Reklama

MEKSYK

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust ku czci Matki Bożej z Guadalupe

W dniach 11-12 grudnia br. blisko 6 mln osób wzięło udział w głównych obchodach odpustowych ku czci Matki Bożej z Guadalupe. Uroczystościom w 470. rocznicę objawień maryjnych w tym miejscu przewodniczył arcybiskup Miasta Meksyk - kard. Norberto Rivera Carrera.
W czuwaniu nocnym na placu przed bazyliką uczestniczyło ponad 3 mln wiernych. Na zakończenie czuwania, które wypadło w 3 miesiące od zamachów w USA, odmówiono modlitwę o pokój na świecie. W uroczystościach nocnych uczestniczyli liczni czołowi artyści meksykańscy, głównie piosenkarze i aktorzy, a także dziennikarze. Po występach indywidualnych ku czci Maryi wszyscy wykonawcy odśpiewali z wiernymi pieśń poranną Las Mańanitas przy wtórze organów z bazyliki.
Większość pątników wyrusza do sanktuarium wiele dni wcześniej, zwykle 1 grudnia, przemierzając często ponad tysiąc kilometrów samochodami lub pieszo, niosąc ze sobą obraz Matki Bożej z Tepeyac.

Wstrzymano budowę meczetu w Nazarecie

"Rząd Izraela wstrzymał kontrowersyjną budowę meczetu w Nazarecie - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Szimon Peres. - Zdajemy sobie sprawę, że chrześcijanie obawiają się budowy meczetu, staramy się więc znaleźć rozwiązanie tego problemu. Wstrzymaliśmy budowę do czasu, kiedy osiągniemy kompromis lub podjęte zostaną inne alternatywne kroki".
Szef izraelskiej dyplomacji powiedział, że rząd uczyni wszystko, aby nie obrazić uczuć chrześcijan. Wyraził również wdzięczność Janowi Pawłowi II, który w swym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju potępił terroryzm, mówiąc, że jest on grzechem przeciwko Bogu i ludzkości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Religia w szkole

Sąd Konstytucyjny w Lublanie dopuścił naukę religii w szkołach. Dotychczas przedmiotu tego nie wolno było nauczać nawet w szkołach prywatnych. Najwyższe władze sądownicze Słowenii zniosły 13 grudnia br. punkt ustawy o organizacji i finansowaniu oświaty i wychowania, zabraniający nauczania jakiejkolwiek religii w finansowanych przez państwo szkołach prywatnych i przedszkolach. Orzeczono, że całkowity zakaz nauki religii jest niedopuszczalny, ale też nie może być częścią oficjalnego planu nauczania zatwierdzanego przez państwo. Dotychczasowy całkowity zakaz nauczania religii w prywatnych placówkach oświatowych stanowił ingerencję w wolność wyznania dzieci i ich rodziców - stwierdzili sędziowie w odpowiedzi na 50 skarg rodziców. Jednocześnie podkreślili, że w przypadku szkół publicznych będą nadal obowiązywały "zaostrzone przepisy wynikające z zasady rozdziału Kościoła od państwa".

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie w 25 krajach

15 grudnia br. podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu harcerze austriaccy przekazali Betlejemskie Światło Pokoju swym kolegom z 25 krajów europejskich. Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem w tym roku przywiozły do Austrii po raz pierwszy dzieci z Izraela.
Światło w Grocie Narodzenia zapalił pod koniec listopada br. 11-letni Palestyńczyk Sami z prowadzonej przez franciszkanów szkoły "Terra Santa". W punkcie wojskowym na obrzeżach Betlejem Sami przekazał światło 10-letnim żydowskim bliźniaczkom - Ronni i Tali Epstein z Jerozolimy. To one przywiozły światło do Austrii. 27 listopada br. w studiu radiowym ORF Górnej Austrii w Linzu przekazały światło swej austriackiej koleżance - Janie Waldhor.
Inicjatywa zapalania w Grocie Betlejemskiej Światła Pokoju i przewożenia go do różnych krajów europejskich jako znaku miłości bliźniego i solidarności między ludźmi zrodziła się w 1986 r. w Górnej Austrii. Światło to ma przypominać ludziom, że narodziny Jezusa niosą obietnicę pokoju dla wszystkich ludzi na świecie.

Z wizytą u polskich żołnierzy

Biskup polowy Wojska Polskiego - gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź wraz z delegacją rządową przebywał wśród żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego KFOR w Kosowie. Oprócz
bp. Głódzia w wizycie uczestniczyli także kapelani Wojska Polskiego: prawosławny - gen. bryg. Mirosław
Miron Chodakowski i ewangelicko-augsburski - płk Ryszard Borski.
Głównym celem wizyty polskiej delegacji było złożenie życzeń bożonarodzeniowych polskim żołnierzom. Delegacja spotkała się m.in. z polsko-ukraińskim batalionem POLUKRBAT, stacjonującym w Drajkovcach. Członkowie delegacji wzięli udział w uroczystym koncercie, przygotowanym przez Telewizję Polską. Na zakończenie koncertu goście z Polski złożyli żołnierzom świąteczne życzenia, przełamali się opłatkiem i wręczyli prezenty.

Reklama

NIEMCY

W Niemczech została otwarta strona internetowa informująca o nabożeństwach katolickich i ewangelickich w okresie Bożego Narodzenia. Pod wspólnym adresem zamieszczone są terminy nabożeństw w ponad 2 tys. parafii katolickich i ewangelickich w okresie Bożego Narodzenia aż do Nowego Roku. "Dla wielu ludzi uczestnictwo w nabożeństwie w Boże Narodzenie i Nowy Rok jest nieodłączną częścią tych świąt" - czytamy na nowej stronie internetowej. Obok porządku nabożeństw zamieszczone są tam teksty modlitw i czytań biblijnych przypadających na dni świąteczne; są informacje poświęcone tradycji Bożego Narodzenia w chrześcijaństwie i przygotowaniu do tego święta przez czas Adwentu. Strona internetowa zawiera też informacje o największych Kościołach Niemiec - katolickim i ewangelickim - oraz o organizowanych przez nie spotkaniach i koncertach w okresie Bożego Narodzenia.

ROSJA

W katolickiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Permie - głównym mieście zachodniego Uralu, w przeszłości jednym z większych ośrodków sowieckiego systemu obozów pracy przymusowej i więzień - dzień postu i modlitw w intencji pokoju 14 grudnia br. zbiegł się z kończącym się tam Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej. Miejscowy proboszcz - ks. Andrzej Grzybowski poinformował, że tego dnia w czasie Mszy św. wierni modlili się w intencji ludzi żyjących w krajach ogarniętych wojną, a także w intencji ofiar terroru.
Ks. Grzybowski podał, że każdego dnia przez cały miniony tydzień w kościele odbywały się występy chórów prawosławnych, katolickich i luterańskich. Koncerty poprzedzały wykłady profesorów Uniwersytetu Permskiego poświęcone każdemu z tych wyznań, jego tradycjom, kulturze i historii. W spotkaniach uczestniczyli też przedstawiciele tych Kościołów.

CHINY

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Jiang Zemin opowiedział się za wzmożeniem kontroli nad różnymi religiami ze strony Komunistycznej Partii Chin. Według prasy pekińskiej, przywódca chiński przedstawił główne założenia oficjalnej polityki wobec religii na ogólnokrajowej konferencji partyjnej poświęconej tej tematyce, która odbyła się 12 grudnia br. Wystąpienie Jianga wpisuje się w trwającą obecnie agresywną kampanię reżimu komunistycznego przeciwko tym wspólnotom katolickim w niektórych regionach kraju, które nie chcą przystąpić do uznawanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.
Według pekińskiego Dziennika Ludu, prezydent oświadczył, że "wierzący powinni kochać swój kraj, popierać system socjalistyczny i kierowniczą rolę partii komunistycznej oraz szanować ustawodawstwo kraju". Szef państwa miał też podkreślić, iż "religia nigdy nie może próbować przeciwstawiać się kierownictwu partyjnemu lub ustrojowi ani niszczyć zjednoczenia narodowego czy jedności etnicznej". Prezydent przypomniał, że członkowie KPCh winni być ateistami.

JEDNYM ZDANIEM

20 grudnia 2001 r., na specjalnym konsystorzu, Papież Jan Paweł II podpisał dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w sprawie ogłoszenia świętymi bł. Ojca Pio i bł. Josemarii Escrivy de Balaguera.

Belgijska Agencja Katolicka CIP zakończyła swoją działalność - ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, spowodowaną coraz mniejszym zainteresowaniem mediów belgijskich problematyką religijną. Agencja ta powstała w 1944 r. z inicjatywy czasopism katolickich i była wspierana przez Konferencję Biskupów Belgii.

W wieku 90 lat w miejscowości Wuhan zmarł biskup chińskiego Kościoła podziemnego Liu Hede, franciszkanin, uznawany za pioniera pojednania Kościoła podziemnego i oficjalnego w Chinach.

Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) zaprezentował w Rzymie raport na temat wykorzystywania seksualnego dzieci. "Codziennie 3 tys. dzieci, czyli ok. 1 mln na rok, staje się w całym świecie ofiarami tego procederu; zarabia się na nim miliardy dolarów" - napisano m.in. w raporcie.

Po niemal 40-letniej przerwie do portu w Hawanie wpłynęły amerykańskie statki przewożące żywność. Handel z komunistyczną Kubą jest znowu możliwy dzięki złagodzeniu przez Kongres USA embarga gospodarczego wobec wyspy.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO przyjęli nową formułę Rady Rosja-NATO. Rosja otrzymała pełne prawo do głosu oraz prawo weta, jednak Sojusz pozostawił sobie przywilej podejmowania niektórych decyzji bez zgody Rosji.

Stany Zjednoczone przekazały Rosji zawiadomienie o jednostronnym zerwaniu układu ABM, który zakazuje budowy systemów antyrakietowych ( w amerykańskim budżecie na przyszły rok zaplanowano już budowę takiego systemu obrony).

Jan Mincewicz, poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, oświadczył podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, iż polskie szkolnictwo na Litwie jest dyskryminowane. "Zaprzestano wydawania podręczników dla szkół polskich, zamknięto bądź zredukowano do niższego poziomu 6 szkół polskich, władze próbują też wprowadzić nauczanie niektórych przedmiotów w języku litewskim" - powiedział m.in. pos. Mincewicz.

Uroczyste otwarcie odrestaurowanego Cmentarza Orląt Lwowskich odbędzie się w lutym 2002 r. Taką decyzję podjęto na posiedzeniu komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy w Kijowie. Uzgodniono zarówno treść wszystkich napisów, jak i zakres prac, jakie pozostały do wykonania.

Rosyjskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły wielką czystkę na terenie Czeczenii w poszukiwaniu czeczeńskich partyzantów; nasiliły się aresztowania i terror wobec miejscowej ludności.

Indie oskarżyły Pakistan o powiązania z terrorystami, którzy przeprowadzili spektakularny atak na parlament indyjski. Policja w Delhi oświadczyła, że zamachowcy byli Pakistańczykami z grup separatystycznych walczących w Kaszmirze, o który Indie i Pakistan wiodą spór od dziesięcioleci.

"Nie dajmy Izraelowi okazji do odwetu" - powiedział przywódca Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat, apelując o zakończenie samobójczych zamachów przeciwko Żydom. Ogłosił, iż palestyńskie grupy zbrojne Hamas i Dżihad są nielegalne. Jednocześnie wezwał Izrael, by zamiast prowadzić "okrutną wojnę", przystąpił do negocjacji nt. utworzenia niepodległej Palestyny.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję