Reklama

Z internetu

"Rzymski", a nie "moskiewski"

16 i 17 października na kanale rosyjskiej TVS pokazano film Eugeniusza Kisielowa pt. Papież rzymski, przygotowany na obchody 24. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Ten dwuodcinkowy film emitowano przez dwa kolejne dni. Dzięki temu widzowie rosyjscy mogli dowiedzieć się o Papieżu prawie wszystkiego. Recenzent filmu - Władimir Platonow stwierdza, że Jan Paweł II przez cały czas trwania swojego pontyfikatu wyraża wielkie pragnienie przyjazdu do Rosji. Chyba właśnie w tym celu utworzono tam cztery rzymskokatolickie diecezje, a arcybiskup katolicki Moskwy Tadeusz Kondrusiewicz w imieniu swoich wiernych zaprosił Jana Pawła II do Rosji.
Papież ten odwiedził praktycznie wszystkie państwa byłego ZSRR, graniczące z Rosją, z wyjątkiem Białorusi. Lecz Moskwa, spadkobierczyni Bizancjum, nazywana dziś Trzecim Rzymem, nie kwapi się do spotkania z Biskupem starego Rzymu w kremlowskim soborze Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Rosyjski Kościół prawosławny i jego Patriarcha widzą w Papieżu rzymskim jedynie Patriarchę Zachodu równego wszystkim innym...
Platonow zauważa, że w filmie tym pokazano historię życia polskiego kapłana, który został papieżem. W pewnym sensie film ten poświęcony jest historii Polski i polskiemu patriotyzmowi, który cechuje obecnego Papieża. Autor filmu - Eugeniusz Kisielow - sam określił to następująco: "Żeby do końca zrozumieć tego człowieka - Jana Pawła II - należy pamiętać, że dawniej nazywał się on Karol Wojtyła, że był Polakiem z krwi i kości. Był nie tylko zwierzchnikiem Kościoła rzymskokatolickiego, lecz także polskim politykiem, polskim poetą, polskim filozofem, polskim patriotą, polskim aktorem, grającym główne role w sztukach afirmujących narodowego ducha polskiego, polską ideę narodową".
W ciągu całego filmu Eugeniusz Kisielow mówi o Papieżu w czasie przeszłym. Podsumowuje on jego pontyfikat, jakby się z nim żegnał. Sam przechadza się z nim po ogrodach Watykanu, pije cappuccino we włoskiej kawiarni. Z Italii łatwo przenosi się do Polski, gdzie spaceruje po historycznych miejscach związanych z życiem Papieża - w Wadowicach i Krakowie.
Wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oznacza - według filmu Kisielowa - że polityczne kręgi Zachodu, a zwłaszcza USA, postanowiły wysunąć na tron papieski Polaka, który miał się stać sztandarem, symbolem oporu polskiej opozycji politycznej i Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność". Dzięki temu wszyscy zobaczyli bezpośredni związek Papieża z Polską (www. religio. ru).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

"Działać na chwałę Bożą" - 10 lat Akcji Katolickiej na wrocławskim Nowym Dworze

2021-06-12 19:04

ks. Łukasz Romańczuk

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Jubileusz 10-lecia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, obchodzili jej członkowie w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.  

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. We wstępie do liturgii, ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii porównał występujące w Ewangelii ziarnko gorczycy do momentu przyjęcia Sakramentu Chrztu, co prowadzi do wzrostu u człowieka wiary, nadziei i miłości - Tak też dzieje się z dziełami, które rozrastają się w Kościele. Ludzie tworzący te dzieła powiększają jej duchowe dobra poprzez modlitwę, sakramenty, charyzmaty przypisane danym grupom. I przez to stają się piękne. - mówił ks. K. Hajdun i dodał: - Minęło już 10 lat, kiedy reaktywowany został oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Wyrażamy naszą radość, że to dzieło trwa i się wciąż rozrasta. Dziś, wraz z ks. Łukaszem Piłatem, odpowiedzialnym w naszej diecezji za Akcję Katolicką, dziękujemy za 10 lat tego dzieła w naszej wspólnocie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję