim w tym samym duchu wierzący tworzą nową wspólnotę - Kościół, którego natura jest zarazem widzialna i duchowa, pielgrzymująca w świecie i uczestnicząca w chwale niebieskiej.
Pośród wszystkich stworzeń Przenajświętsza Maryja została bardziej niż inne, najpełniej zjednoczona z tą tajemnicą. Jako nowa Ewa, z której narodził się nowy Adam, wskazuje nam drogę naszego zaangażowania na ziemi, a jednocześnie, będąc sama wzięta do nieba z ciałem i duszą, zaprasza, byśmy i my zmierzali do nowej ojczyzny, gdzie oczekuje na nas pełnia życia w miłości Boga jedynego i Boga w Trójcy.
Gdy Kościół wyrusza w ocean nowego millennium, nie traci z oczu tej Gwiazdy Polarnej, która wskazuje mu drogę: tą Gwiazdą jest Chrystus - Pan wieków. U Jego boku jest Jego i nasza Matka, która nie przestaje towarzyszyć swoim synom w ich ziem-skim pielgrzymowaniu. Ku Niej zwracamy się ze szczerą nadzieją, Jej powierzamy nasze pragnienia, oczekiwania i projekty Kościoła, tak jak zostało to określone na dopiero co zakończonym konsystorzu nadzwyczajnym. Do Niej módlmy się za cały świat o dar pokoju, kiedy odmawiamy z odnowionym zaufaniem modlitwę Regina Coeli".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nowa misja pokojowa Watykanu

Jan Paweł II wysłał z misją pokojową do Ziemi Świętej jednego z czołowych dyplomatów watykańskich - kard. Pio Laghiego. Spotka się on z premierem Izraela Arielem Szaronem i przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem, którym przekaże listy od Papieża - poinformował 30 maja br. rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls. Celem nowej inicjatywy Stolicy Apo-stolskiej jest doprowadzenie do zaniechania przemocy i powrotu do rokowań pokojowych.
Kard. Laghi w latach 1969-74 pełnił funkcję delegata apostolskiego w Jerozolimie i ma opinię jednego z najbardziej skutecznych dyplomatów watykańskich dla tego regionu. Przez wiele lat był on nuncjuszem apostolskim w USA, a ostatnio prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego. Przed dwoma tygodniami Papież wystosował apel o pojednanie na Bliskim Wschodzie, zachęcając strony konfliktu, by zrezygnowały z odwetu. W czasie środowej audiencji generalnej zapewnił, że nie zaprzestanie modlitw o pokój na Bliskim Wschodzie, "dopóki zemsta nie ustąpi miejsca pojednaniu i uznaniu praw każdej ze stron".

Reklama

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego rozpocznie się 7 czerwca 2001 r.

Oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych rozpocznie się 7 czerwca br. o godz. 9.30 watykańska część procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, prowadzona przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych Stolicy Apostolskiej. Nad przebiegiem procesu będzie czuwał postulator - ks. prał. Marian Rola.
Akta beatyfikacyjne Prymasa Wyszyńskiego zostały złożone w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych 27 kwietnia br. Postępowanie kanonizacyjne dotyczące Prymasa Tysiąclecia na szczeblu diecezjalnym zostało uroczyście zamknięte 6 lutego br. Dokumenty procesu w warszawskiej bazylice archikatedralnej podpisał Prymas Polski - kard. Józef Glemp.

Relikwie św. Grzegorza dla ormiańskiego patriarchy Cylicji

Jan Paweł II przesłał rezydującemu w Libanie patriarsze Cylicji, zwierzchnikowi Ormiańskiego Kościoła Apo-stolskiego - Aramowi I część relikwii św. Grzegorza Oświeciciela. Relikwie te, przechowywane przez kilkaset lat w Neapolu, Ojciec Święty zwrócił Ormianom z okazji obchodzonej w tym roku 1700. rocznicy chrztu Armenii.
Część relikwii Papież przekazał wcześniej najwyższemu zwierzchnikowi niezależnego od Rzymu Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego - patriarsze Eczmiadzynu Gareginowi II w czasie jego ubiegłorocznej wizyty w Rzymie. Drugą część ofiarował zwierzchnikowi Ormian pozostających w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską - patriarsze Katolickiego Kościoła Ormiańskiego Nersesowi Piotrowi (Bedros) XIX Tarmuni. Obecnie część relikwii św. Grzegorza Oświeciciela, który 17 wieków temu prowadził ewangelizację Armenii, otrzymał zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego na Bliskim Wschodzie.
Przesyłając relikwie, Ojciec Święty skierował do Arama I przesłanie, w którym przypomina dzieje Ormian w tureckiej dziś Cylicji. Chrześcijaństwo ormiańskie rozwijało się tam pomyślnie aż do czasu prześladowań na przełomie XIX i XX wieku. Wielu Ormian ocaliło wówczas swe życie, chroniąc się w Libanie i w Syrii lub rozpraszając po świecie. "Straszne masakry, które doprowadziły do śmierci czy emigracji tak wielu Waszych przodków - pisze Jan Paweł II w liście - należą do Waszej wspólnej pamięci. Zadały one głębokie rany zbiorowe i osobiste, które wciąż jeszcze potrzebują uleczenia".
Z okazji 1700. rocznicy ogłoszenia chrześcijaństwa religią państwową 25 września br. Papież przybędzie do Armenii, by wziąć udział w głównych uroczystościach jubileuszowych.

Reklama

Audiencja dla biskupów Gwatemali

Papież Jan Paweł II uważa, że powinny być jak najszybciej wyjaśnione motywy zamordowania bp. Juana Gerardiego w Gwatemali. 29 maja przemawiając do biskupów gwatemalskich przebywających z wizytą ad limina w Watykanie, Ojciec Święty powiedział, że Kościół ma pełne prawo domagać się prawdy zarówno o tej, jak i o innych odrażających zbrodniach. Podkreślił też, że bp. Gerardiego, a także wszystkich katolików, którzy przelali krew w Gwatemali, powinno się mieć w żywej pamięci jako "przykład bezgranicznego oddania się sprawie Ewangelii".
Papież wspomniał swoje dwie wizyty w Gwatemali - w 1983 i 1996 r., gdy kraj ten ogarnięty był jeszcze wojną domową. Z uznaniem mówił też o działaniach biskupów na rzecz pokojowego współżycia oraz chwalił ich wkład w dzieło pojednania i sprawiedliwości. Jan Paweł II zachęcił biskupów Gwatemali, by piętnowali społeczne nierówności i stale przypominali społeczeństwu o zasadach etycznych.
Biskup pomocniczy w stolicy Gwatemali i kierownik prowadzonego przez Kościół Biura Praw Człowieka - Juan Gerardi został śmiertelnie pobity w garażu swego domu w kwietniu 1998 r. Dwa dni wcześniej opublikował blisko 1000-stronicowy raport o zbrodniach dyktatury wojskowych podczas trwającej przez 36 lat wojny domowej. Według raportu, za śmierć 150 tys. osób i zaginięcie ponad 50 tys. winę ponosi wojsko.

Telegram do uczestników Pielgrzymki Mężczyzn do Piekar Śląskich

Jan Paweł II wystosował telegram do uczestników Pielgrzymki Mężczyzn do Piekar Śląskich, która odbyła się 27 maja br. Swoje przesłanie Papież poświęcił kwestiom pracy i bezrobocia.
Przypomniał, że wartość pracy w życiu człowieka jest niezmierzona, a odczuwają to zwłaszcza ci, którzy jej nie mają. " Ich dramat rozgrywa się nie tylko na płaszczyźnie ludzkiej troski o teraźniejszość i przyszłość własną i rodziny, ale również na płaszczyźnie duchowego zubożenia, którego najboleśniejszym przejawem jest utrata nadziei" - napisał Jan Paweł II. Wspomniał także o innych problemach, takich jak: pozbawienie pracownika prawa do godziwej zapłaty, do ochrony zdrowia, do dysponowania czasem wolnym czy swobodne-go wypełniania praktyk religijnych. "Wszystkie te bolesne zjawiska, dotykające świat pracy na świecie i w Polsce, są mi znane i nieustannie są przedmiotem mojej modlitwy" - zapewnił Ojciec Święty, a przesyłając błogosławieństwo pielgrzymom dodał, że bardzo pragnie, by nowe tysiąclecie było dla polskich rodzin szczęśliwym i dostatnim czasem "czynienia sobie ziemi poddaną".

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję